Porady ogrodnicze

Pierwszy dzień wiosny 2023. Kiedy wypada astronomiczna, a kiedy kalendarzowa wiosna?

Wiosną cała natura budzi się do życia, dni stają się cieplejsze i coraz dłuższe, częściej towarzyszą nam promienie słońca. Z pewnością dostrzegasz to, gdy wychodzisz na zewnątrz, aby odetchnąć świeżym powietrzem. Czy wiesz jednak, kiedy pierwszy dzień wiosny przypada w Polsce? Czy zdajesz sobie sprawę, że każdego roku przeżywamy początek tej pory roku kilkakrotnie? Jak to możliwe? Podpowiadamy. 

Pierwszy dzień wiosny 2023. Kiedy wypada astronomiczna, a kiedy kalendarzowa wiosna?
Astronomiczna wiosna rozpoczyna się, kiedy dzień oraz noc mają taką samą długość. Fot.123RF.com

Spis treści:

Kiedy zaczyna się wiosna? 

Zapewne kojarzysz, że mówi się o różnych datach pierwszego dnia wiosny. Może nie wymienisz teraz ich wszystkich, ale przypomnisz sobie prawdopodobnie te najbardziej popularne. Mimo że wiosna, jako pora roku, jest tylko jedna, to można, przyjmując różne kryteria, podzielić ją na kilka odmian. Dlaczego tak się dzieje? Wpływa na to wiele czynników. Przedstawimy je, gdy będziemy omawiać poszczególne jej rodzaje. Z pewnością nurtuje cię jeszcze inne pytanie związane z wiosną. Kiedy się zaczyna? Wiele zależy od tego, jaką dokładnie wiosnę masz na myśli. Każda swój początek ma bowiem innego dnia. 

Kiedy rozpoczyna się kalendarzowa wiosna w Polsce? 

Zacznijmy od najpopularniejszej odmiany wiosny. Dzień, kiedy kalendarzowa wiosna się rozpoczyna, jest powszechnie znany. Data ta jest bowiem niezmienna i przypada zawsze na 21 marca, czyli na tzw. Dzień Wagarowicza. W tym czasie odbywa się także tradycyjne palenie Marzanny mające na celu przegonienie zimy. Dlaczego nie jest to święto ruchome? 

Wszystko zapoczątkowało słońce. To właśnie ono przyczyniło się do ustalenia terminu utrzymującego się do dziś. Kalendarzowa wiosna jest najbliższa odmianie astronomicznej (zobacz niżej), ponieważ to od niej bezpośrednio się wywodzi. Położenie słońca na niebie w pozycji rozpoczynającej tę porę roku przypada najczęściej na 21 marca. Jednak nie zawsze się tak dzieje, dlatego pojawia się rozbieżność między wspomnianymi dwoma rodzajami. 

Zobacz więcej zdjęć

Kiedy rozpoczyna się astronomiczna wiosna? 

Ziemia krąży nieustannie wokół słońca. Odkrycie to zawdzięczamy Mikołajowi Kopernikowi, a ty z pewnością nauczycielom, którzy przekazali ci tę informację w szkole. Wiesz również, że ziemia krąży wokół własnej osi. Ruchy, które wykonuje nasza planeta, przekładają się na zróżnicowanie długości dnia i nocy oraz zmianę pór roku na poszczególnych półkulach globu. Czy mając tę wiedzę, jesteś w stanie powiedzieć, kiedy pierwszy dzień wiosny astronomicznej przypada w naszym kraju? 

Astronomiczna wiosna rozpoczyna się, kiedy dzień oraz noc mają taką samą długość. Jest to moment, gdy światło słoneczne pada na naszą planetę w sposób równomierny. Oznacza to, że półkula północna oraz półkula południowa są identycznie oświetlone. Mamy wtedy do czynienia ze zjawiskiem równonocy wiosennej, czyli rozpoczęciem astronomicznej wiosny. Od tego czasu dzień na półkuli północnej stopniowo się wydłuża, aż do 21 czerwca, czyli momentu przesilenia letniego. 

Przeczytaj również: TOP 10 najpiękniejszych kwiatów cebulowych sadzonych wiosną. Sprawdź, jak o nie zadbać

Dlaczego zmienia się data rozpoczęcia astronomicznej wiosny? 

Oś ruchu ziemi nieustannie się przekształca. Aby doszło do równonocy wiosennej, słońce musi znaleźć się dokładnie w punkcie Barana. Ten jednak nie jest stały, co wpływa na ruchomą datę wiosny astronomicznej. 

