Artykuły

Wilgoć w twoim domu? Dowiedz się, jak skutecznie z nią walczyć

Wilgoć pojawiająca się w domu bywa skutkiem szczelin w ścianach budynku, błędnej konstrukcji fundamentów, ale odpowiadają za nią także nasze codzienne zwyczaje i zbyt słaba wentylacja pomieszczeń. Obecność wilgoci niesie za sobą wiele negatywnych skutków dla zdrowia, a po pewnym czasie prowadzi do powstawania pleśni. Dowiedz się, jak ją rozpoznać i w jaki sposób skutecznie się jej pozbyć.

REKLAMA

Fot. materiały promocyjne

Po czym poznać obecność wilgoci w mieszkaniu?

Względna wilgotność powietrza w pomieszczeniu powinna kształtować się na poziomie 50-60%. Jeśli wyższa wartość utrzymuje się regularnie, pojawiają się zagrożenia dla ścian, okien, niektórych domowych sprzętów, a przede wszystkim zdrowia domowników. Gdzie szukać dowodów wilgoci? W łazience będą nimi zaparowane lustro i wilgotne ściany, choć warto przejrzeć także zakamarki. W całym mieszkaniu o zbyt wysokiej wilgotności świadczyć będzie regularne zaparowywanie szyb, a następnie mokre plamy pojawiające się na ścianach i sprzętach domowych. Ostatnia sytuacja oznacza, że problem jest naprawdę poważny. Wkrótce pojawi się bowiem pleśń.

Pleśń i inne negatywne skutki wilgoci

Zbyt wilgotne powietrze negatywnie odbija się na zdrowiu domowników. Przy dużej wilgotności odczuwamy zimno, nawet gdy temperatura jest optymalna. Taki stan rzeczy negatywnie odbija się także na kondycji naszych dróg oddechowych, które stają się bardziej podatne na infekcje i alergie. Wilgoć stwarza świetne warunki do rozwoju roztoczy i bakterii. Kolejne następstwo to pojawienie się pleśni między innymi na ścianach, ale także pomiędzy okiennymi ramami i szybami. Grzyby atakują nie tylko nasze drogi oddechowe, ale także sprzęty codziennego użytku. Jeśli problem nie zostanie szybko rozwiązany, konieczna może okazać się wymiana okien oraz niektórych mebli. W jaki sposób radzić sobie z wilgocią i nie dopuścić do pojawienia się pleśni?

Zadbaj o odpowiednią wentylację w mieszkaniach

Newralgiczne pomieszczenia to przede wszystkim łazienka i kuchnia. Aby wilgoć była odprowadzana na zewnątrz, konieczna jest doskonała wentylacja, którą należy regularnie kontrolować. W kuchni warto umieścić okap, który będzie absorbował parę wodną powstającą w trakcie gotowania. Mieszkanie wymaga regularnego wietrzenia, a w domach jednorodzinnych należy także kontrolować rury, które mogą przeciekać, oraz rynny dachowe, by uniknąć ich blokowania i przenikania wilgoci przez dach. Jeśli w twoim mieszkaniu pojawiła się już pleśń, należy jak najszybciej ją usunąć. Przydatne bywają specjalne przeznaczone do tego spreje.

Jak wybrać optymalny pochłaniacz wilgoci?

Niezależnie od źródła problemu bardzo pomocnym urządzeniem będzie pochłaniacz wilgoci. Dobrym rozwiązaniem są pochłaniacze, które działają w oparciu o specjalne tabletki absorbujące wilgoć z powietrza. Do ich zalet należy nie tylko skuteczność, ale również możliwość usuwania nieprzyjemnych zapachów. Warto pamiętać, że na im większej powierzchni powietrze styka się z tabletką, tym urządzenie działa skuteczniej. Interesujące rozwiązanie zaproponowali twórcy Ceresit STOP Wilgoci Aero 360°, czyli osuszacza powietrza tworzącego specjalny tunel powietrzny, co pozwala podwyższyć jego skuteczność nawet o 40%. Wybierając pochłaniacz wilgoci, warto dodatkowo zadbać o swój komfort, decydując się na urządzenie kompatybilne z tabletkami aromatycznymi. Korzystne właściwości aromaterapii i jej wpływ na nasze samopoczucie są bowiem znane od dawna!

Materiał partnera 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Wilgoć w twoim domu? Dowiedz się, jak skutecznie z nią walczyć"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.