Artykuły

Pokaż mi swój dom, a powiem ci, kim jesteś. O znaczeniu kolorów we wnętrzach

Nie od dziś wiadomo, że kolory mają na nas bardzo duży wpływ – nie tylko oddziałują na nasz humor, ale także na apetyt czy sposób postrzegania różnych rzeczy. Mają duże znaczenie w komunikacji niewerbalnej. Na podstawie barwy, po którą najczęściej sięgamy – czy to w postaci ubioru, czy też akcesorium do mieszkania – można wiele powiedzieć na temat naszego charakteru, tęsknot, stanu psychicznego.
REKLAMA

„Pokaż mi swój dom, a powiem ci, kim jesteś”. W kontekście rozbudowanej symboliki kolorów, zdanie to nabiera szczególnego znaczenia. Co nami kieruje, kiedy decydujemy jakie kolory znajdą się we wnętrzach w naszym domu? Po trosze inspirujemy się najnowszymi trendami i wskazówkami architektów wnętrz, a po trosze własnym poczuciem estetyki. Jak się jednak okazuje, kluczową rolę odgrywa nasza podświadomość. Dopiero później świadomość racjonalizuje dokonane postanowienia, dzięki czemu wydają się one całkowicie uzasadnione. Dlatego, na podstawie barw, które wybraliśmy, można wiele powiedzieć o naszych upodobaniach, osobowości, czy nawet emocjach, które towarzyszyły nam podczas aranżowania mieszkania. Co zatem znaczą poszczególne barwy?

Zarejestruj się! | Dodaj galerię

Biały – powstaje w wyniku połączenia wszystkich kolorów. Symbolizuje kompletność, czystość, niewinność, spokój, a także — początek. Otwiera bramy wyobraźni, jest jak niezapisana karta, puste płótno, dopiero oczekujące na zapełnienie się treścią. Biały to kolor tych, którzy szukają nowych znajomości, doświadczeń, są w trakcie wewnętrznej przemiany. Często sięgają po niego indywidualiści, egocentrycy oraz ludzie osamotnieni, z niższym poczuciem własnej wartości.

Czarny – optyka traktuje go nie jako kolor, a jego brak. W kulturze zachodniej kojarzony ze śmiercią, smutkiem, żałobą oraz duchowieństwem. Ogólnie przypisuje mu się nie tylko znaczenia związane z elegancją, wyrafinowaniem, ale również tajemnicą i suwerennością. Identyfikują się z nim osoby niezależne, o silnej woli i stanowczym światopoglądzie.

Szary – bywa postrzegany jako obojętny, nudny i bez wyrazu, ale dobrze spisuje się jako tło dla innych barw. Jest flagową barwą kompromisu – nie jest ani czarny, ani biały, stanowi połączenie tych dwu, przejmując ich poszczególne cechy. Będąc emocjonalnie neutralna, szarość sprawia wrażenie stabilności, spokoju, dobrej organizacji. Często wybierają go flegmatycy, melancholicy, a także ci, którym w życiu brakuje rozrywek.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię

Brązowy – przywodzi na myśl naturę, ziemię, a więc także stabilność i równowagę. Brąz symbolizuje bezpieczeństwo, nie tylko psychiczne, ale również materialne, dlatego bywa utożsamiany z gromadzeniem zapasów oraz oszczędnością. Zwolenników tego koloru uważa się za osoby wytrwałe, uczciwe i solidne. Nie stronią od udzielania pomocy – zawsze można na nich polegać. Zdarza się, że brakuje im poczucia humoru.

Czerwony – czyli kolor pasji, energii, działania, siły oraz pożądania. Jest silnie energetyzujący, pobudza do działania, rozpala zmysły, stąd bywa kojarzona z intymnością i seksualnością. To barwa charyzmatycznych liderów i zdeterminowanych wizjonerów. Czerwień świadczy o silnym charakterze. Lubią go osoby odważne, bezpośrednie i ambitne.

Pomarańczowy – nierozłącznie wiąże się z młodością, spontanicznością i kreatywnością. Jest symbolem zabawy, przygody, nieskrępowanych relacji. Dosłownie i przenośni zwiększa apetyt – nie tylko na dobre jedzenie, ale też na nowe, ekscytujące doświadczenia. Ze względu na swoje znaczenie, pomarańczowy jest uznawany za kolor ekstrawertyków. Osoby, które go lubią, bardzo cenią sobie porządek, zarówno w życiu, jak i w domu.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię

Fioletowy – kolorystyczny synonim bogactwa, przepychu i luksusu, ale także magii oraz tajemnicy. Może odnosić się do świata fantazji, stwarza drogę ucieczki przed rzeczywistością. Łączyć go można z pragnieniem poszukiwania odpowiedzi na najskrytsze zagadki istnienia, jest kolorem myślicieli.

Różowy – uważa się go za kolor typowo damski. Kojarzy się z kobiecością, delikatnością i głęboką miłością. Osoby preferujące tę barwę cechują się wrażliwością, empatią oraz życzliwością. Nie stąpają twardo po ziemi – są rozmarzone, trochę naiwne, niekiedy nawet dziecinne.

Żółty – reprezentuje radość, rozsądek oraz mądrość. Działa pobudzająco, redukuje zmęczenie. Pozytywnie wpływa na pamięć i koncentrację, być może dlatego uznaje się go za symbol pomysłowości. Barwę żółtą najczęściej wybierają tzw. dusze towarzystwa oraz ci, którzy lubią być w centrum zainteresowania. Zdarza się, że miłośnicy jasnych żółcieni uwielbiają chorobliwą rywalizację.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię

Zielony – podobnie jak brązowy budzi skojarzenia związane z naturą, witalnością, harmonią. Określana jest jako kolor nadziei, ale również losowości i pieniędzy (to ostatnie na skutek rozpoznawalności dolara). Wywołuje poczucie bezpieczeństwa, przypisuje się jej działanie uspokajające i relaksujące. Zieleń wybierają osoby życzliwe, spostrzegawcze, skromne oraz obdarzone dobrą intuicją. Kłopotliwe może być dla nich jednak akceptowanie zmian i mierzenie się z nieplanowanymi wydarzeniami.

Niebieski – wiele badań wskazuje, że jest to ulubiony kolor większości ludzi. Nic dziwnego, skoro postrzegany jest jako symbol przyjaźni, szczerości i lojalności. Jest barwą chłodną – nie tylko w znaczeniu metaforycznym. Dzięki właściwościom wyciszającym zbawiennie wpływa na skołatane nerwy. Szczególnie lubują się w nim ludzie obdarzeni dużą wyobraźnią. Nierzadko posiadają oni umiejętności analityczne, twórcze, przywódcze. Bywają samowystarczalni, spostrzegawczy oraz pragmatyczni.

Aleksandra Kozera Deccoria.pl

Zobacz także:

Na co zwrócić uwagę podczas remontu - oświetlenie

Urządzamy salon. O czym warto pamiętać?

Zarządzanie kolorem. Jak poprawnie aranżować wnętrza?

Dekorowanie wnętrz – nie popełniaj tych błędów!

 

TOP 100: NAJPIĘKNIEJSZE SYPIALNIE 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

fat

http://turystyka.wp.pl/gid,15628085,kat,1036543,title,Najwieksze-slumsy-swiata,galeria.html?ticwodyaid=117619 uwielbiam kolory indii i slumsow a takze ich zapach i mowie powaznie nie odpowiadaja mi "kolory polski i zapach polski".mam swoje po

REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Pokaż mi swój dom, a powiem ci, kim jesteś. O znaczeniu kolorów we wnętrzach"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.