Porady domowe

Odśnieżanie dachu jest tak samo ważne jak chodnika. Kiedy trzeba odśnieżać dach?

Gdy pokrywa śnieżna pokryje dach naszego domu, nie można tego bagatelizować. Pozostawienie białego puchu na pokryciu dachowym może skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami. Dowiedz się, na kim spoczywa obowiązek odśnieżania dachu, kiedy należy to zrobić i jaka kara może grozić za niespełnienie tej powinności.

Odśnieżanie dachu jest tak samo ważne jak chodnika. Kiedy trzeba odśnieżać dach?
Odśnieżanie dachu jest niezwykle ważne nie tylko z uwagi na konsekwencje karne, ale przede wszystkim bezpieczeństwo znajdujących się w budynku osób. Fot.123RF.com

Spis treści

Kto odpowiada za odśnieżanie dachu?

Sezon zimowy kojarzy się przede wszystkim z ujemnymi temperaturami, śniegiem i… odśnieżaniem. Odśnieżane drogi, chodniki i podjazdy to jeden z elementów zimowego krajobrazu, a dźwięk łopaty do śniegu przesuwanej po chodniku budzi mroźnym rankiem wiele osób. Czy dbanie o odpowiedni stan chodników to jedyna powinność w trakcie zimy?

Mało kto pamięta o tym, że po opadach białego puchu należy odpowiednio zabezpieczyć również dachy domów i innych budynków. Odpowiedzialność za pozbycie się śniegu z pokryć dachowych spoczywa na właścicielu budynku. Dotyczy to także sopli, które tworzą się na krawędziach dachu, a do ich likwidacji również zobowiązany jest posiadacz nieruchomości.

W przypadku budynków wielorodzinnych za odśnieżanie dachu i usuwanie z niego sopli odpowiedzialny jest wybrany przez wspólnotę mieszkańców zarządca nieruchomości.

Opady śniegu a Polska Norma. Kiedy należy odśnieżać dach?

Przede wszystkim należy rozróżnić dwa rodzaje dachów: spadziste i płaskie. W pierwszym przypadku sytuacja jest o tyle łatwiejsza, że w najczęściej śnieg sam się z nich zsuwa pod naporem własnego ciężaru. Oczywiście im większy kąt nachylenia, tym większa szansa na to, że problem sam się rozwiąże. Co w przypadku dachów płaskich?

Właściciele budynków z takim rodzajem pokrycia dachowego powinni mieć świadomość jak ciężki może być śnieg zalegający na budynku. Metr sześcienny białego puchu, który dopiero spadł, waży w okolicach 200 kg. Sytuacja robi się jeszcze mniej ciekawa, gdy mówimy o śniegu mokrym czy oblodzonym. Jego waga może dochodzić do nawet 800 kg na 1 m3.

Już w fazie projektowania budynku należy wziąć pod uwagę ewentualne opady śniegu. Obecnie stosowane są dwie normy — podstawowa (PN-EN 1991-1-3: 2005) oraz uaktualniona (PN-80/B-02010/Az1:2006). Zgodnie z tymi przepisami Polska została podzielona na strefy klimatyczne, a dokładniej pięć stref, a każda z nich ma przypisaną charakterystyczną wartość obciążenia śniegiem, która wynosi:

  • 0,7 kN/m2 w pierwszej strefie,

  • 0,9 kN/m2 w drugiej strefie,

  • 1,2 kN/m2 w trzeciej strefie,

  • 1,6 kN/m2 w czwartej strefie,

  • 2 kN/m2 w piątej strefie.

Wiedząc, w której strefie znajduje się nasz budynek i jaka pokrywa może znajdować się na dachu, możemy określić, czy konieczne jest odśnieżanie, by uniknąć katastrofy budowlanej.

kto odpowiada za odśnieżanie dachu Za odśnieżanie dachu odpowiada właściciel nieruchomości lub jej zarządca. Fot.123RF.com

Odśnieżanie dachu a bezpieczeństwo

Zajęcia związane z usuwaniem śniegu z dachu kwalifikują się do prac na wysokości. Muszą być one odpowiednio przeprowadzone nie tylko ze względu na bezpieczeństwo osób odśnieżających, ale również budynku czy osób postronnych. Pracując podczas odśnieżania dachu, należy pamiętać o zabezpieczeniach — mogą to być specjalne balustrady albo uprzęże.

Dbałość o bezpieczeństwo pokrycia dachowego powinna być szczególnie ważna w przypadku budynków z płaskim dachem. Zbyt mocne ruchy mogą przebić pokrywę śnieżną i uszkodzić papę, którą jest on pokryty. Prawdopodobieństwo takiego zdarzenia jest większe w przypadku świeżego śniegu, który stawia znacznie mniejszy opór niż mokry czy oblodzony.

