Artykuły

Trend: Mieszkanie w stodole

Nowoczesna stodoła to trend, który zastąpił popularne domy w stylu dworków polskich i tzw. kostek. Na czym polega i ile wspólnego ma z „prawdziwymi” stodołami? Sprawdźmy!
Trend: Mieszkanie w stodole
REKLAMA

Z modą, jest jak z historią — kołem się toczy i co jakiś czas dostarcza nam trendów, które, mimo że kreowane na nowatorskie, gdzieś już widzieliśmy. Były już odnowione, PRL-owskie kostki, domy wzorowane na dworkach z gankami i kolumienkami, a teraz przyszła pora na stodoły. Zabudowania w „wiejskim stylu” pojawiają się jak grzyby po deszczu! W większości są to raczej nowe budynki, adaptacje starych stodół zdarzają się rzadziej.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Czym wyróżniają się nowoczesne stodoły? Projektuje się je z myślą o prostocie, charakterystycznej dla zabudowań gospodarczych. Bryłą i konstrukcją dachu przypominają właśnie obiekty, w których trzyma się słomę, zboża i inne urządzenia gospodarcze. Są to zazwyczaj wydłużone domy parterowe, z dachem dwuspadowym, bez balkonów, wykuszy, tarasów. Dobrze sprawdzają się na niewielkich działkach — umieszczone blisko granic pozostawiają sporo miejsca na urządzenie ogrodu. Co istotne, ograniczenie i uproszczenie architektonicznej formy wiąże się z niższymi kosztami utrzymania — brak balkonów to brak mostków termicznych, a nieduża powierzchnia ścian ogranicza straty ciepła, nietrudno przekształcić je zatem w budynki energooszczędne. Kolejną zaletą jest ułatwione usuwanie śniegu czy odprowadzanie deszczu ze spadzistego dachu.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

W zależności od potrzeb bryła stodoły może zostać wykończona różnymi materiałami — architekci lubią bawić się formą i łączyć nietypowe surowce. Bardzo efektownie prezentują się budynki z ogromnymi przeszkleniami okien połaciowych.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

(fot. Dom stodoła użytkowniczki Barnhouse...)

(fot. Dom stodoła użytkowniczki Barnhouse - salon z jadalnią)

Prosta bryła w rzucie prostokąta umożliwia funkcjonalne rozplanowanie układu pomieszczeń wewnątrz budynku. Na parterze na południowej wystawie zwykle znajdują się pomieszczenia eksploatowane za dnia: salon, kuchnia, pokój dzienny. Po stronie północnej umieszcza się rzadziej uczęszczane pomieszczenia gospodarcze. Sypialnie i ganinety sytuuje się na poddaszu.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!


Przeczytaj: Stara obora przekształcona w luksusową rezydencję

Domy stodoły to nie tylko nowoczesne, wznoszone od zera budynki, ale również rewitalizacje i adaptacje istniejących obiektów. To zadanie długie, żmudne i monotonne, wiążące się z ogromnymi nakładami tak kosztów, jak i pracy. Ciężko też znaleźć budowle w na tyle dobrym stanie, by opłacało się przeprowadzać ich gruntowny remont. Niewątpliwie jednak rezultaty są warte tego wysiłku.

Trend przerabiania starych, rolniczych zabudowań w większym stopniu niż w Polsce, rozprzestrzenił się na Zachodzie. Wynika to z prostej przyczyny: stodoły na polskich ziemiach były budowane niedbale, z nietrwałych materiałów. Niewiele zatem ostało się starych konstrukcji możliwych do zremodernizowania. Takie występują  głównie na terenach starych osad niemieckich. Szukając stodoły pod taką inwestycję, w pierwszej kolejności należy sprawdzić jej konstrukcję oraz fundamenty.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Inwestorzy kupujący stare stodoły, często decydują się na ich całkowitą rozbiórkę. Ostatecznie ich stan nie pozwala na przeprowadzenie prac adaptacyjnych. Czasem też materiały budowlane, z których je pierwotnie wzniesiono, wykorzystywane są do wykańczania innych domów - stanowią one wtedy ciekawy walor estetyczny, dodający nowym obiektom wyjątkowego charakteru.

Deccoria.pl

Zdjęcie główne:123RF/PICSELL

Zobacz więcej:  Zamieszkali w starej stodole. Wnętrza? Zjawiskowe!

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (2)

rozwidlak

Bardzo ciekawy, ale chyba bym się jednak nie odważyła na takie mieszkanie w stodole, jestem tylko ciekawa czy można zamontować tu taką instalcję: http://www.oze-biomar.pl/instalacje-fotowoltaiczne? Ja mam właśnie od niedawna taką w domu i uważam, ze jest super!

mia44

...przecudny,moje marzenie:)

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Trend: Mieszkanie w stodole"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.