Artykuły

Rakotwórcze pianki i materace w sklepach IKEA?

W części materacy, poduszek, mebli tapicerowanych i innych wyrobów powstających z wykorzystaniem TDI, substancji produkowanej przez niemiecki koncern BAFS, znajdywać się może kancerogenny związek chemiczny 1-4-dicholorobenzen. Trwa proces wycofywania zagrożonych wyrobów z rynku.
 Rakotwórcze pianki i materace w sklepach IKEA?
REKLAMA

Jak podaje niemiecki koncern BASF, na skutek błędu technicznego ok. 7,5 tys. ton TDI (2,4-diizocyjanianotoluenu) - związku chemicznego wykorzystywanego do produkcji tworzyw poliuretanowych, m.in. pianek, materacy, poduszek, mebli tapicerowanych, elementów wnętrz samochodów i obuwia - zostało skażone rakotwórczym dicholorobenzenem. Według zapewnień przedsiębiorstwa, które obecnie wycofuje produkt z rynku, nie stwarza on bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia ludzkiego. Część zanieczyszczonego surowca trafiła także do Polski.

Zgodnie z informacjami ujawnionymi przez BASF, spośród 7,5 tys. ton wyprodukowanego i rozdystrybuowanego do mniejszych odbiorców zanieczyszczonego TDI, przed dalszym użyciem udało się wycofać ok. 5 tys. ton wadliwego surowca. Pozostałe 2,5 tys. ton zostało już przetworzone i zużyte do produkcji
między innymi pianek materacowych i mebli tapicerowanych.

Instytut Ochrony Praw Konsumentów podaje, że BASF dostarczyła TDI do 50 producentów materiałów piankowych, którzy po stosownej obróbce, przekazali je dalej do kolejnych dystrybutorów. Polskie firmy branżowe potwierdziły, że trwa proces wycofywania i odbioru niebezpiecznego produktu z hurtowni i sklepów, a także od pojedynczych klientów. Instytut ostrzega przed nieuczciwymi praktykami związanymi ze sprzedażą felernych mebli, które mogą być wyprzedawane (jako prawidłowy, wartościowy produkt) po zaniżonych cenach.

Wśród odbiorców rakotwórczej pianki znalazła się również IKEA. W wydanym oświadczeniu przedsiębiorstwo wskazuje, że w ograniczonej liczbie mebli tapicerowanych oferowanych przez sklep (meble z serii HOLMSUND, VALLENTUNA i EVERTSBERG), mogła znaleźć się niebezpieczna substancja. Ze względów bezpieczeństwa sprzedaż tych produktów tymczasowo została wstrzymana.

źródło:
Prawakonsumentów.org.pl

IKEA

Deccoria.pl

Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu " Rakotwórcze pianki i materace w sklepach IKEA?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.