Urządzanie wnętrz

Wygląda jak marmur, jest twardy jak granit. Co to za materiał?

Jakie są najważniejsze cechy idealnej kuchni? Przede wszystkim funkcjonalność i trwałość. Piękno również jest istotne, jednak miejsce, które codziennie ma styczność z ostrymi nożami, gorącymi garnkami i mnóstwem barwiących produktów powinno być niemalże niezniszczalne. Dlatego pierwszorzędnym wyborem przy tworzeniu nowej kuchni jest blat, warto wybrać jak najlepszy, aby towarzyszył naszym kuchennym eksperymentom przez wiele lat.

Wygląda jak marmur, jest twardy jak granit. Co to za materiał?

Fot.123RF.com

Rynek oferuje szereg możliwości. Możemy kierować się ceną, wyglądem, trendem, odpornością na zniszczenia - do wyboru do koloru. Drewniane blaty są ponadczasowe, pięknie się prezentują i można je poddawać rozmaitej renowacji. Z drugiej strony są trudne w utrzymaniu, a niewystarczająca pielęgnacja może doprowadzić do odkształceń i wybrzuszeń. 

Z kolei niektóre kamienne blaty wydają się chłodne i należy uważać z mocno barwiącymi produktami (zwłaszcza przy marmurze), ponieważ powstają przebarwienia, jednak o wiele łatwiej utrzymać je w czystości i są bardziej odporne na zarysowania niż ich drewniane odpowiedniki. 

Konglomerat, czyli co?

Złotym środkiem mogą okazać się blaty z konglomeratu (nazywanego również kamieniem syntetycznym). Ta nazwa mogła niejednokrotnie obić się o nasze uszy, jednak pewnie nie wszyscy wiedzą, co to dokładnie jest. Otóż konglomerat jest połączeniem naturalnego kamienia ze spoiwem, które jest wykonane z żywicy poliestrowej, epoksydowej, a czasem także z cementu.

Marmur marmurowi nierówny

Ze względu na tworzywa z jakich wykonuje się konglomerat, możemy wyróżnić marmurowy, granitowy i kwarcowy. W zależności od materiału użytego do wykonania blatu przejmuje on jego właściwości. Jednak, aby nikogo nie wprowadzać w błąd, należy wspomnieć, że pod nazwą konglomeratu marmurowego nie kryje się jedynie materiał wykonany z tego surowca, a miękkie skały osadowe takie jak: dolomity, marmury i wapienie. Podobnie jest z granitowymi, powstają na bazie kamieni twardych: sjenitów, granitów, gnejsów, granitognejsów.


Fot.123RF.com

Z kolei konglomeraty kwarcowe - z kwarców i piasków kwarcowych. U różnych producentów występują one również pod nazwami: konglomeraty kwarcytowe czy kwarcogranit (kwarc pochodzący z granitu).

Kilka powodów, dla których warto wybrać blat z konglomeratu:

  1. Nieporowata struktura konglomeratów granitowych, właśnie dzięki niej blat jest odporny na przebarwienia i trwałe zabrudzenia. Jednak należy pamiętać, że nie jest on niezniszczalny - pozostawione na długo plamy po barwiących produktach mogą wniknąć w strukturę materiału.
  2. Konglomeraty granitowe są odporne na wysoką temperaturę, wilgoć i silne środki chemiczne.
  3. Blaty z konglomeratu możemy łatwiej dostosować do naszej kuchni. Producenci oferują mnóstwo kolorów, wykończenie matowe lub błyszczące, ozdoby w postaci wzorów czy brokatu. Dzięki tak szerokiemu wachlarzowi możliwości każdy znajdzie blat spełniający jego oczekiwania.


Fot.123RF.com

Uwaga! Nie zaleca się krojenia i tłuczenia kotletów bezpośrednio na blacie, zwłaszcza o połyskującym wykończeniu - może ulec zarysowaniu.

  1. Bezspoinowe łączenie jest niesamowitą zaletą, ponieważ w porównaniu do innych tworzyw wykorzystywanych do wykonywania blatów, nie widać szczelin, które z czasem „zachodzą” brudem.
  2. Dzięki dodatkowi żywicy konglomerat zyskuje pewną elastyczność, której nie mają na przykład blaty z kamienia naturalnego i płytek ceramicznych. Dodatkowo dzięki tej cesze materiał jest prostszy w obróbce, więc możemy nadać mu wiele kształtów i połączyć ze zlewozmywakiem stworzonym z tego samego tworzywa.
  3. Kolejną zaletą jest możliwość zastosowania konglomeratu na dużych powierzchniach i małych grubościach.
  4. Jest około 20% lżejszy niż kamienne blaty, co łączy się z łatwiejszym transportem i prostszym montażem.
  5. Warto zauważyć, że jest ciepły w dotyku w przeciwieństwie do blatów wykonanych z kamienia naturalnego.

Właściwości konglomeratu zachęcają do wykorzystania go nie tylko w kuchni. Wielu producentów oferuje również możliwość zastosowania go jako parapety, posadzki, schody, płytki, blaty łazienkowe, a nawet laboratoryjne. Jakby nie patrzeć, są to miejsca w domu, których nie remontujemy, ani nie wymieniamy zbyt często. Dlatego powinno nam zależeć na wyborze materiału jak najtrwalszego, odpornego na zanieczyszczenia i zniszczenia.

Natalia Bieg/ Deccoria.pl
Zdjęcie główne: 123RF.com

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.