Artykuły

Stylowy loft w starym kościele

Coraz powszechniej stare i zaniedbane kościoły sprzedawane są prywatnym inwestorom. Bywają one przekształcane na mieszkania i obiekty o charakterze komercyjnym. Podobną metamorfozę przeszła jedna ze świątyń w Londynie, w Wielkiej Brytanii.
Stylowy loft w starym kościele
REKLAMA

Europa coraz częściej zmaga się z problemem opuszczonych, zaniedbanych kościołów, które stopniowo popadają w ruinę. Czasami ich pierwotnym właścicielom brakuje środków na utrzymanie tak wymagających przybytków, decydują więc o ich odsprzedaży. W takich przypadkach najczęściej przechodzą one w ręce prywatnych inwestorów, którzy adaptują gotową, nieoczywistą zabudowę, na cele lokalów mieszkalnych czy obiektów użytkowych, takich jak hotele i restauracje. Czy to sposób na ocalenie wiekowych zabytków przed zniszczeniem? Idea mieszkania w kościele jest ciekawa, ale i kontrowersyjna, zdaje się, że coraz mniej szokują nas realizacje. W Polsce nie brakuje hoteli urządzonych w starych klasztorach, a w zachodniej Europie opuszczone świątynie przekształcane są w ekscentryczne domy mieszkalne, urządzone zgodnie z obowiązującymi trendami. Przekształcenie Westbourne Grove Church to jedna z wielu przykładów takich realizacji.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Stary kościół baptystów znajduje się w zamożnej, londyńskiej dzielnicy Notting Hill. Na pierwszy rzut oka niczym się nie wyróżnia, ot kolejna z wielu świątyń o surowej, górującej fasadzie. Po renowacji, jaka miała miejsce kilka lat temu, w budynku pojawił się… butik odzieżowy oraz 400-metrowe mieszkanie.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Budynek kościoła powstał w 1853, kiedy jeszcze Notting Hill był obszarem wiejskim. Dopiero później rozrastający się Londyn wchłonął ten obszar. Przed renowacją Westbourne Grove Church zmagał się z wieloma problemami finansowymi. Wizja nieuchronnego, stopniowego niszczenia obiektu skłoniła jego zarządców do podjęcia radykalnych i kontrowersyjnych decyzji. Kreatywny, ale i odważny pomysł odsprzedaży części kościoła naturalnie spotkał się z oporem, udało się go jednak przełamać.  Dzięki pozyskanym pieniądzom udało się uchronić obiekt przed całkowitą likwidacją.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Na rynek nieruchomości wystawiono górną część budynku – w dolnej nadal znajdują się pomieszczenia kościelne, także te, w których odprawiane są nabożeństwa dla wiernych. Na lokale mieszkalne przeznaczono powierzchnię liczącą ok. 450 mkw. Początkowo planowano wyodrębnić w niej trzy apartamenty, znalazł się jednak inwestor zainteresowany nabyciem całej przestrzeni. Jej adaptacja na przytulny loft kosztowała 1,2 miliona euro. Mieszkanie jest dwupoziomowe – na niższej kondygnacji znajduje się otwarta strefa dzienna, z salonem (powstał w miejscu dawnego ołtarza!) oraz aneksem kinowym z ogromnym telewizorem. Aby lepiej doświetlić część wypoczynkową, obniżono nieco wysokie okna. Wpadające przez nie promienie słońca wyraźnie oświetlają wypoczynki w kolorze fuksji, które zgodnie z zamysłem domowników, są sercem całego domu.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Aranżacja przestrzeni jest minimalistyczna, utrzymana w jasnych barwach, gdzieniegdzie akcentowana intensywniejszymi kolorami. Liczbę mebli ograniczono do koniecznego minimum, czego dobrym przykładem są komody na książki i bibeloty, które zastąpiono wnękami wbudowanymi w ściany. By okiełznać ogromną przestrzeń, zastosowano również „ogromne”, jakby przeskalowane akcesoria – warto zwrócić uwagę na duży zegar zdobiący jedną ze ścian oraz lampy przy sofach, które wyglądem przypominają biurkowe lampy kreślarskie.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Na pierwszym piętrze mieszkania zrezygnowano w ogóle ze ścianek działowych, na drugim wprowadzono je po to, by odgraniczały sypialnie mieszkańców i zapewniały im prywatne miejsca do wyciszenia.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Sypialnia główna jest dużym pokojem z łazienką ensuite. W miejscu, gdzie architektonicznie znajduje się wieżyczka ze strzelistymi oknami, ustawiono luksusową wannę. Takie zestawienie dobrze podkreśla motyw płynnego łączenia rzeczy nowych ze starymi.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Deccoria.pl

Zdjęcie główne: Galeria: Nowoczesny loft wewnątrz kościoła baptystów

Zamieszkaj w domku Hobbitów. Wybudujesz go w kilka dni

Zobacz więcej: Rustykalny dom zbudowany... z twarogu! Jego wnętrze oczarowuje

Przeczytaj: Rewolucyjne domy kopułowe


Zobacz również:

Ogródek pod blokiem - co na to prawo?

Mobilny dom – mobilnie w domu

TOP 6 Najdziwniejsze domy na świecie

Jak nie dać się wrobić w lokum, które nie nadaje się do zamieszkania?

Jak wygląda najmniejszy dom w Polsce?

Te inspircje mogą ci się spodobać (kliknij w zdjęcie)!

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Stylowy loft w starym kościele"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.