Artykuły

Telewizor: Jak wybrać najlepszy? Na co zwracać uwagę?

Według badań przeprowadzonych na początku 2016 roku statystyczny Polak spędza 4 godziny i 23 minuty dziennie przed telewizorem, czyli niemal 20% procent życia. Często wspólnie z rodziną lub znajomymi. Warto, aby czas ten spędzić w komfortowych warunkach, ciesząc się możliwie najlepszą jakością obrazu i dźwięku oraz zdobyczami najnowszej technologii, zwłaszcza, że zakup nowego sprzętu RTV wciąż stanowi dość poważny wydatek w budżecie większości gospodarstw domowych.
REKLAMA

Jak nie pogubić się w dziesiątkach parametrów podawanych przez producentów i na co zwrócić uwagę wybierając telewizor? Podpowiadamy poniżej.

Wielkość
Rozmiar ekranu powinien być dostosowany do wielkości pomieszczenia, w którym zamierzamy korzystać z urządzenia. Zwykle kusi nas, aby kupić jak największy telewizor i nie bójmy się tego. W starszych telewizorach przy zbyt bliskiej odległości było widać piksele. W nowoczesnych ekranach, o wysokiej rozdzielczości, ten problem znika i można spokojnie zmniejszyć odległości między ulubioną kanapą a telewizorem.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Aby obliczyć optymalną wielkość ekranu Full HD (wyrażoną w calach) mnożymy odległość  pomiędzy odbiornikiem a miejscem, z którego będziemy oglądać telewizję (wyrażoną w metrach) przez 25.  Na przykład, jeśli kanapa stoi 1,8 m od telewizora, jego przekątna powinna wynosić  45 cali. Dla urządzeń działających w jakości UHD 4K zamiast 25 przyjmujemy wartość 39.

Rozdzielczość
Rynek oferuje nam trzy standardy wyświetlania obrazu, mocno różniące się jakością ale też ceną:
- 4K UHD (3840 x 2160 pikseli) – 4K to najnowszy standard rozdzielczości ekranu i kierunek w jakim podążają obecnie producenci telewizorów.  Podawany jest w dwóch wielkościach 4096 x 3112 (proporcje panoramiczne 4:3) oraz 3840 x 2160 px. To rozwiązanie umożliwia oglądanie idealnie odwzorowanych szczegółów w najwyższej jakości. Wadą jest nieco wyższa cena i fakt, że żaden z naszych krajowych kanałów nie nadaje obecnie w jakości 4K, więc wysoką jakością obrazu można cieszyć się, oglądając niektóre materiały na Youtube  lub w streamingu. Większość producentów stosuje oznaczenie urządzeń z tą rozdzielczością skrótami 4K lub UHD, na rynku spotkamy również marki, które stosują oznaczenie SUHD.

- Full HD (1920 x 1080 pikseli)  - to bardzo dobra jakość i właściwie standard w telewizorach ze średniej półki cenowej. Dodatkową zaletą jest szeroki wybór dostępnych materiałów w tej jakości oferowanych przez telewizje cyfrowe.
- HD Ready (1280 x 720 pikseli) – rozwiązanie dostępne w najtańszych urządzeniach, polecane dla osób korzystających z telewizji kablowych.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Matryca i częstotliwość odświeżania
Najczęściej spotykane rodzaje matryc  na rynku to VA i IPS. Ten pierwszy oferuje lepszą ostrość i kontrast oraz głębszą czerń. Typ IPS natomiast – zdecydowanie lepsze kąty widzenia. Jeżeli naszym zamiarem jest oglądanie telewizora z jednego tylko miejsca w domu, np. tylko z kanapy, dobrym wyborem będzie matryca VA. Jeżeli natomiast chcecie dobrze widzieć, co dzieje się na ekranie siedząc nieco z boku lub krzątając się po salonie – polecamy typ IPS.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Nie należy zapominać też o częstotliwości odświeżania obrazu, która ma kluczowe znaczenia dla płynności obrazu. W ofercie producentów znajdziemy  panele od  50 Hz do 600 Hz. Niewątpliwie lepiej sprawdzają się te o wyższych wartościach i warto zapłacić nieco więcej za sprzęt o tych parametrach.  W przypadku modeli wyposażonych w funkcję 3D zaleca się przynajmniej 300 Hz.

