Art. Spons.

Ściana z telewizorem w salonie – jak zaaranżować?

Telewizor potrafi mocno zdominować przestrzeń salonu. By nie wyglądał przytłaczająco i nie zaburzał designu wnętrza, trzeba go odpowiednio wkomponować. Jak zaaranżować kącik telewizyjny by był spójny z resztą pomieszczenia? Jakie meble wybrać, by nie odciągały uwagi od ekranu? W jakim mieszkaniu sprawdzi się duży regał, a w jakim zwykła szafka RTV? 

Ściana z telewizorem w salonie – jak zaaranżować?
REKLAMA

 

Telewizor w salonie – jaka szafka RTV?

Szafkę telewizyjną można łatwo wkomponować w niemal każdy design, jest ustawna i daje sporo miejsca do przechowywania i uporządkowania wszystkiego, co powinno znaleźć się w pobliżu kina domowego (kolekcji dvd, pilotów, konsoli). Jednocześnie nie przytłacza przestrzeni i nie odciąga wzroku od ekranu. Dzięki temu kącik telewizyjny staje się bardziej otwarty, a sam telewizor jest ładnie wyeksponowany. Takie rozwiązanie sprawdzi się świetnie w małych i ciasnych pokojach, gdzie brakuje przestrzeni. Będzie idealne do wnęki, pokoju przejściowego i salonu otwartego na kuchnię.

Kupując szafkę pod telewizor warto zwrócić uwagę na wysokość mebla w stosunku do pozostałej zabudowy. Nie może on być nieproporcjonalnie mały lub przesadnie duży, by nie zaburzać kompozycji salonu.

 • Jaka wysokość szafki RTV?

Idealna szafka pod RTV powinna mieć taki poziom, by stojący na nim odbiornik znajdował się na linii wzroku osób siedzących na kanapie lub w fotelach w salonie. Optymalna wysokość dla stolików tego typu to 50-60 cm. Zbyt wysoki mebel spowoduje, że domownicy będą musieli lekko unosić głowę podczas oglądania. Z kolei odbiornik stojący zbyt nisko będzie wymuszał postawę pochyloną. Obie te pozycje na dłuższą metę są niewygodne dla szyi i karku.

Ściana z telewizorem w białej ramie a nad nią zdjęcia i obrazki

 • Jaka szerokość szafki RTV?

Szafka RTV powinna być dopasowana również do wielkości samego odbiornika. Ogromny telewizor ustawiony lub zawieszony nad wąskim blatem może wyglądać po prostu nieproporcjonalnie. Dlatego blat pod telewizorem zawsze powinien być nieco szerszy niż sam ekran.

Z kolei zbyt duży mebel niepotrzebnie podkreśli niewielki rozmiar małego odbiornika. By nieco zniwelować to wrażenie, zamiast na środku blatu można ustawić sprzęt bliżej krańca szafki. Wówczas proporcje nieco się wyrównają.

 • Pusta przestrzeń po bokach szafki rtv

Szczególnie w małych i ciasnych wnętrzach warto zostawić trochę pustej przestrzeni między meblami. Nadaje to wrażenie większej przestronności. Wystarczy nawet 10 centymetrów pustego miejsca po bokach szafki, by kącik telewizyjny wydawał się mniej zagracony i mniej przytłoczony. Wolną przestrzeń warto zostawić nawet pomiędzy meblem a roślinami doniczkowymi.

 • Jaka głębokość szafki RTV?

Na rynku znajdują się zarówno mało głębokie szafki telewizyjne, jak i takie, które rozmiarami nie odbiegają od tradycyjnej komody. Warto przede wszystkim dopasować głębokość mebla RTV do tego, co planujemy w nim przechowywać (np. dekodery i konsole wymagają głębokości min. 25 cm). Jeśli szafka RTV ma być miejscem na książki, musi mieć minimum 16 – 23 cm głębokości. Mniejszy wymiar pozwoli na wstawienie (lub położenie na płasko) książek o formacie A5, większy na przechowywanie albumów o wielkości A4. Szafka RTV z miejscem na sprzęt DVD, dekodery i konsole powinna mieć głębokość około 30 cm. Jeśli wnęka będzie za płytka (a warto pamiętać, że kabel zasilający również zajmuje trochę miejsca) urządzenia będą wystawać. 

Szara szafka pod telewizor

Warto zmierzyć też wysokość półki tuż pod blatem. Jeśli jest mniejsza niż 10 cm, sprzęt do odtwarzania i grania może się tam nie zmieścić. W rezultacie przestrzeń będzie się nadawała jedynie do przechowywania pilotów.

