Artykuły

Uwaga na trujące rośliny

Wakacje to czas, kiedy chętnie organizujemy rodzinne wyjazdy na łono natury. Na łąkach i w lasach możemy spotkać niebezpieczne rośliny. Warto zapoznać się z ich wyglądem i działaniem, by w razie kontaktu z nimi, uniknąć poparzeń.
REKLAMA

Jedną z najbardziej toksycznych roślin, jakie możemy spotkać w Polsce, jest barszcz sosnowskiego. Kontakt z nią może doprowadzić do poparzeń trzeciego stopnia. Jest silnie fotouczulająca. Łatwo ją rozpoznać. Jest bardzo wysoka i posiada rozłożyste, białe kwiatostany. Jeśli nasza skóra miała kontakt z tą rośliną, najlepiej umyć ją dokładnie wodą z mydłem i szczelnie zakryć przed promieniami słonecznymi.

Kolejną rośliną, która może przysporzyć nam problemów jest pasternak. Jego korzeń przypomina wyglądem pietruszkę. Rośnie też dziko na łąkach. Produkuje te same związki co barszcz sosnowskiego, jednak w znacznie mniejszym natężeniu. Może powodować oparzenia. Najczęściej nie są one aż tak poważne, jak te, spowodowane przez barszcz.

Arcydzięgiel lekarski, to roślina częto spotykana na łąkach w terenach górskich. Jest pod ścisłą ochroną. Posiada charakterystyczne, kuliste kwiatostany. Jego korzeń wykorzystywany był w walce z epidemią dżumy w średniowieczu. Według legend, to archanioł Gabriel zstąpił na ziemię i wskazał tę roślinę jako lekarstwo na szalejącą zarazę. Stąd jego łacińska nazwa: Archangelica officinalis. Niestety preparatów z tej rośliny nie powinno się stosować latem, gdyż zarówno kontakt, jak i spożywanie jej przetworów może powodować oparzenia.

Szczwół plamisty to trująca roślina z rodziny selerowatych. Dawniej łacińska nazwa, zarówno tej rośliny, jak i jeszcze bardziej trującego szaleju jadowitego, brzmiała cicuta. Prawdopodobnie to właśnie szczwół był głównym składnikiem trucizny, którą kazano wypić Sokratesowi. Wiosną więcej substancji toksycznych zawierają korzenie, latem pędy naziemne. Młode listki bywają mylone z pietruszką i pasternakiem. Objawami zatrucia mogą być osłabienie i utrata wrażliwości na bodźce. W razie podejrzenia zatrucia należy jak najszybciej zgłosić się na pogotowie, gdyż brak pomocy lekarskiej może skończyć się uduszeniem.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (2)

Coralina

Pietruszka tez jest fototoksyczna.

PittBullek

Co zrobić gdy zobaczymy barszcz Sosnowskiego rosnącą przy drodze głównej, dojazdowej do większej ilości posesji?

REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Uwaga na trujące rośliny"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.