Artykuły

Popularny pies pasterski, który nadaje się do domu

Ten pasterski pies skrada serca swoim wyglądem. Border collie blue merle ma cudowne umaszczenie i nie sposób jest przejść obok niego obojętnie. Jednak ten piesek występuje także w innych odmianach. Czy border collie może być rudy (red), brązowy (chocolate) lub całkowicie biały? Jaki jest charakter border collie? Ile kosztują szczeniaki? Czytaj dalej.

Popularny pies pasterski, który nadaje się do domu
REKLAMA

Tricolor, marmurkowy, brązowy czy czarno-biały?

Border collie to rasa psa średniego rozmiaru. Jego wysokość w kłębie nie powinna przekraczać 53 cm, chociaż suczki powinny być jeszcze mniejsze. We wzorcu nie jest określona waga psów tej rasy, ale śmiało można założyć, że powinna wynosić od 15 do 20 kg. Należy pilnować, aby pies nie miał nadwagi, ale border collie z natury jest bardzo ruchliwy i mu to nie grozi.

Ten pasterski piesek ma dwa rodzaje szaty. Może mieć sierść średniej długości lub krótkiej. W każdej odmianie posiada jednak miękki i gęsty podszerstek oraz podobnie gęsty, tylko nieco twardszy włos okrywowy. Trzeba regularnie go wyczesywać. Border collie krótkowłosy może być czesany raz w tygodniu, jednak ten o nieco dłuższych włosach powinien być częściej. W ten sposób pozbywamy się luźnych włosów, które w przeciwnym razie znalazły się na kanapach czy innych meblach oraz dywanie i podłogach, a także ubraniach. Do tego sierść border collie będzie wtedy przyjemna w dotyku. W okresie linienia warto wyczesywać pieska raz dziennie.

Ich oczy są brązowe, niebieskie lub mieszane. Border collie ma różne umaszczenie, zarówno dwukolorowe, jak i trzy, ale kolor biały nie może obejmować więcej niż 30% powierzchni ciała pieska. Border collie może być m.in.:

  • czarno-biały (black-white),
  • niebieski marmurkowy (blue merle),
  • niebieski marmurkowy trójkolorowy (blue tricolour merle)
  • niebiesko-biały (blue-white),
  • liliowy marmurkowy trójkolorowy (lilac tricolor merle),
  • czekoladowy marmurkowy (chocolate merle),
  • czekoladowy marmurkowy trójkolorowy (chocolate tricolour merle)
  • rudo-biały (red-white).

Charakter psa

Border collie ma niesamowity temperament. Mało co może go porządnie zmęczyć. Jest żywiołowy i wprost rozpiera go energia. Idealnie odnajduje się w psich sportach, jednak zdarza się, że nie do każdego z nich będzie się nadawać. Border collie sam sobie wybiera czy woli brać udział w agility, czy preferuje frisbee. Przeważnie jednak nie ma nic przeciwko tańcom i różnym sztuczkom. Z racji tego, że szybko się nudzi, lepiej ćwiczyć z nim kilka razy dziennie po kilkanaście minut, niż jednorazowo przez np. dwie godziny. Należy przy tym pilnować, aby być konsekwentnym. Border collie wyczuje, kiedy może sobie pozwolić na ignorowanie komend właściciela i zacznie się coraz częściej buntować. Gdy już wypowie się jakieś zadanie, pies musi je wykonać. Czasami będzie trzeba zmusić psa, aby to zrobił, np. samemu ściągając go z kanapy. Nie można jednak pozwolić, aby powiedziana komenda nie została wykonana.

Choć jest to najinteligentniejszy pies, to jednak nie nadaje się do pełnienie funkcji stróża. Border collie nie jest agresywny ani do ludzi, ani do innych zwierząt. Ma wesołe usposobienie i jest łagodny. Słucha swojego pana, jest uległy i oddany. Zmienia się za to, kiedy przychodzi mu zajmować się stadem. Border collie staje się wtedy czujny i stanowczy. Spuszcza nisko głowę i na lekko ugiętych łapach bacznie obserwuje zwierzynę. Nie robi im krzywdy, a jedynie pilnuje – zagania lub znajduje zaginione i przyprowadza z powrotem do stada. Z reguły przy tym nie szczeka.

Border collie potrzebuje spędzać z człowiekiem bardzo dużo czasu. Jest bardzo przywiązany do swojego właściciela i potrafi stać się nachalny, gdy ten będzie go ignorował przez zbyt długi czas. Jeżeli nie zapewni mu się odpowiedniej uwagi oraz zaniedba ćwiczeń, pies ten może zacząć niszczyć różne rzeczy. Nadaje się do rodzin z dziećmi. Akceptuje także inne zwierzęta, jeżeli od samego początku będzie miał z nimi kontakt. Zdarza się jednak, że będzie próbować je zaganiania, dzieci również. Na spacerach trzeba go bardzo pilnować, aby nie chciał tego przetestować na samochodach!

Każdy znajdzie coś dla siebie

Border collie ma mnóstwo umaszczeń, dlatego na pewno znajdziesz swój typ. Warto jednak pamiętać, że pies ten potrzebuje dużo uwagi i poświęcenia mu znacznej ilości czasu. Border collie powinien być cały czas czymś zajęty i nie da się go zmęczyć jedynie długim spacer, ponieważ potrzebuje ćwiczeń umysłowych. Jeżeli zastanawiasz się nad wyborem psa, który świetnie odnajdzie się w psich zawodach i możesz poświęcić mu dużo czasu, to border collie jest idealnym kandydatem dla ciebie.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (2)

wioladom

Cudowne są te pieski

karola17

Pamiętajcie o swoim psie podczas planowania wyjazdu! Znajdź domowy psi hotel https://pethomer.com/

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Popularny pies pasterski, który nadaje się do domu"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.