Artykuły

Rzeczy, o których nie wiedziałeś, że mają termin przydatności

Niektóre rzeczy, jedzenie w szczególności, dosłownie krzyczą „wyrzuć mnie!”, kiedy ich data ważności minie, inne dają o tym znać w bardziej subtelny sposób. Są również takie przedmioty, o których nigdy byśmy nie pomyśleli, że mogłyby się przeterminować. Takie niedopatrzenie może nas kosztować nawet zdrowie.

Rzeczy, o których nie wiedziałeś, że mają termin przydatności
REKLAMA

Przyprawy
Sekretem udanych potraw są odpowiednio dobrane, świeże przyprawy. Pisząc „świeże”, nie mamy na myśli jeszcze zielonych ziół, zebranych prosto z domowego ogródka, wręcz przeciwnie! Te suszone i sproszkowane nie ustępują jakością świeżym poprawiaczom smaku, o ile ich termin ważności nie minął. Przyprawy zwykle zachowują smak i zapach przez ok. 6 miesięcy od napoczęcia opakowania.

Mąka
Wydawałoby się, że można magazynować ją w nieskończoność, ale w zależności od typu mąka „ważna” jest jedynie przez 3-5 miesięcy. Pod wpływem tlenu i wilgoci tłuszcze zawarte w mące ulegają utlenieniu i hydrolizie, co znacznie obniża ich wartość odżywczą.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię

Deska do krojenia
Niezależnie jak często i sumiennie ją myjemy – nie pomaga nawet szorowanie z dodatkiem detergentu – na desce zadomawiają się groźne mikroorganizmy chorobotwórcze. Wnikają one w pęknięcia na powierzchni i tam rozmnażają się i rozsiewają na pożywienie, które przygotowujemy na desce. Warto więc często je wyparzać (szczególnie, po przygotowywaniu mięsa) i wymieniać co rok-półtora.

Uwaga! Okres przydatności drewnianej deski do krojenia kończy się w momencie, kiedy zaczyna ona ciemnieć, oznacza to, że zaczęła ona gnić.

    


1 2 3 >4< 5

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Rzeczy, o których nie wiedziałeś, że mają termin przydatności"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.