Jak wybrać szafkę rtv – porady, infografika

 • Jaki kolor powinna mieć szafka pod telewizor?

Szafki RTV zazwyczaj wybiera się do małych pomieszczeń lub zestawia z innymi meblami, dlatego najpraktyczniejsze okazują się te, które mają jednolity kolor. Pozwalają uniknąć wrażenia bałaganu i chaotyczności w aranżacji.

 • Szafka RTV w kolorze naturalnego drewna

Kolory jasnego naturalnego drewna, szczególnie te o ciepłym i miodowym odcieniu sprawiają, że wnętrze wydaje się bardziej przytulne i przyjazne. Ładnie równoważą surowość nowoczesnych telewizorów, będą pasowały zarówno do wnętrz w stylu industrialnym.

 • Jednolity kolor: biel, beż, szarość

Doskonałym rozwiązaniem są także szafki w kolorach, które pasują niemal do każdego stylu i koloru. Taka jest biel, beż i szarość. Monochromatyczność i jasne naturalne odcienie nie tylko optycznie powiększają przestrzeń, ale również nie odwracają uwagi od ekranu.

Kącik TV – aranżacja w bieli, szarości i beżu

 • Błyszczące fronty 

By stworzyć wrażenie większej przestrzeni, w małym pokoju można zastosować również fronty na wysoki połysk. Gładka jednolita tafla ładnie odbije światło i będzie stanowiła ozdobę samą w sobie. Pamiętaj tylko, aby nie łączyć błysku z matem, wówczas efekt optycznego powiększenia nie tylko nie zostanie uzyskany, ale również pojawi się wrażenie bałaganu. 

 • Stolik czy szafka pod TV – co wybrać? 

Zwykły, niezabudowany stolik pod RTV zajmuje mało miejsca i dobrze prezentuje się w ciasnych i wąskich pomieszczeniach. Tu jednak kończą się jego zalety. Nie dostarcza praktycznie żadnego dodatkowego miejsca na przechowywanie. Nie zasłania też kabli telewizyjnych.

W szafce można ukryć wszystkie przewody, tak by nie przyciągały wzroku gości i domowników. Dzięki temu kącik telewizyjny wygląda czysto i elegancko.

Kącik TV z regałem

Regał obudowujący telewizor z każdej strony (również od góry) to rozwiązanie idealne do dużych salonów. Czyni je bardziej przytulnymi i nadaje lepszych proporcji. Pozwala też nieco ukryć sam odbiornik wśród zabudowy i wtopić go w tło. To szczególnie ważne przy ekranach o sporej przekątnej, które mogą tworzyć wrażenie ciężkości i zakłócać równowagę w designie salonu.

 • Jaka wysokość regału z miejscem na telewizor?

 Jeśli pokój duży, warto zastosować meble do samego sufitu. Optycznie zmniejszą one przestrzeń i pozwolą pomieścić więcej rzeczy w ramach meblościanki. Z tak wysoką zabudową trzeba jednak uważać. Może dawać wrażenie przytłoczenia, szczególnie w mieszkaniach o niskich sufitach. Pozostawienie nawet 20 cm wolnej przestrzeni między górną szafką a sufitem nada pokojowi większej lekkości. 

 • Jaka szerokość regału z miejscem na telewizor? 

Szerokość mebla nie powinna zajmować całej ściany, ponieważ aranżacja może wyglądać o ciężko i przytłaczająco. Zaleca się też zostawić niewielkie odstępy między poszczególnymi elementami meblościanki, wówczas pomieszczenie nabiera lekkości i wygląda bardziej świeżo, przestronnie i nowocześnie.

Warto zwrócić uwagę również na to, by jeden bok pokoju nie był znacznie bardziej zabudowany niż reszta. To może mocno zaburzać proporcje.

Ściana z telewizorem i zabudową regałową – porady, jak zaaranżować - infografika

 • Jaka głębokość i wysokość półek?

W zależności od tego, co będzie w regale przechowywane można wybrać wersję głębszą lub płytszą. Warto zwrócić uwagę, że w wielu meblach dolna zabudowa jest nieco bardziej głęboka niż górna. Taka kompozycja z jednej strony pozwala przechowywać w szafkach odtwarzacze i większe sprzęty, a z drugiej nie tworzy na ścianie ciężkiej zabudowy.

 • Gablotki na naczynia

Szerokość dużego talerza stołowego to około 27 cm. Gablotka na talerze powinna więc mieć przynajmniej 30 cm szerokości.

