W pasiece
Wosk produkowany jest przez pszczoły robotnice, które po brzusznej części tułowia posiadają produkujące go gruczoły. Grzebyczki na odnóżach przesuwają wydzielinę w kierunku otworu gębowego, gdzie wosk zmiękczany jest dzięki mechanicznemu ugniataniu przez żuwaczki i enzymowi zawartemu w ślinie. Proces wyrabiania nastąpić musi niezwykle sprawnie, bo pomimo tego, że wosk w ciele pszczoły jest substancją płynną, w wyniku kontaktu z powietrzem niezwykle szybko twardnieje.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Pszczoły wykorzystują ten proces do lepienia znanych nam plastrów z miodem, które początkowo są owalne, lecz pod wpływem kolejnych warstw nabierają sześciokątnego kształtu. Takie plastry przetapia się na szeroko wykorzystywany wosk pszczeli. Nie rozpuszcza się on w wodzie, lecz w ciepłym oleju, w temperaturze około 65 st. C. Bierze się to stąd, że zbudowany jest w 70% z estrów kwasów i alkoholi tłuszczowych, w 20% z wolnych kwasów tłuszczowych, i węglowodorów, resztę stanowią śladowej ilości, inne substancje.
Właściwości
Kolor wosku oscyluje między kremowym a brunatnym, co zapewnia naturalne zabarwienie produktom, w których występuje. Posiada zapach zbliżony do miodu lub kitu pszczelego. Jest twardy, nierozciągliwy lecz plastyczny, nie klei się. Dzięki zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych natłuszcza i nabłyszcza. Doskonale nawilża i chroni przed wilgocią. Jego struktura pozwala oddychać pokrytym nim przedmiotom.
Zastosowanie
Wosk pszczeli ma niezwykłe zastosowania. Początkowo używany do wypełnienia ubytków w uzębieniu, sprawdził się jako materiał rzeźbiarski i substancja nadająca się do produkcji świec.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!Zobacz więcej zdjęć. Kliknij!
Dziś wosk pszczeli stał się przyjacielem każdego domu. Można go używać do nabłyszczania drewnianych powierzchni: elewacji, paneli ściennych, tarasów. Dzięki niemu podłoga czy meble zyskają subtelny błysk, podkreślający słoje i uwydatni się kolor drewna. Pasta z dodatkiem wosku służy także do uzupełniania ubytków i szpar w meblach. Używa się go także w renowacji wyposażenia do zmiany koloru i nadawania dekoracyjnego efektu postarzenia.
Chętnie wykorzystuje się go do produkcji kremów ochronnych, pomadek, a nawet cieni do powiek czy eyelinerów! Jako kosmetyczny składnik zapobiega zatykaniu się porów, a jego właściwości zapobiegają procesowi starzenia się skóry!
Warto zauważyć, że wosk pszczeli jest także niezwykle popularny w garbarstwie. Nadaje się do zabezpieczania skórzanych butów przed wilgocią, zapobiega również otarciom. Posiadając zdolność do przepuszczania powietrza wydłuża naturalne właściwości materiału jakim jest skóra.
Magdalena Kościelniak Deccoria.pl
Zobacz także:
Jak tanio i ekologicznie wysprzątać mieszkanie? >>
Meble jak z bajki >>
Czyszczenie butów - poradnik >>