Artykuły

Hortensje to jedne z najpiękniej kwitnących krzewów ogrodowych. Trudno przejść obok nich obojętnie zwłaszcza wtedy, gdy wraz z nadejściem słonecznych dni efektownie nabierają barw. Jednak, aby hortensja rosła zdrowo i niezmiennie zachwycała swoim wyglądem, konieczne jest zapewnienie jej odżywki „skrojonej” na miarę potrzeb. Od kiedy dokarmiać hortensje i czym to robić, aby odpowiednio zakwasić glebę oraz pozwolić na jej wzbogacenie? Oto domowy nawóz, którym zastąpisz sklepowe środki. Możesz podlewać nim już w kwietniu, a hortensja odżyje w mig i dosłownie obsypie się kwiatami.

Czytaj artykuł 

Każdy ogrodnik uprawiający kapustę marzy o tym, aby główki były duże i zdrowe. Aby uzyskać dorodne plony, musimy przede wszystkim przestrzegać właściwego terminu sadzenia tego warzywa. Nie bez znaczenia jest również sposób wykonania tej czynności. Podczas sadzenia kapusty warto włożyć do dołka garść specjalnej mieszanki, dzięki czemu główki urosną jeszcze większe, a szkodniki będą omijać twoje uprawy szerokim łukiem. To proste!    

Czytaj artykuł 

Zimozielone bukszpany to lubiane krzewy, które chętnie uprawiamy w formie żywopłotów i pojedynczych nasadzeń. Jeszcze kilka lat temu uznawane były za rośliny proste w utrzymaniu i odporne na trudne warunki. To się jednak zmieniło, ponieważ zaczęły być masowo atakowane przez patogeny grzybowe i żarłoczne szkodniki. Krzewy w twoim ogrodzie zmagają się z takimi problemami? Znajdź dla nich dobre sąsiedztwo, by wzmocnić je przed atakami. Sprawdź, co posadzić obok bukszpanu w ogrodzie.

Czytaj artykuł 

Buraki ćwikłowe to pyszne warzywa, które po sezonie możemy jeszcze długo przechowywać w piwnicy lub spiżarni. Dlatego wiele osób decyduje się je posiać w swoim ogrodzie. Ich uprawa nie jest najtrudniejsza. Warto jednak przygotować się na potencjalne problemy, które mogą występować. Dowiedz się, jak im zapobiec i poznaj skuteczny sposób na uzyskanie obfitych i zdrowych plonów.

Czytaj artykuł 

Uroki bzu, czyli lilaka zwyczajnego, już można oglądać, w tym roku zakwitł wyjątkowo wcześnie. Krzew nadaje uroku niejednemu przydomowemu ogrodowi. Chcesz, żeby zdobił także twój? Wcale nie musisz kupować nowych sadzonek. Wyjaśniamy, jak rozmnożyć bez krok po kroku i kiedy najlepiej to robić.

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Gdy tylko pojawią się na krzaczku, zrozumiesz, dlaczego dawniej pomidory uważano za rośliny ozdobne. Pomidory koktajlowe 'Pokusa' to rzeczywiście prawdziwa pokusa dla ogrodnika. Są małe i piękne, a do tego soczyste, smakowite i wartościowe. Możesz uprawiać je w otwartych warzywnikach, tunelach, miniszklarniach i donicach. Wysiej nasiona w kwietniu, w maju posadź przy podporach – zdziwisz się, jak szybko ugną się pod ciężarem soczystych kulek. Najlepiej smakują w sierpniu, zebrane w słoneczny dzień. Skusisz się? Podpowiemy ci, jak uprawiać pomidory 'Pokusa', by były ich pełne kosze.

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Trudno wyobrazić sobie świat kuchni bez liścia laurowego. Choć wielu kojarzy go wyłącznie z suchą przyprawą z torebki, to również piękna roślina, którą z powodzeniem możemy samodzielnie uprawiać. Wawrzyn szlachetny, bo tak właśnie nazywa się liść laurowy, może stać się efektowną ozdobą wnętrza lub balkonu, jeśli odpowiednio o niego zadbamy. Jak go pielęgnować i rozmnażać? Sprawdź, co musisz wiedzieć o uprawie liścia laurowego.