Jeśli planujesz przechowywać w oszklonych szafkach filiżanki, kieliszki lub szklanki przed zakupem zmierz ich rozmiary i spróbuj oszacować ile naczyń danego typu zmieści się do gablotki. Dzięki temu upewnisz się, że szkło z konkretnego kompletu będzie ustawione w jednym miejscu. Nie chcesz przecieżm by jedna filiżanka lub kieliszek spoza kompletu musiały stać gdzie indziej.

 • Półki na książki

Jeśli regał ma pełnić funkcję biblioteczki, nie powinien być płytszy niż 23 cm. Standardowo półki na książki mają głębokość 28 cm, by ustawione na nich tomy nie były ustawione na styk, ładniej się prezentowały i tworzył wrażenie większej wymiarowości.

 • Jaki kolor regału RTV wybrać?

W przypadku dużych mebli jednolita kolorystyka gwarantuje czystą formę i wrażenie uporządkowania. Jednak, by nadać wnętrzu większej wymiarowości, warto zastanowić się nad zestawieniem kilku kolorów.

 • Biel i drewno

Surowa biel idealnie sprawdza się przy aranżacjach w stylu skandynawskim i nowoczesnym. Jednak regały w tym kolorze często nadają pomieszczeniu zimnego i nudnego charakteru. Warto wybrać więc regał w kolorze naturalnego, jasnego drewna z elementami bejcowanymi na biało (na przykład frontami). Takie odejście od monochromatyczności nada wnętrzu przytulności i lepszych proporcji. Jednocześnie będzie się ładnie komponowało zarówno z białymi, jak i kolorowymi ścianami.

 • Jasne meble z kolorowymi frontami

Innym ciekawym połączeniem jest zestawienie jasnego szkieletu mebla z beżowymi, brązowymi, szarymi, a nawet bordowymi frontami. Wprowadza element różnorodności i nadaje wnętrzu bardziej wielowymiarowego charakteru. Dobrze sprawdzi się przy pokojach o jasnych ścianach i w połączeniu z kanapami i fotelami w podobnej tonacji kolorystycznej co fronty.

Ścianka rtv – aranżacja z modułowymi szafkami szaro-białymi

 • Ciemne korpusy z jasnymi frontami 

Bardzo podobnym zestawieniem kolorystycznym jest czarny szkielet z beżowymi lub szarymi frontami. Dzięki wypchnięciu jasnego koloru na pierwszy plan meble nie są przytłaczające i nie wywołują wrażenia przepełnienia. Pozwalają nieco bardziej wtopić w tło ciemny ekran telewizora.

Kącik TV – aranżacje z modułowymi szafkami 

Ciekawym i nowoczesnym rozwiązaniem do kącika telewizyjnego są regały i szafki modułowe, które pozwalają na dowolne aranżowanie przestrzeni. Dzięki możliwości dobrania elementów różnej głębokości, wysokości, szerokości, z różnymi frontami (matowymi, na wysoki połysk, szklanymi) kompozycja na ścianie z telewizorem może być ciekawa, funkcjonalna i  co najważniejsze dostosowana do możliwości pomieszczenia. Można go też lepiej spersonalizować i dostosować do potrzeb związanych z przechowywaniem. Na przykład dodać większą ilość oszklonych gablotek lub zastosować fronty w różnych kolorach.

 ALT: ściana z telewizorem – kompozycja z szafek modułowych

 • Kompozycja zamknięta z szafek na ścianie

Nawiązuje do tradycyjnej meblościanki – szafki otaczają telewizor z każdej strony. Podobnie jak zabudowany regał sprawdza się w przestronnych i dużych pomieszczeniach.

 • Kompozycja otwarta

W wypadku mniejszych pokoi lepiej jest stosować regały i szafki zabudowujące ekran tylko częściowo na przykład tylko po bokach lub wyłącznie od góry i od dołu. Daje to wrażenie większej przestronności.

 • Kompozycja asymetryczna 

Asymetryczne zestawienia jeszcze bardziej otwierają wnętrze. Dzięki rozwiązaniom takim jak IKEA BESTA można dać się ponieść fantazji i ułożyć z szafek na przykład zygzaki. Szafki i półki zawieszone obok odbiornika na różnych poziomach nadadzą ścianie większej wymiarowości. Wolne przestrzenie między nimi rozjaśnią i optycznie powiększą wnętrze.

Trikiem, który dodatkowo podkreśli ten efekt, jest też zamocowanie halogenów pod szafkami, tak by światło zapalało się bezpośrednio w takich lukach. Należy jednak uważać, by lampy nie oświetlały samego telewizora. Wprawdzie na nowszych ekranach nie powstają już odblaski takie, jak w telewizorach kineskopowych, ale przez silne nasłonecznienie jakość obrazu może być nieco pogorszona. Dotyczy to szczególnie modeli plazmowych, które lepiej sprawdzają się w zaciemnionej przestrzeni.

