Wykorzystać możesz nie tylko przestronny korytarz o sporej kubaturze. Czasami wystarczy tylko dobry pomysł, by nawet niewielki przedpokój był w pełni użyteczny. Oprócz zwykłego korytarza prowadzącego do innych pomieszczeń, może spełniać też inne, ważne role: praktycznego schowka na potrzebne, ale mało estetyczne urządzenia (odkurzacz czy deskę do prasowania), wygodnej galerii, domowej biblioteki, a nawet... miejsca do pracy.
Co zrobić, żeby metamorfoza przedpokoju była prosta, tania, a efekt zadowalający? Przede wszystkim zastanów się, czego potrzebujesz, by mieszkało ci się wygodniej i ładniej. Następnie dokładnie zmierz całe wnętrze i policz, ile miejsca potrzebujesz, by zmiana nie spowodowała jakichś utrudnień w życiu domowników. Przedpokój to przecież miejsce, przez które przechodzisz codziennie wiele razy. Omijanie przeszkód będzie męczące. Zastanów się też nad oświetleniem. Korytarz przy wejściu zwykle jest miejscem dość ciemnym, dlatego rozważ wszystkie "za" i "przeciw", zanim zawita do niego np. nowa szafa (każdy mebel zabiera nieco światła). Może warto umieścić lustro np. na drzwiach schowka?
Gdy już zrobisz plan, zorientuj się w cenach. Jeśli będziesz robiła np. mebel na zamówienie, zbierz różne oferty. Popytaj też znajomych, którzy coś zmieniali w mieszkaniu - doradzą ci, polecą fachowców.
Biblioteka tuż przy wejściu
Masz sporo książek? A może zbierasz ładne rzeczy, które chcesz wyeksponować, ale w pokoju nie ma już na nie miejsca? Jeśli twój przedpokój jest wystarczająco szeroki, możesz zagospodarować powierzchnię wzdłuż jednej ze ścian. Postaw przy niej regały, na których znakomicie będzie się prezentował twój księgozbiór. Chociaż to nietypowe miejsce na bibliotekę, śmiało eksperymentuj. Efekt mile zaskoczy każdego gościa, który przekroczy progi twojego mieszkania.
Pomysłowe oświetlenie
Jeśli postanowiłaś ustawić w przedpokoju regały z półkami, pomyśl o ciekawym oświetleniu stojących na nich rzeczy. Nieważne, czy to książki, czy inne przedmioty - światło pomoże je wyeksponować. Dobrze spiszą się lampy rzucające wiązkę światła z góry, bezpośrednio na półki.
Szeroka półka na dokumenty
Warto wykorzystać również miejsce nad schowkiem, w którym ukryjesz kącik do pracy. Umieść nad nim szeroką, wygodną półkę - możesz trzymać na niej pojemniki i segregatory z dokumentami. Szafka, w której trzymasz komputer, będzie dla półki doskonałą, solidną podporą.
Nie martw się również oświetleniem miejsca pracy - wystarczy, że wybierzesz na ścianę obok schowka ruchomą lampkę z możliwością ustawienia kierunku padania światła. Sprawdzi się znakomicie. Pamiętaj jednak, że musi znajdować się na takiej wysokości, by refleksy nie odbijały się w monitorze.
Ze schowkiem na kącik do pracy
Masz małe mieszkanie, w którym trudno zorganizować wygodne miejsce na biurko i komputer? Urządź kącik do pracy w przedpokoju. Wystarczy prosta szafka z kilkoma półkami. Na jednej, nieco wyższej, postaw monitor, a komputer na samym dole. Pod klawiaturę i myszkę najwygodniejszy będzie nieduży, składany stolik - po skończeniu pracy bez problemu ukryjesz go w szafce.
Z praktyczną szafą nie tylko na ubrania
Przedpokój jest znakomitym miejscem na przechowywanie przeróżnych sprzętów gospodarstwa domowego. Jeśli szafa wnękowa jest dość pojemna, możesz urządzić w niej schowek na szczotki, żelazko, deskę do prasowania czy odkurzacz. Na ściance wewnętrznej warto umieścić też pojemnik na torby - będą zawsze pod ręką, gdy wychodzisz na zakupy.
Wygodne wieszaki na drzwiach
Możesz wykorzystać nie tylko wnętrze szafy. Na jej drzwiach warto umieścić estetyczne, dobrane do wystroju wnętrza identyczne wieszaki. Na pewno się przydadzą, gdy odwiedzi cię nieco większa grupa znajomych, których ubrania nie zmieszczą się w szafie. Znakomicie zdadzą egzamin również wtedy, gdy wrócisz do domu zmoknięta. Płaszcz, kurtka czy kapelusz błyskawicznie na nich wyschną.
Dekoracje z weluru
Są praktyczne i niedrogie. Ozdobisz nimi niemal każdą powierzchnię. W przedpokoju możesz przykleić je np. wokół kontaktów i gniazdek elektrycznych - ściana przy nich się nie zabrudzi, a tapeta nie wytrze.
Jaką wybrać wykładzinę?
Jeśli w przedpokoju nie masz terakoty, wybierz odpowiednią wykładzinę, odporną na brud - najlepiej gładką (bez włosia), z materiału, który można często prać.
Źródło: ŚWIAT KOBIETY
Przedpokój do zadań specjalnych
