Czy okiennice zewnętrzne są nadal modne?
Ze względu na swoje klasyczne korzenie, umieszczenie lub odrestaurowanie starych okiennic może nadać Twojemu domowi vintage touch, tak bardzo doceniany w tych czasach. Są rzeczy ponadczasowe i zdecydowanie okiennice można do nich zaliczyć. Wyobraź sobie greckie Cyklady bez tych charakterystycznych niebieskich elementów budynków. Może warto właśnie w taki sposób nadać bardziej elegancki i zarazem sielski wygląd Twojemu budynkowi?
Jakie są korzyści z posiadania okiennic
Zewnętrzne okiennice mogą w subtelny sposób dodać domowi elegancji i wyjątkowości. Jednak zalet takiego rozwiązania jest znacznie więcej niż sam aspekt wizualny. Warto pamiętać, że decydując się na ich montaż ze względu na funkcjonalność, powinieneś postawić przede wszystkim na materiał dobrej jakości.
Jakie są zalety okiennic zewnętrznych?
- Wpływają na zwiększenie prywatności.
- Pozwalają na sterowanie ilością i kątem padania światła w pomieszczeniu.
- Zapewniają dodatkowe zabezpieczenie przed niskimi temperaturami.
- Zamknięte, przyczyniają się do redukcji hałasów z zewnątrz.
- Pozwalają na naturalną kontrolę powietrza i wentylację.
- Stanowią dodatkową osłonę okien w czasie porywistych wiatrów.
- Ze względu na całą gamę kolorów, wzorów i materiałów pozwalają na wybranie unikatowej formy.
- Przyczyniają się do wzrostu wartości Twojego domu.
Jak przebiega montaż okiennic?
Sam montaż może przebiegać na różne sposoby. Wszystko w zależności od ściany oraz samego ciężaru skrzydeł. Najczęściej są przytwierdzane bezpośrednio do ściany zewnętrznej fasady. Zazwyczaj ma to miejsce, kiedy chcesz, aby Twoja okiennica otwierała się i zamykała jak klasyczne okno. Można ją także zamontować do ramy, jednak wtedy skrzydła po otwarciu rozpościerają się w maksymalnie 80%.
Pozytywem tego drugiego rozwiązania jest to, że montaż wykonywany jest prawie zawsze przez okno, bez ingerowania w samą elewację. Możesz użyć do tego opaski, założonej dokoła ościeża. Przy montażu okiennicy do ściany, w przypadku umiejscowienia jej wysoko, może być koniecznym wykorzystanie dodatkowego sprzętu, pozwalającego na pracę na wysokości. W takich szybkich, jednodniowych zadaniach, podnośnik koszowy sprawdzi się idealnie, tworząc bezpieczną platformę do działania.
Jeżeli chodzi o samo instalowanie skrzydeł, to trzeba najpierw wywiercić w ścianie otwory na około 15 cm. Mocowanie powinno być na tyle głębokie, by znajdowało się w warstwie nośnej i utrzymało okiennicę. Następnie wewnątrz umieszczane są kołki do instalacji ruchomych zawiasów. Pozostaje tylko przymocowanie i gotowe.
W zamierzchłych czasach okiennice pełniły głównie funkcję ochronną przed wpływem warunków atmosferycznych, kiedy to szklane okna były ciężko dostępne. Aktualnie, wybór takiego rozwiązania daje znacznie więcej korzyści, by Twój dom cieszył się zarówno wyjątkowym stylem, ale i funkcjonalnością.
EHC Karol Zagajewski
Zdjęcie główne: EHC Karol Zagajewski