Artykuły

Ruina, w której każdy chciałby zamieszkać. Upckling w architekturze

Nowoczesny loft na wsi? Takie połączenie nie brzmi zbyt fortunnie. Surowe, industrialne przestrzenie nijak wpisują się do sielskiego klimatu prowincji, nawet tak urokliwej, jak hiszpańska Palencia. Tam właśnie zrealizowano niezwykły projekt domu-ruiny. Z zewnątrz wygląda jak sędziwy, nadszarpnięty zębem czasu budynek, jednak to, co dzieje się w jego wnętrzu, oczarowuje.
Ruina, w której każdy chciałby zamieszkać. Upckling w architekturze
REKLAMA

Na zlecenie hotelarskiego krytyka Fernando Gallardo, hiszpańskie studio architektoniczne Jesusa Castillo Oli zrealizowało bardzo nietypowy projekt. Inwestor chciał zamieszkać w leciwej ruinie opuszczonej hacjendy, nie musząc jednocześnie rezygnować z luksusów oferowanych przez współczesne budownictwo i design. Artyści z zapałem podjęli się trudnego zadania i tak powstał niezwykły dom „La Ruina Habitada”, czyli „Ruina zamieszkana”. Wiekowy budynek, z którego zachowała się jedynie odrapana fasada i kilka fragmentów bocznych ścian nie został odbudowany ani odrestaurowany. Jego pozostałości posłużyły jako baza do stworzenia zupełnie nowego obiektu. Stare mury zostały wzbogacone o dodatkowe konstrukcje, dzięki czemu zgrabnie udało się połączyć walory tego, co dawne, z tym, co nowoczesne.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię

src: laruinahabitada.com

Oryginalna ceglana fasada stała się podporą podtrzymującą nowo dobudowane kondygnacje. Wyznaczaną przezeń przestrzeń zamknięto i zaaranżowano w industrialny loft. Co ciekawe, nowe okna nie zostały osadzone wewnątrz starych przepierzeń, lecz na nich, co było przemyślanym zabiegiem, dzięki któremu udało się uniknąć ingerencji w starą, reminiscencyjną skorupę.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię

src: laruinahabitada.com

W obrębie tego, co pozostało ze ścian bocznych, utworzono przestronne patio, od części mieszkalnej oddzielone jedynie potężnym przeszkleniem. Ogród mieszczący się między podniszczonymi murami urządzono w estetyce zen. Ascetyczny wygląd dziedzińca koresponduje z wnętrzem domu, utrzymanym w stylu minimalistycznym. Warto tutaj również zwrócić uwagę, na to jak pozornie kontrastujące ze sobą elementy - odrapane cegły, beton, szkło, stal, drewno -  ładnie i funkcjonalnie ze sobą harmonizują.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię

src: laruinahabitada.com

Chociaż wydaje się inaczej, „La Ruina Habitada” nie jest dużym domem. Na parterze i jednym piętrze znalazło się miejsce dla pokoju dziennego otwartego na kuchnię, sypialni i łazienki. Sekretem iluzji optycznej, która sprawia, że wnętrze wygląda na znacznie większe, jest bardzo oszczędna aranżacja. W pomieszczeniach znalazły się tylko najpotrzebniejsze rzeczy, bez zbędnych akcesoriów i dekoracji, które mogłyby zagarnąć i tak już ograniczoną przestrzeń. Brak nadmiernej liczby detali, zastosowanie jasnych kolorów i okien, które wpuszczają ogromną ilość światła, wszystko to sprawia, że obszar hacjendy rozciąga się wręcz do niebotycznych rozmiarów.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię

src: laruinahabitada.com

Wystrój pomieszczeń mieszkalnych zdominował powściągliwy industrializm, akcentowany gdzieniegdzie dekoracyjnymi i nieoczywistymi w formie fotografiami i grafikami, czego najlepszym przykładem jest portret Salvadora Dalego, wytłoczony na szklanej balustradzie. Artysta zdaje się spoglądać zawadiacko na parter, będący przestrzenią sfery wypoczynkowej. W tak prostym wystroju funkcję dekoratywną nietypowo spełniają obiekty użytkowe, jak np. podświetlane schody.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię


src: laruinahabitada.com

Zastanawiającą kwestią jest zdolność „La Ruina Habitada” do stania się prawdziwym mieszkalnym domem. Bardziej prezentuje się ona jako architektoniczne dzieło sztuki, stworzone do podziwiania, niż przestrzeń, w której naprawdę można żyć. Udana realizacja odważnego projektu udowadnia, że upcyklingowi poddać można nawet cały budynek, a „ruina” nie musi być ostatnim stadium jego życia.

Przeczytaj również: Nieczynna cementownia przemieniona w nietypowe mieszkanie

Deccoria.pl
Zdjęcie główne: PIXABAY.COM

Zobacz również:

Ogródek pod blokiem - co na to prawo?

Mobilny dom – mobilnie w domu

TOP 6 Najdziwniejsze domy na świecie

Jak nie dać się wrobić w lokum, które nie nadaje się do zamieszkania?

Jak wygląda najmniejszy dom w Polsce?

Zobacz najpiękniejsze sypialnie Polaków, kliknij!

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (2)

Nefertari

Przykro mi, ten dom zupełnie do mnie nie przemawia. Z pewnością jest wysoce oryginalny, ale...

summertime

Jak na Hiszpanie to dom interesujacy. Na polskie warunki musialby miec wiecej ocieplenia itd. Brakuje mu jednak tego czegos, wyglada kompletnie jak ruina na odludziu. Moze brakuje wiekszego kontekstu w artykule zeby barddziej zrozumiec sens tego domu

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Ruina, w której każdy chciałby zamieszkać. Upckling w architekturze"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.