Zalety otwartej kuchni
Joanna Michalska-Dachowska: Zastosowanie otwartej kuchni w żadnym wypadku nie pomniejszy nam wnętrza. Wręcz przeciwnie, by uzyskać więcej przestrzeni łączymy dwa pomieszczenia, przez co wydaje nam się, że jest jej więcej. Zaletą otwartej kuchni połączonej z salonem jest przede wszystkim możliwość przygotowywania posiłków, rozmawiając jednocześnie z innymi domownikami. W obecnych czasach jest to bardzo istotne, żyjemy przecież w ciągłym ruchu. To rozwiązanie jest szczególnie polecane dla osób, które prowadzą rozrywkowy tryb życia. Dodatkową zaletą było uzyskanie większej przestrzeni, „otwartości”, a jednocześnie zminimalizowanie liczby mebli i w salonie, i w kuchni. Połączenie kuchni z salonem powinno być tak dopracowane, aby nie utrudniało nam przemieszczania się, czyli musi być dobrze rozwiązana funkcja. Otwarta kuchnia nie oznacza, że musimy wyburzyć całkowicie ścianę, która dzieli nam salon od kuchni. Możemy np. zredukować tę ścianę do połowy i przy niej postawić stół z jadalni. Proponuję, aby zastanowić się jak daleko mamy od kuchni do innych pokoi i określić sobie najkrótszą drogę prowadzącą. Będzie to wskazówka pokazująca, w którym miejscu należy zrobić otwór.
Wady otwartej kuchni
Joanna Michalska-Dachowska: Wadą połączenia kuchni z salonem jest oczywiście roznoszenie się zapachów kuchennych, zwłaszcza te typowo mocnej i tłustej kuchni, nie dla każdego są miłe. Kolejnym minusem jest przygotowanie się na większe wydatki, głównie ze względu na sprzęt AGD, gdyż w takich kuchniach projektuje się go pod zabudowania. Oznacza to, że zarówno lodówka jak i zmywarka, kuchenka, są w zabudowie. W celu odizolowania zapachu przyrządzanych potraw proponowałabym zwrócenie uwagi na wentylację, np. czy jest możliwe wprowadzenie okapu a nie pochłaniacza, gdyż jak wiadomo pochłaniacz nie wchłania w tak dużej mierze zapachów jak okap wentylacyjny. Kolejną rzeczą, którą można wykonać to ścianka ażurowa, wykonana z pleksi lub z płyty MDF, która też w jakimś stopniu będzie barierą dla zapachu. Ostatnim z możliwych rozwiązań jest wprowadzenie ścianki ruchomej, która będzie w doskonały sposób odgradzać niepożądane zapachy, a w momencie gdy będziemy chcieli otworzyć kuchnie po prostu przesuniemy lub rozsuniemy ścianę, na przykład to nam umożliwia szklana ściana na prowadnicach). Innym problem w otwartych kuchniach jest para i wilgoć pojawiająca się znad zlewu, czy zmywarki. Tym razem jedyną możliwością, jaka nam może pomóc w tym przypadku, jest dobra wentylacja i rozszczelnienie okna. Poprawimy wtedy jakość powietrza w pomieszczeniu.
Kolory i faktury w kuchnio-salonie
Joanna Michalska-Dachowska: W kuchni i salonie spędzamy dużo czasu, by czuć się komfortowo, a jednocześnie być zadowolonym ze swojego wnętrza powinniśmy zastosować kolory jasne i ciepłe, nie intensywne lub można wprowadzić delikatne wzory. Kolory mocne i ostre po pewnym czasie nudzą się, dlatego barwy jaśniejsze stanowią lepsze tło dla dodatków, które możemy wymieniać sezonowo. Moja propozycja barw w takim kuchnio-salonie brzmiałaby: meble kuchenne w kolorze jasnego beżu, a dodatki wtedy niech będą np. pomarańczowe, brązowe, oliwkowe lub ciemnofioletowe. Można sobie wybierać w zależności od pory roku. Warto zauważyć, że dzisiejsze tendencje podpowiadają nam, że kuchnia powinna harmonizować kolorystycznie z salonem. Jednakże nie znaczy to, że meble, które będą w kuchni mają być tego samego koloru czy kształtu jak w salonie. Uzależnione jest to od indywidualnych cech danego wnętrza i naszych potrzeb. Warto przy takiej przestrzeni pomyśleć również o zastosowaniu ścian wytłaczanych, ponieważ przede wszystkim zwiększają nam pochłanianie dźwięku. Jeżeli nam zależy na wyciszaniu części kuchennej to takie rozwiązanie jest godne polecenia. Często bywa tak, że sprzęt AGD jest głośny, jak czajnik lub zmywarka i wtedy takie rozwiązanie również ma sens.
Dekoracje dla otwartej kuchni
Joanna Michalska-Dachowska: Mamy wiele możliwości dekoracji, które możemy w takich przestrzeniach bardziej zaakcentować, jeśli zastosujemy je jednocześnie i w salonie, i w kuchni. Przykładowo możemy wprowadzić elementy wnęki, czy naklejki ścienne lub elementy rzeźb i obrazów. Kolejnymi elementami dekoracyjnymi są rolety lub firanki, najnowsze rozwiązanie to panele firankowe. Następną istotną rzeczą jest fragment, który zawsze stanowi duży problem. Chodzi o połączenie podłogi kuchni z salonem. Można to zrobić na klika sposobów, np. wprowadzając element dekorów, który doskonale będzie łączył przestrzeń podłogi parkietu z podłogą płytkową kuchni. Co więcej warto pamiętać, że w takich pomieszczeniach może znajdować się kominek. Będzie dodatkowym elementem w salonie, który skupi mieszkańców przy sobie. Jest możliwe, ponieważ przeważnie naprzeciwko niego znajduje się sofa z ławą. Kominek nie powinien jednak zdominować całego salonu, dlatego osobiście uważam, że nie należy go zbytnio podkreślać. Elementem dekoracyjnym może być również wyspa, która znajduje się na granicy pomiędzy salonem a kuchnią. Jest dodatkowym meblem dla kuchni zwłaszcza, gdy w tym meblu znajduje się piekarnik lub zmywak. Kolejną możliwością rozwiązania wyspy jest wykorzystanie stołu w jadalni. Uważam, że dużo jest zalet w tej formie zwanej wyspą. Nie da się stworzyć formułki, która będzie dokładnie mówić czym dla każdego jest wyspa, gdyż może być zupełnie innym, uniwersalnym meblem.
Inne połączenia przestrzeni
Joanna Michalska-Dachowska: W bardzo podobny sposób możemy połączyć również sypialnię z łazienką. Tendencje, które widać w czasopismach, czy filmach pokazują nam otwartość łazienki, która wręcz wchodzi do sypialni. Często projektuje się dużą wannę w odległości dwóch metrów od łóżka. Niekoniecznie wprowadza się jakiekolwiek ściany odgradzające przestrzeń mokrą od sypialni. Jest to rozwiązanie polecane zwłaszcza w apartamentach lub dla romantyków.
Opracowała: Anna Golonka