Artykuły

Radość z bycia w domu

Większość z nas kojarzy dom z miejscem, które jest najważniejsze. To nie tylko przestrzeń, w której odsypiamy ciężkie dni w pracy: jest ona centrum naszego życia, enklawą bezpieczeństwa, miejscem, do którego chcemy powracać. Jak sprawić, żeby był przestrzenią, w której chcemy przebywać nieustannie? Wiele możemy nauczyć się w tej kwestii od Szwedów.

REKLAMA

Fot. Dom to przestrzeń, w której powinniśmy odpoczywać/PICSEL

Równowaga po szwedzku

Niezagracona przestrzeń, zwracanie uwagi na to jak spędzamy czas wolny, wybieranie ekologicznych rozwiązań – to przejawy popularnego w Szwecji trendu lagom. Dotyczy on wszystkich dziedzin życia i opiera się na zachowaniu umiaru w każdej z nich.

Samo słowo oznacza po polsku „w sam raz”. Rozumiane jest jako sztuka życia w równowadze. W praktyce oznacza umiłowanie do rozwiązań, które oferują funkcjonalność, brak przesady i zachowanie umiaru. Ekologiczne rozwiązania, umiar w zakupach, dbanie o odpowiednią ilość aktywności fizycznej – to wszystko wpisuje się w założenia szwedzkiego trendu. Jak przełożyć to na naszą codzienność?

Recepta na szczęście? Minimalistyczna przestrzeń

Pomieszczenia pełne mebli. Regały wypełnione książkami i bibelotami do samej krawędzi. Niezauważalnie w ciągu całego życia gromadzimy coraz więcej przedmiotów, które powoli zajmują coraz większą przestrzeń. Na pewno dobrze to znasz. Regał, który chciał wyrzucić sąsiad, a ty wzięłaś z myślą o odnowieniu. Pamiątki z wakacji, pocztówki, kolejne świeczniki… Niewiele z nas pamięta o regularnej wymianie dodatków  przy okazji zmiany wystroju wnętrza. Nie da się odpoczywać w domu, w którym przestrzeń została zawłaszczona przez przedmioty. W jaki sposób najlepiej to zmienić?

Przede wszystkim musisz zauważyć nadmiar w otaczającej cię przestrzeni. Postaw na praktyczne, wielofunkcyjne sprzęty, które nie zajmą wiele miejsca. Dotyczy to szczególnie kuchni, która często stanowi serce domu: to tam przygotowujemy posiłki i spędzamy czas z najbliższymi.

Przy wyborze sprzętów AGD – kupowanych przecież na lata! – kieruj się przede wszystkim ich funkcjonalnością i tym, jak będziesz korzystać z nich w codziennym życiu. Postaw nie tylko na estetykę, ale także względy praktyczne. Przykładowo piekarnik parowy łączy w sobie funkcje tradycyjnego piekarnika oraz urządzenia do gotowania na parze: dzięki temu nie potrzebujesz już dwóch osobnych urządzeń. Nowoczesne piekarniki parowe, takie jak modele oferowane przez markę Electrolux, w połączeniu z aplikacją na smartfona same dobiorą parametry pieczenia, a dzięki temu za każdym razem zagwarantują doskonałe rezultaty. Wykorzystując termosondę będziemy mieć pewność, że wnętrze potrawy ma pożądaną przez nas temperaturę. Zmywarki tej znanej szwedzkiej marki na podstawie informacji ile mamy czasu same dobiorą program, a dzięki funkcji podnoszenia kosza ComfortLift® nie będzie konieczne schylanie się do załadunku lub rozładunku naczyń.

Spójna przestrzeń pozwoli ci na organizację domu na nowo. Wnętrze, w którym chce się spędzać dużo czasu, powinno być funkcjonalne i komfortowe. Organizacja domu powinna umożliwiać utrzymywanie porządku oraz utrzymanie ładu.

Dbaj o jakość czasu wolnego

Niebieskie światło powoduje jeszcze większe zmęczenie, hamuje wydzielanie hormonów odpowiedzialnych za sen, męczy oczy. Zamiast spędzać czas przed ekranem, postaw na aktywności, które możesz wykonywać z najbliższymi. Wspólna gra w planszówki czy rozmowa na pewno pozwolą wam się do siebie zbliżyć. Podczas wspólnych wieczorów możecie spędzić czas gotując razem posiłki. Kuchnia jest centrum życia każdego domu. Dobrze urządzona pozwoli cieszyć się odkrywaniem nowych smaków. Jeżeli gotujesz z dziećmi lub i musisz poświęcić im więcej uwagi, warto pomyśleć o rozwiązaniach, które będą intuicyjnie w obsłudze. Linia urządzeń Electrolux oferuje użytkownikom prostotę obsługi, która pozwoli skupić się na przygotowaniu posiłku i czerpaniu radości z bycia razem. Warto pamiętać, że gotując razem z dziećmi przede wszystkim musimy mieć na uwadze ich bezpieczeństwo: postawmy więc na piekarnik z chłodnym frontem czy płytę indukcyjną z blokadą uruchomienia. Takie zabezpieczenia znajdziemy właśnie w sprzętach wspomnianej szwedzkiej marki.

Wieczór po pracy kojarzy ci się z nieruchomym leżeniem na kanapie i oglądaniem serialu? Weekend to leniuchowanie do późna w łóżku z nieodłącznym smartfonem w dłoni? Zmień to.

Ekologiczny dom

Bycie eko także pomoże sprawić, że poczujesz się lepiej w swoim domu. Pozbądź się plastiku na rzecz naturalnych materiałów. Drewno i len na pewno ocieplą przestrzeń bardziej niż kolejne plastikowe gadżety.

Samodzielna uprawa ziół w doniczkach nie tylko przyczyni się do większej ilości zdrowych produktów w diecie, ale także może być źródłem satysfakcji. W okresie zimowym jakość powietrza poprawią na pewno rośliny antysmogowe.

Jednak nie tylko krótsze prysznice, segregacja śmieci i ograniczenie ich produkcji są ważne. Urządzając dom zwróć uwagę na to, żeby sprzęt, z którego korzystasz był jak najmniej szkodliwy dla ciebie i środowiska. Standardowe żarówki zamień na LED-y, zainstaluj prysznic zamiast wanny.  Sprzęt AGD? Płyta indukcyjna która zużywa znaczniej mniej energii i sama utrzymuje temperaturę smażenia  (tu warto zwrócić uwagę na urządzenia szwedzkiej marki Electrolux), zmywarki z progamem eco. Wszystkie te rozwiązania sprawią, że dom będzie funkcjonalny, a przebywanie w nim będzie ci się kojarzyło z bezpieczeństwem i relaksem. 

Artykuł powstał we współpracy z marką Electrolux

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Komentowanie tej treści zostało wyłączone.

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Radość z bycia w domu"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.