ściana z telewizorem z szafkami modułowymi - infografika

 • Jakie fronty szafek modułowych?

Przy rozwiązaniach modułowych praktycznie nie ma ograniczeń. Można łączyć ze sobą różne kolory, a nawet i faktury, przez co łatwo jest przesadzić. By uniknąć wrażenia chaosu i niespójności, warto zawczasu zastanowić się nad tym, jakie zestawienie najlepiej dopasuje się do pozostałych mebli.

 • Jednolity kolor

Najprostsze do wkomponowania są szafki o jednakowym kolorze, szczególnie białym, szarym i beżowym. Ładnie wyeksponują ekran i sprawią, że wybije się on na pierwszy plan.

 • Pastele

Jeśli marzy ci się nuta koloru, ale nie chcesz przytłoczyć przestrzeni, wybierz meble o białym szkielecie z pastelowymi frontami. Przytłumione barwy dodadzą aranżacji przytulności, ale nie będą męczyły wzroku i odwracały spojrzenia podczas oglądania telewizji.

kącik tv z zielonymi szafkami modułowymi na wysoki połysk

Telewizor na ścianie ze zdjęciami i obrazami

Telewizor wiszący na ścianie bez mebli (lub otoczony oszczędną zabudową) może mocno wybijać się na tle stylu całego pokoju.

 Telewizor zawieszony na ścianie

Telewizor będzie się mniej rzucał w oczy, jeśli zawiesimy wokół niego obrazki, plakaty i zdjęcia. Dzięki takiemu rozwiązaniu telewizor stanie się częścią domowej galerii zdjęć.

Aranżacja ściany wokół telewizora – zdjęcia, obrazy, plakaty, ramki - infografika

Tylko jaką kompozycję wybrać, by nie odciągała zanadto wzroku od ekranu?

 • Ramki wokół telewizora

Dopasuj ramki do ramy obrazu, w której umieszczony został telewizor. Zachowaj przede wszystkim spójność ich stylu. Kolor może być nieco jaśniejszy lub o ton ciemniejszy od obramowania telewizora. Nie powinien jednak za bardzo się odznaczać, gdyż będzie odciągał wzrok podczas oglądania filmów.

Przed umieszczeniem ramek dookoła odbiornika możesz najpierw odrysować prostokąt wielkości telewizora na papierze i zaplanować układ na próbę. Pamiętaj, że gdy wbijesz gwoździe, nie będzie już odwrotu.

By uzyskać najciekawszy efekt rozmieszczenia, rozplanuj obrazki nieco asymetrycznie. Odrobina chaosu sprawi, że kompozycja będzie wyglądać bardziej naturalnie. Identyczne ustawienie po każdej ze stron telewizora może wydawać się wymuszone i bardzo muzealne.

aranżacja kącika z telewizorem na ścianie i ramkami na zdjęcia zawieszonymi wokół telewizora, zielone szafki modułowe na wysoki połysk

 • Ramki tylko po bokach telewizora

Wybierz zdjęcia lub obrazy o jednakowym formacie. Umieść je w kolumnach po prawej i lewej stronie obrazu w ramie. Pionowe ustawienie optycznie podwyższy pomieszczenie.

Ramki wokół zdjęć lub obrazków nie muszą być w identycznym kolorze, co rama wokół telewizora. Powinny być jedynie spójne z nią stylem. Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie na przykład srebrnej ramy do telewizora i szarych lub białych ramek.

 • Ramki nad telewizorem

Fotografie możesz powiesić też w rzędzie nad telewizorem. Wyznacz między nimi równe odstępy i wbij gwoździe tak, by wszystkie były na jednakowym poziomie. Wówczas będą stanowiły oddzielną całości i nie odciągały wzroku od odbiornika. Wybierz zdjęcia tworzące spójną historię lub w podobnych tonacjach kolorystycznych, by efekt rozdzielenia płaszczyzny telewizyjnej od domowej galerii był wyraźniejszy. 

 • Półka z ramkami nad telewizorem

Fotografie możesz też postawić na długiej półce umieszczonej nad telewizorem. Pamiętaj tylko, by ramki nie były w krzykliwych i zbytnio wyróżniających się kolorach. Najlepiej dobierz je do koloru ramy wokół telewizora.

Nie stawiaj na półce też zbyt dużych obrazów, by nie stanowiły konkurencji dla odbiornika i za bardzo nie ściągały na siebie uwagi.

Artykuł powstał we współpracy z IKEA.

 

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Ściana z telewizorem w salonie – jak zaaranżować?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.