Artykuły

Przegląd tkanin organicznych

Chcesz żyć ekologicznie, ale nie do końca wiesz jak? Warto wprowadzić w życie drobne zmiany: zmniejszyć ilość środków chemicznych stosowanych do sprzątania, wybierać naturalne elementy wyposażenia domu, oszczędzać wodę, segregować śmieci i kupować ubrania, szyte jedynie z tkanin organicznych. Ale uwaga, aby tkanina została uznana za ekologiczną, musi pochodzić z terenów, gdzie nie stosuje się nawozów sztucznych przez minimum 3 lata wstecz.
Przegląd tkanin organicznych
REKLAMA

Poniżej prezentujemy najbardziej popularne materiały, dzięki którym zadbasz o środowisko, a co najważniejsza również o swoje zdrowie.

Bawełna
Uwaga, jeżeli zależy ci na stuprocentowej, czystej i ekologicznej bawełnie pamiętaj, że nie każda spełnia te warunki. Niestety większość bawełnianych tkanin, które są dostępne na rynku, nie są ekologiczne. Bawełna, z której powstały, pochodzi z terenów nawożonych pestycydami (w ten sposób krzew rośnie dużo szybciej).

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!Najsłynniejszą organiczną bawełną jest Pima. Wywodzi się z Peru. Z łatwością ją rozpoznasz: posiada długie, jedwabne włókna, jest miękka i zwarta. Ponadto, występuje jedynie w naturalnych kolorach, bez barwników. Jej największym atutem jest duża odporność na mechacenie.  

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

 

EKO MEBLE. KLIKNIJ I ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ NASZYCH UŻYTKOWNIKÓW >>

Bambus
Tkaniny bambusowe cieszą się w ostatnich czasach coraz większą popularnością. W sklepach możemy znaleźć coraz więcej pościeli, skarpetek czy odzieży dla niemowląt  wykonanych właśnie z tego włókna.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!


Fot. Smyk

Bambus to roślina, która posiada wiele właściwości antybakteryjnych. Co więcej, urośnie dobrze beż żadnych, dodatkowych nawozów. Dużą zaletą tkanin bambusowych jest pochłanianie brzydkich zapachów, wilgoci i promieni słonecznych (takie tkaniny potrafią być zbawienne podczas upalnych dni). Co więcej, nie uczulą ciebie i twojego dziecka, ponieważ nie gromadzą się na nich roztocza i kurz!

                      Europalety - pomysł na tanie i oryginalne wnętrze >>

Len
To materiał, który ulega biodegradacji i chociażby dlatego można śmiało twierdzić, że jest ekologiczny. Używa się go do szycia toreb, letnich ubrań, bielizny, firanek i pościeli. Uwaga, zanim jednak zdecydujemy się na zakup któregokolwiek z powyższych produktów, najpierw sprawdźmy skład tkaniny. Niesyty, producenci bardzo często dodają domieszki włókien syntetycznych.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

MIESZKANIE W STYLU EKO. PRZECZYTAJ >>

Konopie
Ubrania wykonane z włókien tej rośliny są bardzo miękkie i lekkie. Ponadto mają mocniejsze włókna od bawełny, większą zdolność wchłaniania wody, są bardziej przewiewne i antyalergiczne. Idealnie sprawdzają się o każdej porze roku. Latem przepuszczają powietrze i chłodzą, natomiast zimą grzeją. Konopie mogą rosnąć w różnych warunkach klimatycznych. Dzięki temu ich uprawa odbywa się beż chemii i sztucznego nawadniania.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!


Fot. Ulica ekologiczna

CIEKAWOSTKA
Światowe ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii zastrzegają w swoich zapisach niedopuszczalność stosowania „ziela konopnego (Cannabis sativa L.) innego niż włókniste”, które w przeciwieństwie do pozostałych odmian ma niewielką zawartość związków psychoaktywnych (mniej niż 0,2%). A więc nie bójmy się konopi przemysłowych. Mają one więcej wspólnego z naturą i zdrowiem niż nam się wydaje.

Barbara Machalska - Cyran Deccoria.pl

Ekologiczne i oszczędne ogrzewanie >>

Nowoczesny design w wersji ekologicznej! >>
Jak tanio i ekologicznie wysprzątać mieszkanie? >>
Czy „eko” zawsze jest zdrowe?  >>

Zobacz pomysły na aranżację przedpokoju! Kliknij!

   

Kliknij, aby przejść do galerii naszych Użytkowników >>


Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (2)

BarbaraMachalska

A nie zgodzę się :) Cyt.: Pestycydy (łac. pestis – zaraza, pomór, caedo – zabijam) – substancje syntetyczne lub naturalne, stosowane do zwalczania organizmów szkodliwych lub niepożądanych, używane głównie do ochrony roślin uprawnych, lasów, zbiorników wodnych, ale również zwierząt, ludzi, produktów żywnościowych, a także do niszczenia żywych organizmów, uznanych za szkodliwe, w budynkach inwentarskich, mieszkalnych, szpitalnych i magazynach. Termin pestycydy jest pojęciem szerszym, niż pojęcie środki ochrony roślin, ponieważ obejmują one również zwalczanie organizmów szkodliwych poza produkcją roślinną.

saint753

"Bawełna, z której powstały, pochodzi z terenów nawożonych pestycydami"... pierwsze słyszę o nawożeniu pestycydami... od nawożenia to są chyba nawozy, a pestycydy to raczej do czegoś innego służą.

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Przegląd tkanin organicznych"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.