Kiedy rozpoczyna się meteorologiczna wiosna? 

Meteorologiczna wiosna została ustalona, jak można się domyślić, przez meteorologów. Dla szerokości geograficznej, na której położona jest Polska, moment ten przypada na okres między 1 marca a 31 maja. 

Dlaczego uwzględnia się ten rodzaj wiosny? Jest to przede wszystkim wygodny sposób podziału dla meteorologów. Mogą oni porównywać poszczególne części roku pod względem warunków atmosferycznych. Podobnie jak pozostałe pory roku, tak i meteorologiczna wiosna ma przecież swoje charakterystyczne zjawiska pogodowe. 

Zobacz więcej zdjęć

Kiedy przychodzi wiosna termiczna? 

Kolejne określenie pory roku, w której rozkwita otaczająca cię przyroda, to wiosna termiczna (zwana wiosną klimatologiczną). Co wpływa na rozpoczęcie wiosny termicznej? Pod uwagę brana jest przede wszystkim średnia temperatura dobowa. Jeśli oscyluje ona w granicach od 5°C do 10°C, masz pewność, że trwa już wiosna termiczna.  

Data jej rozpoczęcia nie jest jednakowa w całym naszym kraju. Jeśli mieszkasz na zachodzie Polski lub w jej południowo-zachodniej części, możesz przywitać wiosnę termiczną pod koniec marca (około 25 dnia tego miesiąca). Jeśli twój dom znajduje się na północno-wschodnim terenie kraju, rozpocznie się ona najpewniej w połowie kwietnia (około 10 dnia tego miesiąca). 

Wiosna przyrodnicza i jej podział na okresy 

Wiosna przyrodnicza znana jest także pod nazwą wiosny fenologicznej. Nie jest możliwe ustalenie jej konkretnej daty. Dlaczego? Wskaźnikiem jej rozpoczęcia jest nagły rozkwit przyrody. Ten typ wiosny dzieli się na kilka okresów. Każdemu z nich możemy przypisać występowanie charakterystycznych zjawisk przyrodniczych. 

Przedwiośnie – pierwszy etap wiosny przyrodniczej 

Początek przedwiośnia wypada najczęściej w marcu. Można wtedy zaobserwować kwitnienie wielu roślin (krokus spiski, przylaszczka pospolita), krzewów (wawrzynek wilczełyko) oraz drzew (modrzew europejski, olsza czarna). Zdarzają się jednak lata, gdy to koniec lutego jest punktem startowym dla tego okresu wiosny przyrodniczej. Koniec przedwiośnia datuje się na początek kwietnia. 

Wczesna wiosna – drugi etap wiosny fenologicznej 

Jeśli dostrzegasz kwitnienie mniszka lekarskiego (znanego także jako mlecz), kaczeńców, drzew owocowych czy owoców leśny, to znaczy, że zaczął się okres wczesnej wiosny w Polsce. Kiedy dokładnie się rozpoczyna? Przypada na połowę kwietnia i trwa zwykle około miesiąca. Wczesna wiosna kończy się natomiast na początku drugiej połowy maja. 

Pełnia wiosny – największy rozkwit przyrody 

Pełnia wiosny to czas intensywnego rozkwitu natury. W powietrzu unosi się przyjemny zapach przyrody oraz pyłki wielu roślin. Jego początek przypada na drugą połowę maja i trwa do połowy czerwca. Oprócz kwitnących roślin (lilak pospolity, gajowiec żółty, narcyz trąbkowy) zmiany możesz dostrzec w świecie zwierząt. Coraz częściej pojawiają się owady (chrabąszcz majowy, różne gatunki motyli), a młode ptaki (wróble, szpaki, kosy) opuszczają gniazda. 

Zobacz więcej zdjęć

Kalendarzowa i astronomiczna wiosna w 2023 roku 

Zastanawiasz się, kiedy rozpoczyna się kalendarzowa wiosna w 2023 roku? Dzień ten przypada 21 marca. Astronomiczna wiosna wypada dzień wcześniej, a więc 20 marca. To nie koniec świętowania. O tym, kiedy rozpoczną się wiosny meteorologiczna, termiczna i przyrodnicza, dowiesz się dzięki obserwacji aury oraz świata przyrody. 

Przeczytaj również: Nawożenie i przycinanie róż na wiosnę krok po kroku

Oczyszczacz powietrza? Lepiej trzymaj w domu te rośliny na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.