Artykuły

Wybudowała dom ze starych kontenerów. Wygląda pięknie!

Na pierwszy rzut oka wygląda jak nowoczesny dom, który wyszedł spod ołówka zdolnego architekta, tworzącego w zgodnie ze współczesnymi trendami. Pozory jednak mylą! Nie zbudowano go ani z cegły, ani z betonu, a pod stylową, drewnianą elewacją skrywa się naprawdę nietypowy materiał budowlany: trwały, tani i prosty w montażu.

REKLAMA

Tradycyjne technologie budowlane opierają się na cegle i betonie. To jednak niejedyne budulce dostępne na rynku. Ostatnio na znaczeniu zyskują alternatywne metody wznoszenia domów. Powstaje coraz więcej obiektów mieszkalnych z nietypowych materiałów: betonu konopnego, ze słomy, z kartonu… Co odważniejsi decydują się nawet na przekształcenie w miejsca do życia jaskinie! Od budownictwa przyszłości oczekujemy, by było szybkie, efektywne, możliwie tanie, dzięki czemu zaspokoi najpilniejsze potrzeby mieszkaniowe wielu rodzin.

Kolejną propozycją, starająca się sprostać temu wyzwaniu są domy z kontenerów transportowych. Upowszechniają się dzięki zwiększającej się świadomości społecznej i wzrostowi zainteresowania ekologicznym stylem życia. Ich zaletami, które najbardziej przemawiają do inwestorów i ich portfelów są niskie koszty i krótki czas realizacji oraz brak konieczności uzyskiwania pozwolenia na budowę.

Między innymi te walory skłoniły Claudię Dubreuil do zainwestowania w „kontenerowy” budynek. Jej nietypowy dom znajduje się w Mirabel w prowincji Quebec w Kanadzie. Na co dzień kobieta prowadzi firmę zajmującą się budową obiektów z nietypowych materiałów, kiedy więc postanowiła wybudować swój własny dom, jasne było, że wybierze nieoczywisty budulec i technologię budowy.

REKLAMA
REKLAMA

Jej nowy dom powstał z czterech metalowych kontenerów transportowych. Jeden z nich kosztował zaledwie 7 tysięcy złotych. Po paru tygodniach prac montażowych i adaptacyjnych Kanadyjka mogła wprowadzić się do swojego mieszkania marzeń.

Znalezienie wykonawców, którzy podjęliby się zespawania kontenerów i wycięcia w nich otworów na okna i drzwi było największym wyzwaniem w całym projekcie. Prace obejmowały również przygotowanie fundamentów, okrycie konstrukcji elewacją z sosny, założenie niezbędnych instalacji (wodno-kanalizacyjnej i elektrycznej) oraz prace wykończeniowe. 

Efekty budowy i remontu przeszły największe oczekiwania właścicielki. Dom prezentuje się wspaniale, zarówno na zewnątrz, jak i od wewnątrz. Na pierwszy rzut oka trudno orzec, z jakiego budulca powstał. Wygląda jak każdy inny, współczesny budynek. Jego przestrzeń mieszkalna liczy 178 metrów kwadratowych.

REKLAMA
REKLAMA

Wystrój wnętrz jest nowoczesny, w niektórych pokojach nawet industrialny. Miejscami uzupełniają go stylowe, bardziej rustykalne w odbiorze dodatki. Z faktury kontenerów uczyniono atuty – nie wyrównywano ich ani nie zakrywano żadnymi płaskimi panelami – wręcz przeciwnie, podkreślono je, malując białą farbą. Ściany o falistym wzorze wyglądają bardzo modnie i przywodzą na myśl skandynawską boazerię.

Kuchnię urządzono surowo, ale funkcjonalnie. Prosta aranżacja podkreśla praktyczne przeznaczenie tego pomieszczenia.

Sypialnia jest stylistycznie bardziej urozmaicona i bogata w osobiste dekoracje. Przyjemnego charakteru nadają jej kolorowe pufy, poduchy i patchworkowa narzuta, które współgrają z prostymi i powściągliwymi ścianami oraz podłogą. Ciekawym pomysłem było połączenie przestrzeni sypialni z łazienką. Są one oddzielone jedynie niepełną przegrodą, co jest ekstrawaganckim rozwiązaniem. W domu znalazło się też miejsca dla pokoju kinowego oraz gabinetu z przestrzenią do pracy i fortepianem.

Deccoria.pl

Zdjęcie główne: Instagram.com/collectionsdubreuil

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (7)

arven925

Do Kasiek_913: Cytat: "Z faktury kontenerów uczyniono atuty – nie wyrównywano ich ani nie zakrywano żadnymi płaskimi panelami". To tyle na temat akustyki wewnętrznej. Nie wiem jak Ty, ale ja słyszę różnicę w pogłosie domu, w zależności od tego jakie zostały zastosowane materiały wykończeniowe - deski, panele, płytki, ściany z bali drewnianych, cegły czy wielkiej płyty itp. A jeżeli chodzi o gusta, każdy ma własne upodobania i jak sądzę, po to istnieją fora dyskusyjne aby, w sposób kulturalny, wyrażać swoje opinie, które nie zawsze muszą być pochlebne.

