Art. Spons.

Ubezpieczenie mieszkania na czas remontu: przed czym chroni?

Remont mieszkania poprawia jakość życia, ale może przy tym znacznie zmniejszyć zasobność naszego portfela. Zwłaszcza, jeśli przez przypadek zalejesz sąsiada lub wyłączysz prąd w całym bloku. Dlatego warto kupić polisę na czas remontu, która ogranicza negatywne skutki takich wypadków. Przed czym dokładnie chroni i ile kosztuje?

REKLAMA

Ubezpieczenie na czas remontu – czy warto?

Zdecydowanie tak! Planując budżet na remont, musisz uwzględnić niespodziewane wydatki. W końcu awarie zdarzają się bardzo często, taka już złośliwość rzeczy martwych. Nie jesteś w stanie ich przewidzieć. Czasem coś przeoczysz, zapomnisz lub czegoś nie dokręcisz. Mylić jest się rzeczą ludzką. To samo dotyczy jednak wzięcia odpowiedzialności za swoje błędy.

Każda usterka może Cię słono kosztować. Nie zdziw się, jeśli rachunek sąsiada za zalany sufit i sprzęt elektroniczny przewyższy koszty całego remontu. Chyba, że wykupisz wcześniej polisę – wtedy wszystko pokryje Twój ubezpieczyciel, a Ty spokojnie dokończysz prace.

Uważaj na ubezpieczenie OC w życiu prywatnym!

Ubezpieczenie OC (Odpowiedzialności Cywilnej) w życiu prywatnym chroni Cię przed odpowiedzialnością za różnego rodzaju nieprzewidziane wypadki (np. kiedy upuścisz z balkonu doniczkę i zniszczy ona samochód sąsiada). Jest jednak pewien haczyk. Nawet jeśli posiadasz takie ubezpieczenie, pamiętaj, że polisa nie zawsze obejmuje działania związane z remontem!

W dokumentach określających ogólne warunki ubezpieczenia u wielu firm można wyczytać, że ochrona nie dotyczy szkód powstałych w następstwie prac budowlanych lub remontowych. Oznacza to, że jeśli w czasie prac spowodujesz u kogoś szkody, będziesz musiał sam za nie zapłacić. Mimo, że przecież „masz ubezpieczenie”.

Co może pójść nie tak?

Remont niesie ze sobą ryzyko – to już wiesz. Pozostaje pytanie, przed czym chroni nas polisa na czas remontu. Oczywiście wszystko zależy od umowy, ale podstawowe ubezpieczenie zwykle obejmuje:

  • zalanie – to najczęstszy problem podczas remontów. Zwłaszcza, jeśli właściciel przebywa w mieszkaniu tylko w ciągu dnia, podczas prac. Przyczyną zalania sąsiadów może być awaria instalacji wodno-kanalizacyjnej lub niewłaściwie podłączony sprzęt AGD (np. zmywarka),
  • przepięcie elektryczne – zdarza się przy wymianie kontaktów, kabli lub włączników. Uwaga! Awaria instalacji elektrycznej może też doprowadzić do zniszczenia urządzeń elektrycznych naszych sąsiadów. Za to również zapłacisz, jeśli nie wykupisz odpowiedniej polisy,
  • uszkodzenie drzwi – transport mebli, sprzętu czy materiałów do remontu niesie spore ryzyko, że zarysujesz lub zniszczysz drzwi sąsiada. Pamiętaj, że nowe drzwi, wymiana zamków i montaż mogą słono kosztować – chyba, że zapłaci za to ubezpieczyciel,
  • stłuczenie – wybite lub potłuczone okno sąsiada to częsty skutek wciągania ciężkich mebli przez okno. Najbardziej narażasz na to mieszkańców parteru,
  • zniszczenie ogrodzenia – dotyczy to głównie domów jednorodzinnych, np. podczas podwyższania terenu.

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania na czas remontu?

Na rynku znajdziemy spory wybór ofert różnych firm ubezpieczeniowych. Warto porównać ich cenę i zakres, aby znaleźć tę najbardziej odpowiednią dla siebie. Zadanie to mogą w dużym stopniu ułatwić np. internetowe porównywarki ofert ubezpieczeń.

– Ostateczna cena polisy zależy od rodzaju ubezpieczanej nieruchomości oraz zakresu ubezpieczenia. Średnia wysokość rocznej składki oscyluje w granicach 200-300 zł. W porównaniu z kosztem ewentualnych szkód jest to niewielka kwota. Zakup samego nowego sprzętu elektronicznego może bowiem wynieść kilka lub nawet kilkanaście tysięcy złotych – mówi Joanna Pikuła, kierownik produktów internetowych rankomat.pl.

Jakie ubezpieczenie wybrać?

Ilość ofert może przyprawić o zawroty głowy. Zastanów się, czego tak naprawdę potrzebujesz. Podstawowe pakiety przydadzą się osobom remontującym małe mieszkania w bloku. Właściciele wolno stojących budynków powinni natomiast rozważyć dodatkową ochroną od aktów wandalizmu lub kradzieży.

Która oferta będzie dla Ciebie najkorzystniejsza? Łatwo sprawdzisz to w internetowych porównywarkach. Jak to działa? Wystarczy wypełnić formularz dotyczący Twojej nieruchomości, a strona wygeneruje odpowiednie propozycje.

artykuł sponsorowany

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

Mania_77

To bardzo ważne informacje. Dzięki, niedługo odbieram mieszkanie od Robyga i przyda mi się bardzo ta wiedza. Na pewno ubezpieczę mieszkanie na czas remontu, zwłaszcza, że już kiedyś “udało mi” się zniszczyć drzwi sąsiada w poprzednim mieszkaniu jak wnosiiśmy nowe meble.

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Ubezpieczenie mieszkania na czas remontu: przed czym chroni?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.