Prawo i finanse

Pellet z łuski słonecznika. Czy to ekologiczne paliwo stanie się hitem sezonu grzewczego w Polsce?

Pellet jest nowoczesny, ekonomiczny i ekologiczny. Dlatego chętnie rozważa się go jako alternatywę dla paliw tradycyjnie stosowanych w gospodarstwach domowych i obiektach publicznych. Jednym z rodzajów pelletu, który aktualnie zyskuje na popularności w Polsce, jest pellet z łuski słonecznika. Ile kosztuje i gdzie go kupić? Czy opłaca się grzać pelletem z łuski słonecznika? Wyjaśniamy.

Pellet z łuski słonecznika. Czy to ekologiczne paliwo stanie się hitem sezonu grzewczego w Polsce?
Pellet z łuski słonecznika jest tańszą alternatywą dla pelletu drzewnego. Fot.123RF.com

Spis treści:

Czym jest pellet z łuski słonecznika?

Pellet z łuski słonecznika jest tańszym wariantem pelletu drzewnego. Ten rodzaj pelletu przybiera formę sprasowanych łupin z przetwórstwa ziaren słonecznika. Sama produkcja jest ekologiczna, ponieważ wykorzystuje wyłącznie łupiny słonecznika – bez chemicznych dodatków. Ponadto w trakcie procesu nie powstają żadne gazy chemiczne. Spalanie pelletu z łusek słonecznika jest bezpieczne i czyste z minimalną ilością popiołu. Może być wykorzystywany w kotłach, piecach i kominkach.

Pellet z łuski słonecznika – kaloryczność

Dobrej jakości pellet z łuski słonecznika odznacza się wysoką wydajnością, co przekłada się na jego mniejsze zużycie, a więc także niższe koszty ogrzewania. Taki opał dobrze się spala, nie powoduje awarii kotła i jest przyjazny dla środowiska oraz otoczenia dzięki emitowaniu dymu o neutralnym zapachu bez dodatków chemicznych.

Pellet z łuski słonecznika o wysokiej jakości kalorycznej powinien posiadać wartość co najmniej 19 MJ/kg. Na rynku dostępny jest również pellet z łuski słonecznika o wartości 21 MJ/kg. Nie należy natomiast kupować pelletu, który cechuje się kalorycznością niższą niż 15 MJ/kg, ponieważ nie będzie on wystarczająco wartościowy pod względem grzewczym.

Przeczytaj również: Takiego pelletu absolutnie nie kupuj! Jak rozpoznać dobry pellet? Zrób test i uważaj na oszustów

Pellet z łuski słonecznika – zalety i wady

Wśród największych zalet i korzyści związanych z ogrzewaniem domu pelletem z łuski słonecznika należy wymienić:

  • ekologiczność,
  • nieszkodliwość dla środowiska,
  • łatwość w użyciu i magazynowaniu paliwa,
  • brak przykrego zapachu,
  • stosunkowo niskie koszty ogrzewania,
  • odporność na samozapłon,
  • powstawanie nawozu organicznego w procesie spalania.

Mimo wielu zalet wynikających z ogrzewania domu pelletem z łusek słonecznika, użytkowanie takich kotłów ma również wady, do których należą m.in.:

  • wysokie koszty kotłów i instalacji,
  • znacznie dłuższy czas zwrotu inwestycji niż w przypadku kotłów na węgiel czy ekogroszek,
  • konieczność regularnego czyszczenia kotłów.

Przeczytaj również: Ekonomiczna alternatywa dla węgla, gazu i drewna. Czy ogrzewanie pelletem ze słomy się opłaca?

Cena pelletu z łuski słonecznika. Gdzie go kupić?

Pellet z łuski słonecznika jest tańszą alternatywą dla pelletu drzewnego, ale niestety wzrost cen dotknął i ten rodzaj paliwa. W październiku 2022 roku koszt zakupu pelletu z łuski słonecznik a to maksymalnie 2000 złotych za tonę. Produkt można kupić w workach o wadze 15 kilogramów w popularnych sieciach sklepowych.

Niektórzy producenci dodają chemiczne wypełniacze do tego rodzaju pelletu, więc warto jest kupować opał tylko od sprawdzonych dostawców, o których można przeczytać opinie w sieci.

Czy opłaca się grzać pelletem z łuski słonecznika?

Pellet z łuski słonecznika charakteryzuje się wysoką kalorycznością, lecz warto mieć na uwadze, że nie jest on tak wydajny i wartościowy jak pellet drzewny czy ekogroszek. Jednak pellet z łuski słonecznika jest tańszy. Może się więc okazać, że korzystniejszym rozwiązaniem będzie zakup większej ilości pelletu z łuski słonecznika niż mniejszej ilości opału o większej kaloryczności.

Ponadto wymieniając powody, dla których opłaca się grzać pelletem z łuski słonecznika, należy też dodać, że nowoczesne piece na pellet to urządzenia niewymagające skomplikowanej obsługi – właściwie przez długi czas mogą działać bezobsługowo. Kocioł uruchamia się samoczynnie, a domownicy nie są odpowiedzialni za rozpalanie ognia.

Ponadto piec na pellet sam pobiera odpowiednią ilość opału, nie ma potrzeby pilnowania ognia i kontrolowania paleniska. Wystarczy raz na kilka dni czy też raz na tydzień uzupełnić zasobnik, wsypując do niego kilka worków pelletu.

cena pelletu

"Ekologicznie": Energie odnawialne na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.