Kasiek_913

Dziwi mnie brak wyobraźni komentujących, dom wygląda fantastycznie, nie można trafić w gusta wszystkich, ale najważniejsze, że gospodarz czuje się w nim dobrze. Nie sposób wyobrazić sobie, że ktoś tworzy/buduje dom niezgodny z jego wewnętrznym ja. Nie wyobrażam sobie, że osoba, która decyduje się na budowę domy z takiego materiału nie wzięła pod uwagę tak ważnych spraw jak choćby izolacja! Nie sądzicie chyba, że ktoś ładuje kupę kasy na aranżację wnętrza tylko dla kaprysu. To musi być przemyślana decyzja. Nie sądzicie chyba również, że dom nie dostał dodatkowej izolacji od wewnątrz, przecież każdy wie, że goła blacha to masakra dla ciała (temp.) jak i ucha. Dziwne są zatem komentarze dotyczące pogłosu, echa i braku wyciszenia, przecież to właśnie zasługa izolacji zewnętrznej, która została zapewne ukryta pod sosnową okładziną. Kwestia zbyt wysokiej temperatury zapewne też została przewidziana i izolacja załatwi sprawę, a instalacja elektryczna? No błagam! Chyba nikt z Was nie wyobraża sobie gołych kabli przytwierdzonych bezpośrednio do blachy! Wentylacja, ogrzewanie... czym ma to się różnić od zastosowań w zwykłych domach? Trochę dystansu proszę i wyrozumiałości do gustów innych:)

REKLAMA
paracelsus

To jest jakiś horror. Mieszkanie dla Azjatów - podobno w Chinach tak mieszkają na kupie: kotara z kiblem, łóżko i wanna. Do tego metaliczny podźwięk i fale stojące w blaszaku. Pytania: 1) jakie to coś ma certyfikat energetyczny? 2) Ile kosztuje ogrzewanie? 3) Jak zrealizowano ogrzewanie i wentalację? 4) Ile kosztowało zabezpieczenie antykorozyjne i ocieplenie? Jak często trzeba je ponawiać? 5) Jak wygląda zabezpieczenie instalacji elektrycznej biegnącej po metalowych ścianach? 6) Jak wygląda zabezpieczenie dachu? Słabo to wygląda: woda + prąd + metalowe ściany - to może być grill dla Twoich dzieci... Brrr...

arven925

Pomijam szczegóły techniczne, takie jak izolacja, zabezpieczenie przed rdzą itp zakładając, że zostały zastosowane właściwe rozwiązania. Moją wątpliwość budzi akustyka wewnętrzna takiego domu zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że ściany wewnętrzne pozostały jak w oryginale, a patrząc na podłogi, które budzą również moje wielkie zastrzeżenia jeżeli chodzi o estetykę, można przypuszczać, że dom jest nieprzyjemnie głośny. Ściany w wersji pomalowanej blachy nie podobają mi się i naprawdę nie odnajduję tu cech wspólnych ze stylem skandynawskim. Kuchnia rzeczywiście "prosta", a w mojej ocenie surowa i nieprzytulna chociaż, być może, funkcjonalna. Łazienka połączona z sypialnią z jakiegoś, bliżej mi nie znanego powodu, faktycznie trendy (tzn tego trendu nie rozumiem), natomiast zdecydowanie, moim zdanie niewygodna, bo jak tu się kąpać spokojnie, kiedy ktoś np chrapie tuż obok, albo jak zasnąć, kiedy ktoś pluszcze się w wannie. O toalecie oddzielonej jedynie półścianką nie wspomnę, bo to po prostu obrzydliwe - wystarczy uruchomić wyobraźnię, chociaż nie trzeba nawet i tego bo myślenie samo się włącza na taki widok. No, i tak ogólnie, łazienko-toaleto-sypialnia faktycznie bardziej na bogato urządzona, niestety wygląda jak lamus. Czyli wiele fajnych przedmiotów połączonych na bardziej chybił niż trafił i upchniętych we wspólnej przestrzeni. Szkoda. Ale może tak miało być - w końcu kontener to kontener i swoją funkcję przeznaczoną ma.

CZECHU

rdza tam żre domek aż miło

MrRob

Co do konstrukcji kontynery maja bardzo mocne ramy zespolone razem tworzą mocna konstrukcje jeżeli chodzi o rdze pamietaj istnieją teraz takie technologie jak piaskowanie i farby ktore naprawde na wiele lat zachowają konstrukcję nie naruszoną radzą. Co do izolacji w Kanadzie czesto juz stosuję sie sprawowana izolacje z piany ktora naprawde dobrze ociepla a domy w kanadzie maja zazwyczaj Ogrzewanie Furnes  czyli ogrzewane sa z pomocą pieca gazowego w którym ogrzewane jest powietrze, jedynym problem to kondensacją ale mysle ze projektant przemyślał to i dom ma dobra wentylacje i zamontowano urządzenia na Furnes ktore powodują ze nie ma nadmiernej wilgoci w powietrzu. Co do lazieki połączonej z sypialnia to wspanialy i komfortowy pomysl bardzo nowoczesny, pamietaj kolego ze ta łazienka nie jest łazienka ogolna a prywatna przypisana tylko do tej sypialni i chyba normalne ze goście nie będą z niej korzystać a będzie wyłącznie do twojej dyspozycji. Pozdrawiam z krainy sosnowych desek. :)

Nefertari

Obawiam się o trwałość takiej budowli. Rdza nie śpi:) Poza tym to dobre raczej na lato, choć w blachach może być trochę za gorąco, no ale izolacja załatwi sprawę. Właśnie, izolacja. Takie ściany trzeba czymś obłożyć, prawda? Same sosnowe deski to trochę mało. Z czego jest dach? Bo jakiś jest, prawda? Pomysł łazienki połączonej z sypialnią uważam za mało funkcjonalny i jeszcze mniej komfortowy.

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Wybudowała dom ze starych kontenerów. Wygląda pięknie!"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.