Czy zastanawiałeś się kiedyś jak to jest, że każdy z nas posiada podłogę, jednak mało kto jest z niej dumny? Przecież to nieodzowna część każdego mieszkania i wcale nie musi być nudna! Jest szereg metod, które w magiczny sposób odmienią twoją podłogę.
Na co zwracamy uwagę
Wybierając typ i rodzaj podłogi, zwracamy uwagę na trzy podstawowe rzeczy:
Klasa używalności i ścieralności – miejsca, w których najczęściej przebywamy, są narażone na intensywniejsze użytkowanie podłogi. To znowu wiąże się ze zwiększonym ryzykiem pojawienia się na niej zadrapań (np. od psich pazurów czy obcasów) i ścieraniem powierzchni pod wpływem chodzenia. W naszym domu takim miejscem jest kuchnia i korytarz. Aby o nie zadbać należy zainwestować w wyższą klasę ścieralności, która oznaczana jest symbolami od AC1 do AC5. Klasę używalności, czyli docelowego natężenia ruchu wyznacza się cyframi od 21 do 23 dla warunków domowych i od 31 do 33 dla obiektów użyteczności publicznej. Im wyższe oznaczenie tym wyższa klasa.
Przeznaczenie – w zależności od pomieszczenia, wybieramy płytki (doskonale odporne na wilgoć i nadające się do częstego mycia) lub parkiet/panele, które lepiej izolują dźwięk i rozprowadzają ciepło.
Powierzchnia – gładka, jest podstawowym typem sprawdzającym się w większości pomieszczeń, jednak na tarasy czy schody preferowane jest ziarniste lub matowe wykończenia zapobiegające poślizgowi. Nie wszędzie sprawdzają się także błyszczące, lakierowane panele, które sprzyjają roznoszeniu się kurzu, więc stają się zmorą dla alergików.
Stare parkiety i panele
• Jeśli w twoim domu znajdują się stare drewniane panele, a ty nie masz środków aby je odrestaurować, spróbuj pomalować je kryjącą farbą. Nie potrzeba wielu warstw, aby tak pomalowane deski robiły wrażenie – prześwitujące drewno, nada wnętrzu uroku w stylu vintage.
Zobacz więcej zdjęć. Kliknij!
• Niecodzienną kompozycją są także połączenia płytek z panelami. Łączenia między dwoma rodzajami powierzchni wykonuje się ze szklanej mozaiki czy też ozdobnych listew, co łagodzi ostrość przejścia.
• Stary parkiet układany w jodełkę, z łatwością ożywisz, jeśli pojedyncze „igiełki” pomalujesz farbą w odcieniach pod kolor ścian.
Zobacz więcej zdjęć. Kliknij!
Efektowne płytki
Wspomniany we wstępie efekt lawy, dają nowoczesne podłogi z żywicy epoksydowej, dodatkowo podświetlane od spodu taśmami LED. Taką posadzkę tworzy się na betonowej wylewce pomalowanej lakierami bazowymi, a na końcu pokrytej utrwalaczem, który nadaje podłodze efekt kolorowego szkła.
Warstwa lakieru ma nie więcej niż 2,5mm grubości i pozwala na osadzenie w niej wszelkiej maści kruszywa, które można ułożyć w niebanalne mozaiki. Przezroczysta warstwa wierzchnia, nadaje realistycznego wyglądu posadzkom, w których zatopiony jest obraz. Daje to złudzenie trójwymiarowości, które jednych zachwyci a innych przerazi na śmierć, gdy odkryją, że pod naszym prysznicem kryje się wodospad czy basen z rekinami.
Zobacz więcej zdjęć. Kliknij!
Magdalena Kościelniak Deccoria.pl
Źródło zdjęć: Pinterest.com
Zobacz także:
Mobilny dom - mobilnie w domu >>
Prawdy i mity o farbie tablicowej >>
Dekoracje ścienne. Co wybrać zamiast obrazu? >>