Poniżej prezentujemy najbardziej popularne materiały, dzięki którym zadbasz o środowisko, a co najważniejsza również o swoje zdrowie.
Bawełna
Uwaga, jeżeli zależy ci na stuprocentowej, czystej i ekologicznej bawełnie pamiętaj, że nie każda spełnia te warunki. Niestety większość bawełnianych tkanin, które są dostępne na rynku, nie są ekologiczne. Bawełna, z której powstały, pochodzi z terenów nawożonych pestycydami (w ten sposób krzew rośnie dużo szybciej).
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Najsłynniejszą organiczną bawełną jest Pima. Wywodzi się z Peru. Z łatwością ją rozpoznasz: posiada długie, jedwabne włókna, jest miękka i zwarta. Ponadto, występuje jedynie w naturalnych kolorach, bez barwników. Jej największym atutem jest duża odporność na mechacenie.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
EKO MEBLE. KLIKNIJ I ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ NASZYCH UŻYTKOWNIKÓW >>
Bambus
Tkaniny bambusowe cieszą się w ostatnich czasach coraz większą popularnością. W sklepach możemy znaleźć coraz więcej pościeli, skarpetek czy odzieży dla niemowląt wykonanych właśnie z tego włókna.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Fot. Smyk
Bambus to roślina, która posiada wiele właściwości antybakteryjnych. Co więcej, urośnie dobrze beż żadnych, dodatkowych nawozów. Dużą zaletą tkanin bambusowych jest pochłanianie brzydkich zapachów, wilgoci i promieni słonecznych (takie tkaniny potrafią być zbawienne podczas upalnych dni). Co więcej, nie uczulą ciebie i twojego dziecka, ponieważ nie gromadzą się na nich roztocza i kurz!
Europalety - pomysł na tanie i oryginalne wnętrze >>
Len
To materiał, który ulega biodegradacji i chociażby dlatego można śmiało twierdzić, że jest ekologiczny. Używa się go do szycia toreb, letnich ubrań, bielizny, firanek i pościeli. Uwaga, zanim jednak zdecydujemy się na zakup któregokolwiek z powyższych produktów, najpierw sprawdźmy skład tkaniny. Niesyty, producenci bardzo często dodają domieszki włókien syntetycznych.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
MIESZKANIE W STYLU EKO. PRZECZYTAJ >>
Konopie
Ubrania wykonane z włókien tej rośliny są bardzo miękkie i lekkie. Ponadto mają mocniejsze włókna od bawełny, większą zdolność wchłaniania wody, są bardziej przewiewne i antyalergiczne. Idealnie sprawdzają się o każdej porze roku. Latem przepuszczają powietrze i chłodzą, natomiast zimą grzeją. Konopie mogą rosnąć w różnych warunkach klimatycznych. Dzięki temu ich uprawa odbywa się beż chemii i sztucznego nawadniania.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Fot. Ulica ekologiczna
CIEKAWOSTKA
Światowe ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii zastrzegają w swoich zapisach niedopuszczalność stosowania „ziela konopnego (Cannabis sativa L.) innego niż włókniste”, które w przeciwieństwie do pozostałych odmian ma niewielką zawartość związków psychoaktywnych (mniej niż 0,2%). A więc nie bójmy się konopi przemysłowych. Mają one więcej wspólnego z naturą i zdrowiem niż nam się wydaje.
Barbara Machalska - Cyran Deccoria.pl
Ekologiczne i oszczędne ogrzewanie >>
Nowoczesny design w wersji ekologicznej! >>
Jak tanio i ekologicznie wysprzątać mieszkanie? >>
Czy „eko” zawsze jest zdrowe? >>
Zobacz pomysły na aranżację przedpokoju! Kliknij!