Artykuły

Oscar designu dla polskiej pracowni projektowej. Nagrody Red Dot Award rozdane

Oscary designu przyznane! Wśród laureatów prestiżowej nagrody Red Dot Award znalazła się polska pracownia — Grupa Projektowa HOLA. Najważniejsze wyróżnienie w dziedzinie wzornictwa przemysłowego otrzymuje za całościową realizację architektoniczno-wnętrzarską „Pasterskiej Chaty” – domu położonego nad Jeziorem Czorsztyńskim w Małopolsce.
Oscar designu dla polskiej pracowni projektowej. Nagrody Red Dot Award rozdane
REKLAMA

„Czerwoną kropkę” w kategorii Product Design otrzymuje Grupa Projektowa HOLA, założona przez Monikę i Adama Bronikowskich. Nagrodę przyznano projektantom za koncepcję i całościową architektoniczno-wnętrzarską realizację „Pasterskiej Chaty” – domu letniskowego położonego w Kluszkowcach, w Pieninach, nad Jeziorem Czorsztyńskim.

Dom powstał w 2016 roku i liczy 154 metrów kwadratowych. Jego projekt łączy w sobie tradycyjne architektoniczne rozwiązania charakterystyczne dla pienińskich zabudowań z nowoczesną estetyką. Budowlę wzniesiono w malowniczym otoczeniu — z jej okien rozciąga się widok na Jezioro Czorsztyńskie oraz dwa zamki w Niedzicy oraz Czorsztynie.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

„Pasterska Chata jest dla nas szczególnym projektem z co najmniej kilku powodów. Przede wszystkim dlatego, że odpowiadaliśmy nie tylko za wnętrza, lecz także za architekturę tego budynku. To miejsce, które stworzyliśmy od początku do końca. Z poszanowaniem lokalnej tradycji i krajobrazu. Bez wahania możemy stwierdzić, że Red Dot jest dla nas najcenniejszą nagrodą w dotychczasowej karierze zawodowej – ze względu na swój ogromny prestiż, a zarazem na nasz duży sentyment do tego konkretnego projektu. To zaszczyt i radość być wyróżnionym czerwoną kropką” – komentują dla Propertydesign.pl Monika i Adam Bronikowscy, właściciele HOLA Design.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Umiejscowienie budynku wymagało odpowiedniego dostosowania projektu, tak by w pełni czerpał on z krajobrazowych walorów okolicy. Z tego powodu po stronie skierowanej w kierunku tafli jeziora, w budynku zastosowano ogromne przeszklenia oraz lukarny, które nie tylko otwierają go na pobliskie sąsiedztwo natury, ale też umożliwiają letnikom-domownikom nieustanne podziwianie pobliskiej scenerii. Z parteru przejść można również na prosty, wyniesiony względem ukształtowania terenu, taras wypoczynkowy.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Od strony lądu, elewacji domu nie przecinają żadne okna, przez co wygląda on na nieprzystępny. Wrażenie to potęguje stonowany, czarny, ale jakby przykurzony kolor fasady z wióra osikowego. Swoją formą bryła nawiązuje do tradycyjnych domów pasterskich. Inne widoczne odniesienia do folkloru pienińskiego to m.in. ornament na drewnianych drzwiach wejściowych.

Więcej inspiracji regionalną kulturą dostrzec można we wnętrzu domu, choć tutaj nadal „swojska” estetyka przenika się z nowoczesnymi rozwiązaniami. Tłem dla aranżacji stała się stonowana kolorystyka skomponowana z bieli, szarości i ciepłej barwy drewna. Co ważne dla interpretacji całej realizacji, część desek użytych do wykończenia przestrzeni wewnętrznej, pochodzi z miejscowych tartaków. To kolejny aspekt, który podkreśla przenikanie się tego, co wiekowe i tradycyjne, z tym, co nowoczesne. We wnętrzu wielokrotnie powtarzają się motywy typowe dla regionalnych symboli ludowych. Jeśli chodzi o układ pomieszczeń, jest on prosty i funkcjonalny. Na parterze mieści się strefa dzienna złączona z kuchnią. Na piętrze znajdują się trzy prywatne pokoje.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Red Dot Design Award to jedna z najbardziej uznanych nagród dla branży wzornictwa przemysłowego. Przyznawana jest od 1955 roku przez Design Zentrum Nordrhein Westfale, z siedzibą w niemieckim Essen. Wyróżnienia zdobyć można w trzech kategoriach: Projektowanie produktu, Projektowanie komunikacji, Projekt koncepcyjny. Tegoroczna gala wręczenia nagród odbędzie się 9 lipca.

Deccoria.pl

Zdjęcie główne: Hola Design - projektowanie wnętrz; Facebook

Przeczytaj: Rewolucyjne domy kopułowe »

Zobacz również:

Ogródek pod blokiem - co na to prawo?

Mobilny dom – mobilnie w domu

TOP 6 Najdziwniejsze domy na świecie

Jak nie dać się wrobić w lokum, które nie nadaje się do zamieszkania?

Jak wygląda najmniejszy dom w Polsce?

Zobacz najpiękniejsze inspiracje. Kliknij!


Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Oscar designu dla polskiej pracowni projektowej. Nagrody Red Dot Award rozdane"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.