Artykuły

Wynajmowanie mieszkania - poradnik

Jeśli masz mieszkanie, które chciałabyś wynająć, sierpień to idealny czas by szukać lokatorów. Dowiedz się, jak przygotować lokal na przybycie nowych mieszkańców.
REKLAMA

Zapewnij bezpieczeństwo
To najważniejsze kryterium, jakim kierują się najemcy przy wyborze nowego mieszkania. Będąc właścicielem lokalu, jesteś odpowiedzialny za jego stan techniczny. W razie nieszczęśliwego wypadku to ty zostaniesz pociągnięty do odpowiedzialności.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Dopilnuj więc, aby mieszkanie było w dobrym stanie. Większe naprawy i wymiana niektórych elementów mogą okazać się konieczne. Zwróć uwagę na szczelność zaworów i rur oraz odpowiednie zabezpieczenie instalacji gazowych i elektrycznych. Przyjrzyj się ścianom, sufitom i podłogom, mogą wymagać odnowienia. Upewnij się, że wszystkie urządzenia działają prawidłowo. Jeżeli znajdziesz usterki, usuń je czym prędzej.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Wyremontuj mieszkanie
Prace naprawcze to nie koniec przygotowań. Lokal pod wynajem warto wyremontować i odpowiednio wykończyć. Zadbane i estetyczne mieszkanie wyda się bardziej atrakcyjne dla przyszłego użytkownika. Urządzając pokoje, staraj się wybierać neutralne style i kolory. Zrezygnuj z ekskluzywnych i ozdobnych materiałów wykończeniowych – to, co podoba się tobie, nie koniecznie spodoba się innym. Stonowany wystrój zagwarantuje poczucie komfortu nowego domownika.

Zobacz najlepsze pomysły na urządzenie domowego gabinetu!

Kliknij, aby przejść do galerii

Umeblowanie
Zastanów się, kim jest twój potencjalny najemca. Odpowiedź na to pytanie pozwoli ci wybrać odpowiednie wyposażenie. Jeśli posiadasz niewielkie mieszkanie w centrum miasta, twoją grupą docelową są studenci. Zwykle poszukują lokali, w którym łazienka i kuchnia są wyposażone w podstawowe sprzęty AGD. Dodatkowym atutem kawalerki będzie przygotowany kącik do spania oraz nauki. Warto więc pomyśleć o zakupie rozkładanej sofy, biurka i lampki nocnej.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Dom lub duże mieszkanie w spokojnej okolicy bardziej zainteresuje rodziny, które mogą potrzebować innych mebli, niż im zaoferujesz.  Kupując wyposażenie, staraj się wybierać tanie, ale trwałe sprzęty i akcesoria. Na pewno znajdziesz je w popularnych sklepach meblowych. Niewielkim kosztem podniesiesz standard mieszkania i zwiększysz jego wartość na rynku najmu.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Posprzątaj po sobie
Dokładnie wysprzątaj dom. Samo powierzchowne odkurzanie mebli nie wystarczy. Umyj podłogi i okna, wypierz dywany. Pozbądź się zabrudzeń z kranów i baterii prysznicowych. Wyczyść piekarnik i inne sprzęty AGD, które zostawiasz do użytku najemcy. Zwróć szczególną uwagę na miejsca, o których zwykle nie pamiętasz, jak np. wyloty kratek kuchennych czy kaloryfery. Przede wszystkim pamiętaj, by opróżnić mieszkanie ze swoich prywatnych rzeczy. To pozwoli poczuć się lokatorowi jak u siebie.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Praktyczne wskazówki - o tym nie zapomnij!
Jeśli chcesz wynająć mieszkanie objęte kredytem hipotecznym lub specjalnym ubezpieczeniem, nie zapomnij powiadomić o tym swojego banku i agenta ubezpieczeniowego.

Przed zawarciem umowy z najemcą, poproś go o dostarczenie ankiety danych osobowych oraz zaświadczenia o wysokości zarobków. Poinformuj go o konsekwencjach niedotrzymywania terminów spłat czynszu. Ustal wysokość kaucji, którą powinien wpłacić przed wprowadzeniem się do mieszkania. W ten sposób oszczędzisz sobie kłopotów z uciążliwym lokatorem, który nie będzie uiszczał opłat.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

By uchronić dane miejsce przed ewentualnymi zniszczeniami, skonstruuj szczegółową umowę, która dokładnie określi co wolno, a czego nie przyszłemu najemcy. W specjalnych załącznikach możesz opisać stan mieszkania przed wynajmem.  W razie problemów umowa z załącznikami staną się podstawą prawną do dochodzenia praw właściciela lokalu.

Pamiętaj, by wszelkie formalności były zawierane w formie papierowej.

Macie doświadczenia związane z wynajmowaniem mieszkania? Podzielcie się swoją wiedzą w komentarzach!

Aleksandra Kozera Deccoria.pl

Jak rozjaśnić ciemne wnętrze?

Porady ogrodnicze na małe balkony

Jak urządzić wnętrze z duszą?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Wynajmowanie mieszkania - poradnik"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.