Ostatnim elementem bezpieczeństwa są osoby postronne. Dotyczy to w szczególności budynków, których krawędź dachu jest skierowana w stronę chodnika. Usuwając śnieg, należy w takim przypadku zadbać, by w tym momencie nikt nie przechodził w strefie zagrożenia. Jednym ze sposobów może być oznakowanie tego fragmentu przejścia.

Przeczytaj również: Czy odśnieżać panele fotowoltaiczne? Pamiętaj o tych zasadach, gdy spadnie śnieg

Kto może odśnieżać dach — przepisy

Odśnieżanie dachu zostało również usankcjonowane w przepisach Ustawy Prawo budowlane, a dokładniej art. 61 pkt 2, który brzmi:

Właściciel lub zarządca obiektu budowlanego jest obowiązany zapewnić, dochowując należytej staranności, bezpieczne użytkowanie obiektu w razie wystąpienia czynników zewnętrznych oddziaływujących na obiekt, związanych z działaniem człowieka lub sił natury, takich jak: wyładowania atmosferyczne, wstrząsy sejsmiczne, silne wiatry, intensywne opady atmosferyczne, osuwiska ziemi, zjawiska lodowe na rzekach i morzu oraz jeziorach i zbiornikach wodnych, pożary lub powodzie, w wyniku których następuje uszkodzenie obiektu budowlanego lub bezpośrednie zagrożenie takim uszkodzeniem, mogące spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia lub środowiska”.

Właścicielem, w rozumieniu tego przepisu, jest osoba fizyczna, osoba prawna lub współwłaściciel nieruchomości. Co do zarządcy, jego definicja znajduje się w Ustawie o gospodarce nieruchomościami.

Czy można samemu odśnieżyć dach?

Nie ma żadnego przepisu prawnego zakazującego właścicielowi budynku odśnieżenia dachu we własnym zakresie. Jeśli chcemy w taki sposób usunąć biały puch, musimy pamiętać o poruszonych wyższej zasadach bezpieczeństwa. Zadbajmy nie tylko o balustrady czy uprzęże, ale także o specjalne narzędzia, które w łatwy sposób pozwolą usunąć cały śnieg.

Od czego zacząć odśnieżanie dachu? Od zlokalizowania najgrubszej warstwy pokrywy śnieżnej. To właśnie w tym miejscu powinniśmy rozpocząć pracę.

Profesjonalne odśnieżanie dachu — ceny

Koszt usunięcia śniegu z dachu przez profesjonalną firmę zależy przede wszystkim od trzech czynników: lokalizacji, kształtu oraz powierzchni dachu. W pierwszym przypadku najwięcej zapłacą mieszkańcy dużych miast, a na drugim biegunie będą małe miasteczka oraz wsie.

Możliwe są dwa rodzaje rozliczenia: stawka godzinowa oraz cena za m2 powierzchni. W pierwszym przypadku ceny kształtują się od 40 do 80 złotych za roboczogodzinę. Bardziej skomplikowane może być drugie rozliczenie, gdyż wpływ na stawkę będzie miała konstrukcja dachu. Zleceniobiorcy na odśnieżanie płaskiego dachu zapłacimy od 1 do 5 złotych za każdy metr kwadratowy. W przypadku dachów skośnych, gdzie praca jest bardziej niebezpieczna, stawka będzie zaczynała się od 5 zł/m2, a może wynieść nawet 16 zł/m2.

Jeśli zdecydujemy się powierzyć odśnieżanie dachu profesjonalistom, musimy sprawdzić zezwolenia pracowników do pracy na wysokościach. Ryzyko zatrudnienia osób nieuprawnionych może w niektórych sytuacjach ponieść zleceniodawca.

Jakie są kary za nieodśnieżony dach?

Kary za brak odśnieżenia dachu są znacznie wyższe niż koszt zlecenia tego zadania profesjonalnej firmie. Najniższy wymiar kary to mandat o wysokości 500 złotych. Jednak pełen katalog kar został ustalony w art. 91a Ustawy Prawo budowlane, który brzmi:

„Kto nie spełnia, określonego w art. 61, obowiązku utrzymania obiektu budowlanego w należytym stanie technicznym, użytkuje obiekt w sposób niezgodny z przepisami lub nie zapewnia bezpieczeństwa użytkowania obiektu budowlanego, podlega grzywnie nie mniejszej niż 100 stawek dziennych, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku”.

Jak widać, za nieodśnieżenie dachu można, w skrajnym przypadku, trafić na rok do więzienia.

Przeczytaj również: Kostka brukowa w zimie. Sposoby na odśnieżanie i odladzanie kostki brukowej

"Wydarzenia": Wysokie mandaty i punkty za nieodśnieżenie samochodu na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.