Czytaj artykuł 

Pani Paulina oraz jej 2,5-letnia córka Marysia żyją w mieszkaniu odziedziczonym po babci. Młoda mama nie jest w stanie samodzielnie wyremontować starego wnętrza. Z pomocą przychodzi ekipa "Naszego Nowego Domu", a za metamofrozę odpowiada: architektka Martyna Kupczyk, kierownik Wiesław Nowobilski oraz rezolutna prowadząca Ela Romanowska. 

Czytaj artykuł 

Gnojówka z pokrzywy jest powszechnie używana przez ogrodników jako stymulator wzrostu roślin i ochrona przed mszycami czy chorobami grzybowymi. Nie każdy jednak wie, co powoduje skuteczność gnojówki z pokrzywy i co musi zaistnieć, aby rośliny mogły czerpać wartości odżywcze z tego nawozu. Przeczytaj całą prawdę o gnojówce z pokrzywy. Co zawiera, jak ją przygotować i kiedy zbierać pokrywy na gnojówkę? 

Czytaj artykuł 

Latem lawenda czaruje subtelnym zapachem i urzeka kwiatami w pięknym kolorze. Gęste kępy możemy posadzić na słonecznym tarasie lub w innym miejscu w ogrodzie, gdzie chętnie wypoczywamy. Odpowiednie stanowisko to jednak nie wszystko, o czym musimy pamiętać, decydując się na uprawę tej lubianej krzewinki. Zatroszczmy się o nią wiosną, by już niedługo ładnie kwitła. Sprawdź, jak przyspieszyć kwitnienie lawendy i samodzielnie zrób odżywkę, która zadziała na nią jak najdroższy nawóz ze sklepu.

Czytaj artykuł 

Szukasz pięknej rośliny na balkon, która zastąpi znane petunie? Mamy dla ciebie doskonałą propozycję! Przyjrzyj się bliżej roślinie, jaką jest katarantus różowy. Z wyglądu przypomina barwinka lub niecierpka oraz cieszy oko nieprzerwanym kwitnieniem przez całe lato, aż do jesieni. Jak wygląda uprawa i pielęgnacja katarantusa różowego? Zaproś tę egzotyczną piękność do swojego otoczenia, a nie pożałujesz.      

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Aby seler był duży i dorodny, ważne jest kiedy i jak go sadzimy. Choć uprawa warzywa nie należy do najłatwiejszych, ale warto podjąć ten wysiłek. Ważne jest zapewnienie odpowiednich warunków świetlnych, właściwe przygotowanie gleby, a także utrzymanie równomiernego poziomu wilgotności gleby. Ogromne znaczenie ma również sąsiedztwo warzyw. Co posadzić obok selera oraz jakiego towarzystwa należy unikać? Sprawdź.

Czytaj artykuł 

Uprawa malin często wymaga stosowania ściółki organicznej, która zatrzymuje wilgoć, ogranicza chwasty i wzbogaca glebę w składniki odżywcze. Najpopularniejsze materiały ściółkujące to kora sosnowa, słoma oraz skoszona trawa. Który z nich wybrać, aby maksymalnie wspierać zdrowy wzrost i obfite owocowanie? Podpowiadamy.

Czytaj artykuł 

Choć w starszych warzywnikach doglądanych przez dziadków rośnie równo całymi rzędami, nie tak łatwo wyhodować jej dorodne, kształtne i smaczne okazy – marchew ma swoje wymagania, które niespełnione odbijają się wyraźnie na jakości plonów. Chcesz, aby i twoje warzywa szły w korzeń, a nie w nać, a w smaku do złudzenia przypominały te rwane z babcinej grządki? Koniecznie przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, jak głęboko i gdzie siać marchew, aby siewki były silne, a korzenie zdrowe, proste i soczyste – takich nie znajdziesz w żadnym sklepie.

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.