Artykuły

Pod drzewkiem - w swoim salonie

Nie masz gdzie ustawić wielu roślin? Wybierz jedną, ale efektowną! Nawet jeśli mieszkanie jest niewielkie, znajdź w nim miejsce na rośliny, które wyglądają jak zielone rzeźby. Zielona ściana z... fikusa, draceny, difenbachii i szeflery. Okazałe rośliny mogą pełnić nie tylko funkcję dekoracyjną. Ustawione w grupie, z powodzeniem zastępują przepierzenie, wydzielając kącik np. w salonie. Taka zielona ściana ma tę zaletę, że przepuszcza zarówno światło, jak i powietrze.
REKLAMA

Figowiec sprężysty to pochodząca z Indii szybko rozrastająca się roślina (nawet 60 cm w ciągu roku!). Figowiec (zwany inaczej fikusem) lubi jasne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione stanowisko. Zimą należy ograniczyć podlewanie (wystarczy raz w tygodniu). Uwaga! Fikus nie powinien być przestawiany!

Difenbachia nakrapiana wywodzi się z Brazylii. Wymaga jasnego, ale nienasłonecznionego stanowiska - wówczas jej liście zdobi efektowny rysunek. Minimalna temperatura zimą to 16 stopni. Difenbachia lubi wilgotne powietrze.


Dracena deremeńska jest odporna i łatwa w pielęgnacji. Najlepiej ustawić ją w jasnym miejscu. Temperatura powinna wynosić ok. 18 stopni. W okresie spoczynku staraj się podlewać roślinę tak, by ziemia w doniczce była tylko lekko wilgotna.


Szeflera drzewkowata może osiągać 1,5 metra wysokości. Należy ustawić ją w widnym, nienasłonecznionym stanowisku (promienie słoneczne mogą spowodować żółknięcie liści). Podlewanie - umiarkowane.

Lipka pokojowa nawilży powietrze.

Sparmania, nazywana inaczej lipką pokojową, to szybko rozrastający się krzew o miękkich liściach. Dzięki temu, że są okazałe, lipka pokojowa może odparowywać dużo wilgoci do otoczenia, nawilżając w ten sposób powie-trze w mieszkaniu.


Roślina dobrze czuje się w przewiewnym i chłodnym miejscu (6-12 stopni, ewentualnie trochę cieplej). Dlatego dobrze jest ustawić sparmanię w widnym holu lub w sypialni - gdzie zwykle jest chłodniej. Roślina nie może stać w przeciągu - straci wtedy liście.Papryka doda smaku i... koloru.

To propozycja dla tych miłośników domowych roślin, którzy lubią z wyprzedzeniem planować wiosenne zakupy. Otóż w dużej donicy można zasiać lub zasadzić flance... papryki. Słodka odmiana (nazywana capsicum annum) może osiągać wysokość 75 cm, natomiast odmiana ostra (capsicum frutescens) osiąga nawet 1,5 m wysokości!
Krzew papryki będzie ładnie się rozrastał w miejscu zacisznym, podwiązany do palika. Roślinie służy widne i ciepłe stanowisko, np. parapet okna wychodzącego na południową stronę.

Pachira szybko się rozrośnie.

Ta efektowna roślina jest często sprzedawana w kwiaciarniach i sklepach ogrodniczych. Zwraca uwagę wysokością i... splecionym w warkocz pieńkiem.
Choć szybko się rozrasta, tropikalna pachira może zimą sprawiać trudności w pielęgnacji. Należy nawilżać powietrze w pomieszczeniu, w którym stoi roślina. Gubienie liści może być oznaką przesuszenia powietrza - nie należy wtedy zwiększać podlewania, a jedynie wilgotność powietrza. Stanowisko powinno być bardzo jasne.

Daktylowiec zniesie trudne warunki.

Daktylowiec to jedna z najpopularniejszych odmian palm. Zawdzięcza to... swej odporności (m.in. na wysuszone przez ogrzewanie powietrze) oraz niewielkim wymaganiom.
Roślina potrzebuje jasnego stanowiska (może być nasłonecznione). Zimą pomieszczenie powinno być chłodne (wówczas też można ograniczyć podlewanie, by roślina nie rozrosła się nadmiernie). Tak jak i inne palmy, tak i daktylowiec lubi być podlewany odstaną wodą, najlepiej o temperaturze pokojowej.

Kalatea lubi wilgotną aurę

Chętnie kupujemy tę wywodzącą się z dżungli roślinę - jej liście są dekoracyjne dzięki oryginalnemu rysunkowi oraz wybarwieniu.
Kalatea ładnie się rozrasta (do ok. metra), ale tylko wtedy, gdy zapewnimy jej warunki zbliżone do ojczystych. Wilgotność powietrza powinna być więc wysoka (obok doniczki dobrze jest ustawić tace z keramzytem i wodą).

Źródło: TINA

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Pod drzewkiem - w swoim salonie"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.