Smart TV
Jest to połączenie telewizora z komputerem, pozwala na korzystanie z Internetu w naszym odbiorniku i powoli staje się standardem w każdym domu. Raczej trudno kupić dobry jakościowo telewizor bez wbudowanej platformy internetowej. Choć z przeglądarkami bywa trudno i niewygodnie, to należy docenić dostęp do Youtube, Netflixa czy naszych krajowych playerów czy Ipli. Generalnie, jeśli ktoś raz zamienił telewizor bez dostępu do sieci na Smarta, to raczej nie wyobraża sobie powrotu do wcześniejszego rozwiązania. Możliwość  obejrzenia w dowolnym momencie ulubionego programu jest nieoceniona.  Kupując Smart TV zwróćcie uwagę czy na pewno posiada wbudowany moduł wifi.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Warto też wiedzieć jakie platformy stosują różni producenci
Samsung w swoich telewizorach wykorzystuje Smart TV oparte na systemie Tizen, który rozwija razem z Intelem. LG stawia natomiast na WebOS – platofrmę bazującą na Linuksie. Producenci tacy jak Sony czy Panasonic w swoich urządzeniach zdecydowali się instalować Android TV. Co ciekawe, Android Androidowi nie równy i może on inaczej działać oraz wyglądać w zależności od tego od jakiego producenta zostanie zakupiony telewizor.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Funkcje dodatkowe
Większość producentów wyposaża swój sprzęt w dodatkowe funkcjonalności, które mogą lecz nie muszą być dla Was przydane. Warto wiedzieć, co oznaczają tajemnicze skróty aby nie przepłacić za coś, co zupełnie nam się nie przyda lub nie przegapić funkcji, z której chętnie korzystalibyśmy. Oto te najczęściej oferowane:
• DLNA – pozwala bezprzewodowo współdzielić pliki multimedialne (zdjęcia, filmy) pomiędzy telewizorem oraz innymi urządzeniami audio–wideo, np. smartfonem.
•  MHL – pozwala przy pomocy kabla podłączyć do telewizora urządzenie mobilne np. smartfona, co pozwala  korzystać z telewizora, jak z dużego wyświetlacza smartfona czy tabletu.
• PVR – daje możliwość nagrywania wybranych programów przez USB na pamięć zewnętrzną. Trzeba pamiętać, że nagrany obraz jest zakodowany i możliwy do odtworzenia tylko na telewizorze, na którym został zapisany.
• USB – port USB pozwala podłączyć dysk lub pamięć zewnętrzną z treściami (filmami, zdjęciami, muzyką), które chcielibyśmy odtworzyć lub wyświetlić na ekranie. Warto zwrócić uwagę na to ile portów USB znajduje się w wybranym przez nas modelu telewizora.
• Wi-Fi Direct – umożliwia bezprzewodowe połączenie telewizora z innymi urządzeniami elektronicznymi bez pośrednictwa punktu dostępowego lub routera Wi-Fi oraz dzielenie treści.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Cena
Nie wszyscy o tym wiedzą, ale na zakup nowego telewizora warto decydować się jesienią. Nowości wprowadzane są na rynek wiosną i wtedy ich cena jest najwyższa. Kilka miesięcy później możemy nabyć je – w zależności od modelu – nawet kilkaset złotych taniej.

Deccoria.pl
Zdjęcie główne: ©123RF/PICSEL


TOP 100: NAJPIĘKNIEJSZE SALONY POLAKÓWPrzeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

rampol

Wielkość, cena i technologie typu amblight lub android TV - to chyba najważniejsze kwestie przy wyborze telewizora.

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Telewizor: Jak wybrać najlepszy? Na co zwracać uwagę? "? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.