Artykuły

Oto najbrzydszy budynek w Polsce! Znajduje się w Zakopanem

Plebiscyt „Makabryła” 2017. Najbrzydszy budynek w Polsce wybrany! Internauci okrzyknęli tym tytułem rewitalizowaną willę „Monte”, znajdującą się w Zakopanem. Czy kogoś to dziwi? Zimowa stolica Polski słynie z nieprzemyślanej architektury.
REKLAMA

Już po raz jedenasty przeprowadzono plebiscyt „Makabryła”, podczas którego, z pomocą internautów wyłoniono najbrzydsze budynki w Polsce. Tym razem niechlubna antynagroda powędrowała do willi Monte, mieszczącej się w Zakopanem. Laureat dosłownie rozgromił konkurencję, zdobywając niemal połowę wszystkich oddanych głosów.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Historia tego budynku zaczyna się w 1925 roku, kiedy przy skrzyżowaniu ulic Zaruskiego i Ogrodowej, w pobliżu Krupówek, architekt Karol Stryjeński wybudował willę. Budynek utrzymano w stylu krakowskiego art-deco. Przez długi czas był on chlubą Zakopanego i jednym z ważniejszych zabytków architektonicznych tamtego rejonu – na listę gminnej ewidencji zabytków trafił w 2014 roku. Zapewne byłoby tak dalej, gdyby nie to, że willa popadła w ruinę. W 2015 roku została sprzedana na aukcji komorniczej. Nowy inwestor, posiadający zgodę na przebudowę i rozbudowę budynku pod warunkiem zachowania dwóch jego elewacji zewnętrznych i ścian wewnętrznych, w 2016 roku rozpoczął prace remodernizacyjne. W miejscu ruiny powstać ma budynek mieszklano-usługowy.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Z ruiny w koszmarek

Efektem prac remontowych jest prawdziwy architektoniczny koszmarek. Stara rezydencja została nakryta wielopiętrową nadbudową. Trudno dojrzeć w niej dawny, estetyczny dworek. Obecny budynek — wciąż znajdujący się w przebudowie — wygląda wręcz dziwacznie. Urokliwy przedwojenny styl został zatracony pod zwałami betonu. Nic dziwnego, że to właśnie do niego powędrowała architektoniczna antynagroda. Zgodnie z projektem „remontu”, odnowiona „Villa Monte” ma być nowoczesnym obiektem z betonu i szkła. Czy zakończeniu prac będzie wyglądać lepiej? Internauci zdają się wątpić.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

„Ta Makabryła tak naprawdę powinna trafić do kilku podmiotów – konserwatora zabytków, władz Zakopanego, inwestora i architekta. Makabryła 2017 dla przebudowy willi Monte jest więc symbolem złych zmian zachodzących w mieście” – mówią organizatorzy plebiscytu, redaktorzy serwisu Bryla.pl

Kolejne miejsca na podium w konkursie zajęły: Zatoka Sportu w Łodzi i Pałac Ślubów w Sosnowcu.

Deccoria.pl

Źródło: Bryła.pl

Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL

Przeczytaj: Rewolucyjne domy kopułowe »

Zobacz również:

Ogródek pod blokiem - co na to prawo?

Mobilny dom – mobilnie w domu

TOP 6 Najdziwniejsze domy na świecie

Jak nie dać się wrobić w lokum, które nie nadaje się do zamieszkania?

Jak wygląda najmniejszy dom w Polsce?

Zobacz najpiękniejsze inspiracje. Kliknij!


Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

Magda_rn

No strzeliłam jak w mordę! Byłam niedawno w Zakopanem, to co tam zobaczyłam przekracza granice absurdu, złego smaku i w doopiemiejstwa władz. Koszmary architektoniczne, koszmarnie brudne, śmierdzące powietrze i koszmarnie brudne miasto. Pojechaliśmy na tydzień, ale po czterech dniach wyjechaliśmy, bo nie da się tam wytrzymać. Niestety piękne góry, które dumnie królują nad miastem nie rekompensują tej nędzy, którą nam fundują górale, jakby nie patrzył, za nasze dudki :(

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Oto najbrzydszy budynek w Polsce! Znajduje się w Zakopanem"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.