Artykuły

Wosk pszczeli - skarb prosto z ula

Niemal magiczne właściwości wosku pszczelego pozwalają na jego użycie w całej gamie produktów, zarówno kosmetycznych, jak i farmakologicznych. Swe zastosowanie znajdują nawet w przemyśle stolarskim i włókienniczym. Jak powstaje i z jakich związków chemicznych się składa?
REKLAMA

W pasiece
Wosk produkowany jest przez pszczoły robotnice, które po brzusznej części tułowia posiadają produkujące go gruczoły. Grzebyczki na odnóżach przesuwają wydzielinę w kierunku otworu gębowego, gdzie wosk zmiękczany jest dzięki mechanicznemu ugniataniu przez żuwaczki i enzymowi zawartemu w ślinie. Proces wyrabiania nastąpić musi niezwykle sprawnie, bo pomimo tego, że wosk w ciele pszczoły jest substancją płynną, w wyniku kontaktu z powietrzem niezwykle szybko twardnieje.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!Pszczoły wykorzystują ten proces do lepienia znanych nam plastrów z miodem, które początkowo są owalne, lecz pod wpływem kolejnych warstw nabierają sześciokątnego kształtu. Takie plastry przetapia się na szeroko wykorzystywany wosk pszczeli. Nie rozpuszcza się on w wodzie, lecz w ciepłym oleju, w temperaturze około 65 st. C. Bierze się to stąd, że zbudowany jest w 70% z estrów kwasów i alkoholi tłuszczowych, w 20% z wolnych kwasów tłuszczowych, i węglowodorów, resztę stanowią śladowej ilości, inne substancje.


Zobacz więcej zdjęć. Kliknij!

Właściwości
Kolor wosku oscyluje między kremowym a brunatnym, co zapewnia naturalne zabarwienie produktom, w których występuje. Posiada zapach zbliżony do miodu lub kitu pszczelego. Jest twardy, nierozciągliwy lecz plastyczny, nie klei się. Dzięki zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych natłuszcza i nabłyszcza. Doskonale nawilża i chroni przed wilgocią. Jego struktura pozwala oddychać pokrytym nim przedmiotom.

Zastosowanie
Wosk pszczeli ma niezwykłe zastosowania. Początkowo używany do wypełnienia ubytków w uzębieniu, sprawdził się jako materiał rzeźbiarski i substancja nadająca się do produkcji świec
.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!Zobacz więcej zdjęć. Kliknij!

Dziś wosk pszczeli stał się przyjacielem każdego domu. Można go używać do nabłyszczania drewnianych powierzchni: elewacji, paneli ściennych, tarasów. Dzięki niemu podłoga czy meble zyskają subtelny błysk, podkreślający słoje i uwydatni się kolor drewna. Pasta z dodatkiem wosku służy także do uzupełniania ubytków i szpar w meblach. Używa się go także w renowacji wyposażenia do zmiany koloru i nadawania dekoracyjnego efektu postarzenia.Chętnie wykorzystuje się go do produkcji kremów ochronnych, pomadek, a nawet cieni do powiek czy eyelinerów! Jako kosmetyczny składnik zapobiega zatykaniu się porów, a jego właściwości zapobiegają procesowi starzenia się skóry!

Warto zauważyć, że wosk pszczeli jest także niezwykle popularny w garbarstwie. Nadaje się do zabezpieczania skórzanych butów przed wilgocią, zapobiega również otarciom. Posiadając zdolność do przepuszczania powietrza wydłuża naturalne właściwości materiału jakim jest skóra.

Magdalena Kościelniak Deccoria.pl


Zobacz także:
Jak tanio i ekologicznie wysprzątać mieszkanie? >>
Meble jak z bajki >>
Czyszczenie butów - poradnik >>

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Wosk pszczeli - skarb prosto z ula"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.