Artykuły

Sprzątanie bez tajemnic. Najczęściej popełniane błędy

Sprzątanie to prawdopodobnie najbardziej znienawidzony domowy obowiązek. Przynajmniej raz w tygodniu zmuszamy się i dzielnie porządkujemy mieszkanie. Trochę po łebkach i trochę od niechcenia przecieramy półki, odkurzamy dywany… przecież nie musi być perfekcyjnie. Niestety, sprzątanie w ten sposób, przynosi więcej szkody niż pożytku. Oto najczęściej popełniane błędy, przez które nasz dom wcale nie staje się czystszy.
REKLAMA

Niewiedza i dobre chęci
Naoglądaliśmy się popularnych programów o utrzymywaniu porządku w domu, przeczytaliśmy mnóstwo blogów o sprzątaniu, zatem jesteśmy perfekcyjnie przygotowani do walki z brudem i bałaganem. Zaopatrzyliśmy się w ocet i sok z cytryny, możemy więc brać się za porządek. Oba składniki są naturalne i ekologiczne, co złego mogłoby się stać? Z dumą rozpylamy ocet na piękny marmurowy blat i granitowa podłogę. Jesteśmy tacy eko! Mina nam jednak rzednie, kiedy z czasem kamienne elementy tracą połysk i znajdujemy w nich drobne uszkodzenia. Skąd się one wzięły?

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Zawinił ocet, który podobnie jak sok z cytryny, jest kwasem, o czym czasami zdarza się nam zapominać. Obie substancje nie nadają się do czyszczenia naturalnych powierzchni. Wiedzielibyśmy o tym, gdybyśmy dokładniej zapoznali się z właściwościami organicznych środków czyszczących.

10 zastosowań octu w Twoim domu. Przeczytaj>>

Wniosek? Następnym razem, dowiedzmy się, jak poprawnie używać produktów do sprzątania – zarówno tych naturalnych, jak i chemicznych. Czytajmy etykiety i szukajmy sprawdzonych, kompletnych  informacji. Inaczej, skutki mogą być opłakane.

Odmierzanie na oko
W porządkach, tak jak w każdej innej dziedzinie życia, należy znać umiar. Porzućmy więc przekonanie, że więcej, znaczy lepiej. Wykorzystując jednorazowo dużą ilość danego środka czyszczącego, nie tylko NIE posprzątamy skuteczniej, ale również zmarnujemy cenny czas i pieniądze. Nadmierna ilość produktu pozostawi na czyszczonej powierzchni film, rodzaj lepkiego osadu, który działa niczym magnes na brud – zbiera kurz i paprochy. W efekcie musimy częściej sprzątać i wydawać pieniądze na kolejne cudowne specyfiki do pucowania wszystkiego.

Myjąc podłogi i meble stosujmy się do zaleceń producenta, umieszczonych na opakowaniach detergentów. Zasady są po to, żeby je łamać, ale tym razem nie warto.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Zapominalstwo
W końcu przezwyciężyliśmy nasze lenistwo i zmierzyliśmy się z naszym domowym rozgardiaszem. Powycieraliśmy kurze, zmyliśmy naczynia, odkurzyliśmy dywan, nawet nastawiliśmy pralkę. Wysprzątaliśmy całe mieszkanie, żadna biała rękawiczka nie może nam podskoczyć. Wydawałoby się, że wszystko lśni, ale czy na pewno…? No, nie do końca.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

(fot. Pinterest.com)

W każdym domu znajdują się newralgiczne miejsca, o których zawsze zapomina się przy sprzątaniu. W ferworze pracy nie zwracamy na nie uwagi, ponieważ nie widać na nich brudu gołym okiem. Klamki, włączniki świateł, pilot do telewizora,  komórka, laptop...  Zbiera się na nich mnóstwo szkodliwych bakterii. Używamy tych rzeczy nawet po kilkanaście razy dziennie, co znaczy, że kilkanaście razy dziennie nasze dłonie stykają się z koloniami mało sympatycznych zarazków — fuj!

