Artykuły

Piekarnik pod zabudowę – nie taki znowu zwykły piekarnik

Wybór piekarnika od zawsze wydaje się nieco bagatelizowany. Kupując sprzęt AGD, bardzo dużą uwagę przykłada się do pralki, do funkcji lodówek, a nawet do zmywarki – natomiast po macoszemu podchodzi się do kwestii piekarnika. A przecież zwykły piekarnik czy też piekarnik pod zabudowę jest także urządzeniem złożonym, wymagającym nieco uwagi przed zakupem. Szczególnie, jeśli pieczenie jest Twoją pasją!

REKLAMA

Piekarnik pod zabudowę – jak zaplanować jego zakup?

Piekarnik pod zabudowę – w przeciwieństwie do piekarnika wolnostojącego – charakteryzuje się tym, że możesz go ukryć lub wkomponować w meble kuchenne. Choć do niedawna w naszych domach dominowały piekarniki wolnostojące, teraz tendencje zdają się odwracać na korzyść urządzenia przeznaczonego dla zabudowy.

Na ogół piekarnik do zabudowy będzie szeroki i wysoki na ok. 60 cm, choć z powodzeniem możesz znaleźć modele o bardziej zróżnicowanych, niestandardowych gabarytach. Tego typu egzemplarze lepiej dostosują się do niewielkiej kuchni, albo – wręcz przeciwnie – wypełnią jej większą przestrzeń i będą odpowiednie dla większej rodziny.

Gdzie wstawić piekarnik?

Najczęściej spotykanym miejscem, w którym montowany jest piekarnik, jest miejsce pod blatem stołowym. Wówczas, bezpośrednio nad piekarnikiem – tradycyjnie – instaluje się płytę grzewczą. Jest to rozwiązanie zaczerpnięte jeszcze z czasów, gdy powszechne były piekarniki wolnostojące, zintegrowane już z kuchenką gazową. Teraz popularność zyskał nieco inny układ.

Piekarnik pod zabudowę coraz częściej sytuowany jest nad podłogą, na wysokości naszych ramion, pomiędzy dwoma innymi szafkami czy meblami. Płyta grzewcza z kolei umieszczona zostaje gdzieś na blacie stołowym. Jest to o tyle ciekawe rozwiązanie, że piekarnik na odpowiedniej wysokości zmniejsza ryzyko oparzenia, nie wymaga też pochylania się – co z pewnością docenią np. seniorzy.

Pamiętaj – to urządzenie jest gorące!

Warto zwrócić uwagę, by piekarnika nie ustawiać bezpośrednio przy lodówce. Duża ilość wydzielanego ciepła mogłaby zwiększyć jej pobór mocy, a nawet doprowadzić do uszkodzenia chłodziarko-zamrażarki. Staraj się oddzielić piekarnik od lodówki przynajmniej jednym meblem, albo np. ustawiać urządzenia po przeciwnych stronach kuchni.

Ważne też, aby piekarnik nie przylegał bezpośrednio do ściany. Powinien od niej odstawać o kilka centymetrów, aby swobodnie mogło z niego uchodzić ciepło. Warto o tym pamiętać.

Wybierz nowoczesne funkcje

Oczywiście piekarnik do zabudowy powinien potrafić zdecydowanie więcej, niż tylko nagrzać się do wybranej przez Ciebie temperatury. Musi on mieć dodatkowe rozwiązania, takie jak np. możliwość szybkiego rozmrażania żywności, funkcję mikrofalówki, czy też niezastąpiony termoobieg.

Przedstawiamy także kilka bardziej innowacyjnych technologii, które warto rozważyć w trakcie doboru piekarnika. Jest ich oczywiście zdecydowanie więcej, prezentujemy jednak te najistotniejsze:

  • Podwójne pieczenie – wykorzystują je różni producenci, technologia ta – w zależności od marki – jest też nieco inaczej nazywana. Sednem jest możliwość pieczenia dwóch różnych potraw w różnych temperaturach jednocześnie.
  • Czyszczenie pyrolityczne – wszelkie nieczystości zostaną usunięte pod wpływem bardzo wysokiej temperatury piekarnika, sięgającej nawet 500 stopni Celsjusza.
  • Termosonda – termosonda to specjalny czujnik, który umieszcza się wewnątrz potrawy. Informuje on o jej temperaturze, co ułatwia proces gotowania.
  • Rożen – obrotowy rożen, np. idealny do pieczenia drobiu czy gyrosa.
  • Programator – działa na podobnej zasadzie, co programator w pralkach. Na podstawie określenia rodzaju potrawy, piekarnik automatycznie ustawi czas i temperaturę niezbędną do jej upieczenia. I o ile gospodynie domowe niekoniecznie będą szczególnie często korzystać z tej funkcji, o tyle będzie ona zbawienna dla osób o – powiedzmy – ograniczonych talentach kulinarnych.

Piekarnik do zabudowy – praktyczne rozwiązanie

Piekarnik pod zabudowę to rozwiązanie zyskujące sympatyków. Instalowany jest w coraz większej liczbie kuchni i zyskuje na popularności w zawrotnym tempie. Jego wybór nie jest oczywiście przesadnie skomplikowany, warto jednak zwrócić uwagę chociażby na funkcjonalności wybranych urządzeń – może o istnieniu którejś z nich jeszcze nie wiesz!

materiał partnera

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Piekarnik pod zabudowę – nie taki znowu zwykły piekarnik"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.