Artykuły

Polki a porządki domowe RÓWNOUPRAWNIENIE SOBIE, ŻYCIE SOBIE…

Badania potwierdzają stereotypy: 90% Polek jest odpowiedzialnych za prowadzenie domu. 90% Polek deklaruje, że obowiązki domowe (pranie, sprzątanie, gotowanie) spoczywają na ich barkach – wynika z badania przeprowadzonego przez instytut ARC Rynek i Opina na zlecenie firmy Leifheit. Tym samym okazuje się, że w polskich domach wciąż funkcjonuje tradycyjny podział ról – kobiety są gospodyniami, natomiast mężczyźni tylko pomagają w obowiązkach domowych. Czy kobiety czują się doceniane za swoje zaangażowanie oraz co motywuje je do dbania o dom? Jaka jest rola mężczyzn i w jakich obowiązkach współuczestniczą, a których unikają jak ognia?
REKLAMA

Polka – „pani domu” i „kierownik porządku”
Rola i pozycja kobiet w Polsce na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat znacznie się zmieniła. Coraz więcej Pań realizuje się zawodowo, odnosi ogromne sukcesy i zajmuje kluczowe stanowiska państwowe. Znacząco zmniejszyła się także liczba tzw. męskich zawodów – nikogo już nie dziwi kobieta za kierownicą autobusu, kobieta-strażak czy „inżynier w spódnicy” na budowie. Jednak w polskich rodzinach wciąż funkcjonuje tradycyjny model podziału obowiązków. Z badań przeprowadzonych na zlecenie firmy Leifheit przez instytut badawczy ARC wynika, że w 90% polskich domów to właśnie kobiety są odpowiedzialne za większość prac domowych, czyli pranie, sprzątanie i gotowanie.

Panie zarządzają domem i dbają o to, aby panował w nim porządek i ład. Kobiety wykonują niemal wszystkie obowiązki domowe: zmywają, myją okna i podłogi, odkurzają, gotują, piorą, prasują, robią zakupy i organizują wiosenne porządki. Co prawda, aż 86% Polek zadeklarowało, że ich mężowie czy partnerzy angażują się w obowiązki domowe, jednak Panowie najczęściej pełnią rolę „pomocnika” i są odpowiedzialni głównie za wyrzucanie śmieci (65%), odkurzanie (38%) i zmywanie (25%). Mężczyźni w najmniejszym stopniu angażują się w obowiązki związane z praniem, prasowaniem i układaniem odzieży. W porządkach domowych pomagają także dzieci. Do ich zadań należy przede wszystkim odkurzanie, wyrzucanie śmieci i wycieranie kurzu.


W które obowiązki domowe angażują się mężowie/partnerzy i dzieci?
 


Komentarz eksperta: Podział obowiązków domowych – jak sprawić, aby był sprawiedliwy?

Przykry obowiązek, chwila przyjemności czy powód do dumy? – Czy Polki lubią obowiązki domowe?

Polki są odpowiedzialne za dom i zarządzają wszystkimi porządkami. Ale czy lubią swoje obowiązki? Nie do końca… Okazuje się, że tylko 1 na 5 badanych Polek lubi wszystkie obowiązki domowe. Polki najbardziej lubią gotowanie (56%) i robienie prania (42%). Z badania wynika także, że to właśnie w tych czynnościach najrzadziej pomagają im partnerzy i dzieci. Okazuje się, że ze wszystkich obowiązków domowych Polki najbardziej nie lubią mycia okien. W gronie najbardziej nielubianych czynności znalazły się także: prasowanie, mycie łazienki, zmywanie naczyń i mycie podłóg. Niechęć wobec mycia okien zadeklarowało aż 44% badanych. Większość z nich myje okna raz lub dwa razy na pół roku, tylko 1 na 5 badanych przyznała, że czyści okna raz na miesiąc lub częściej. Co ciekawe, aż 69% Pań deklaruje, że czyste okna mają pozytywny wpływ na ich samopoczucie.

Komentarz eksperta: Co sprawia, że niektóre obowiązki domowe lubimy bardziej, inne mniej?

Co motywuje Polki do wykonywania obowiązków domowych i czy czują się doceniane za swoje zaangażowanie?


Większość Polek czuje, że ich zaangażowanie w wypełnianie obowiązków domowych jest doceniane przez pozostałych członków rodziny. Co ciekawe, co czwarta badana zadeklarowała, że nie widzi potrzeby bycia odciążaną z wykonywania obowiązków domowych.

Co motywuje Polki do wykonywania obowiązków domowych? Okazuje się, że ponad połowa kobiet, dba o dom z poczucia obowiązku. Drugą równie silną motywacją jest bałagan. Co ważne aż 32% Pań zadeklarowało, że do wypełniania obowiązków domowych motywuje je troska o najbliższych. Niestety tylko 18% wskazało, że sprawia im to przyjemność.

Materiały prasowe LEIFHEIT

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu " Polki a porządki domowe RÓWNOUPRAWNIENIE SOBIE, ŻYCIE SOBIE…"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.