11 zastosowań wódki, o których nie miałeś pojęcia! Przeczytaj>>

Można temu bardzo łatwo zaradzić. Następnym razem, po skończonym sprzątaniu przetrzyjmy wszystkie takie niepozorne elementy ściereczką nasączoną środkiem odkażającym, chociażby… wódką.

Narzędzia złe…
Skoro już wiemy jak poprawnie używać detergentów, pomyślmy chwilę o narzędziach,  za pomocą których sprzątamy. Wybierając złe akcesoria, nie tylko utrudniamy sobie pracę, możemy także niechcący uszkodzić czyszczony przedmiot. Dlatego tak ważne jest, aby dobierać odpowiednie przybory do poszczególnych powierzchni.
Nie oznacza to jednak, że musimy zaopatrzyć się w kilkanaście różnych gąbek, ściereczek i szczoteczek. Wystarczy posiadać w domu kilka uniwersalnych przedmiotów i używać ich z głową, np. nie szorować delikatniej teflonowej patelni szorstką stroną myjki.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

I  brudne…
Podstępne bakterie czają się nie tylko na niepozornych urządzeniach, o których wspominaliśmy wcześniej. Mnóstwo drobnoustrojów zbiera się na przyborach, których używamy do sprzątania. Chyba nie trzeba mówić o tym, jakie to niehigieniczne? Używając brudnych gąbek i ścierek roznosimy zarazki po całym mieszkaniu. Robimy większy bałagan, niż ten, którego staramy się pozbyć. Pamiętajmy więc, by regularnie dezynfekować lub wymieniać akcesoria czyszczące.

Zainspiruj się! Najpiękniejsze aranżacje okienne

Kliknij, aby przejść do galerii

Mycie okien
Piękna pogoda na dworze
– wydawałoby się, że trudno o lepsze warunki by umyć okna.  Niestety, to także nie jest najlepszy pomysł. Możemy spodziewać się, że szyby zamiast lśnić, pokryją się mało estetycznymi smugami. Przy wysokiej temperaturze środek do mycia okien bardzo szybko wyparowuje, co uniemożliwia dokładne wypolerowanie szklanej powierzchni. W efekcie pozostają na niej nieładne ślady. By temu zapobiec, następnym razem czyśmy okna rankiem lub w pochmurny dzień.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Elektronika
Telewizor i komputertakże są swoistymi oknami, nie znaczy to jednak, że należy myć je w podobny sposób. Elektronika jest bardzo delikatna (i droga), dlatego przy jej czyszczeniu należy szczególnie uważać. Nigdy nie rozpylajmy środków czyszczących bezpośrednio na dane urządzenia.  Najpierw zwilżmy ściereczkę – najlepiej z mikrofibry – i dopiero wtedy przetrzyjmy brudny ekran.

Jak czyścić laptopy, telewizory i smartfony? Przeczytaj!>>

Dzięki skorygowaniu powyższych błędów, nasze sprzątanie będzie skuteczniejsze, a domy pozostaną w czystości na dłużej. A wy o czym najczęściej zapominacie sprzątając? Nie wstydźcie się i napiszcie w komentarzach!

Aleksandra Kozera Deccoria.pl

 Zobacz także:

Zwierzak w domu. Jak sprzątać, by nie zwariować

Zaskakujące pomysły na sodę oczyszczoną

Jak tanio i ekologicznie wysprzątać mieszkanie?

Zaskakujące zastosowania folii aluminiowej

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

magda_a

Cześć, Jak sprzątanie to tylko z domowym expertem! Produkty są wydajne, tanie i łatwo czyszczą mocno zabrudzone powierzchnie. Można je kupić tutaj: www.chemiko.pl/domowyexpert

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Sprzątanie bez tajemnic. Najczęściej popełniane błędy"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.