Artykuły

Polski dom, który zachwycił Europę

Jan Karpiel-Bułecka i Marcin Sznajder stoją za projektem domu, który zdobył nagrodę European Property Awards. Przy jego budowie zastosowano najnowocześniejsze technologie i lokalne, tradycyjne tworzywa, takie jak: drewno i łupek. Co było najtrudniejsze w jego budowie?

REKLAMA

Niezwykły dom z widokiem na Tatry

Nietypowy charakter budynek zawdzięcza oryginalnym, wielkim i ciężkim oknom. To bardzo innowatorskie rozwiązanie, które po raz pierwszy zastosowano w górskim terenie. Pomimo swoich gabarytów z łatwością da się je rozsuwać. Ramy sprowadzane są ze Szwajcarii, szyby produkowane były w Portugalii. Transport materiałów odbywał się na początku statkami, a następnie za pomocą tirów.

Pomimo iż na Podhalu domy zazwyczaj są drewniane, ten nie mógł taki być ze względu na oryginalne panoramiczne okiennice. Zabudowa powstała w technologii żelbetowej, podobnie jak powstają… mosty. Płyta stropowa, nie leży – jest specjalnie podwieszana. Wygląda to tak, jakby jednej ściany po prostu brakowało, a po odsunięciu okien dach nie miał się na czym oprzeć.

Podczas budowy domu w Kościelisku, mieszkańcy nie wierzyli, że to będzie dom drewniany. Nikt dotąd nie wykonał jeszcze w tej okolicy zabudowy, która w całości wykonana jest w technologii żelbetowej. Ponieważ do samej kalenicy była to zwykła betonowa bryła, podejrzewano, że będzie to stacja górna kolejki wyciągu lub mały kościółek.

Dom wykończony jest drewnem modrzewiowym, które go dodatkowo ociepla; w przyziemiu i salonie wykorzystano naturalny, okoliczny łupek, a elewacja wykonana jest z betonu architektonicznego natryskiwanego na płyty z włókna szklanego, które wieczorem odbijają światło (efekt lustra).

Niezwykła technologia i absolutna innowacja jest dość kosztowna. Pomijając cenę działki, nietypowa konstrukcja to koszt około trzech milionów, same okna na parterze kosztowały około 400 tysięcy złotych netto.

Deccoria.pl

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Polski dom, który zachwycił Europę"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.