Porady domowe

Zacieki i osad na szklankach po wyjęciu ze zmywarki? Sprawdź, jak sobie z tym poradzić

Zmywarka jest obecnie niezbędnym elementem wyposażenia każdej kuchni. Nie tylko wyręcza nas w wykonywaniu nielubianej zazwyczaj czynności, ale i redukuje zużycie wody i energii, oszczędzając zasoby planety, a przy okazji nasz portfel. Jednak zdarza się, że po wyjęciu umytych naczyń zauważamy na nich nieestetyczne białe zacieki. Nie znaczy to, że powinniśmy domywać je ręcznie. Są na to inne sposoby.    

Zacieki i osad na szklankach po wyjęciu ze zmywarki? Sprawdź, jak sobie z tym poradzić
Co zrobić, by na naszych naczyniach nie było osadu i zacieków? /123RF/PICSEL

Artykuł z ekspozycją partnera

Coraz mniej osób myje naczynia ręcznie. Tę pracochłonną czynność lepiej zostawić naszej zmywarce.  Mycie w zmywarce nie tylko odciąża nas w domowych obowiązkach — ma też wiele innych zalet. Zmywarka oszczędza wodę i energię. Zużywa mniej wody niż podczas ręcznego mycia, ponieważ sprzęt pobiera jej tylko tyle, ile jest potrzebne, aby dokładnie umyć naczynia. Ponadto większość zmywarek jest teraz zaprojektowana z myślą o oszczędzaniu energii, dzięki czemu zużywają mniej prądu i ciepła niż ręczne mycie.

Oczekujemy, że zmywarki będą dokładnie domywać nasze naczynia, bez pozostawiania zacieków lub białego osadu na szklankach i kieliszkach, ponieważ nie chcemy poświęcać dodatkowego czasu na ich ręczne mycie. Jednak, co zrobić, gdy po każdym cyklu, nadal znajdujemy zabrudzone i matowe naczynia?

Dlaczego na szklankach powstają zacieki?

Zacieki na szklankach po umyciu w zmywarce mogą mieć różne przyczyny. Jedną z głównych jest twarda woda, która zawiera duże ilości minerałów, takich jak wapń i magnez. Podczas mycia w zmywarce woda ta może pozostawić osady na szkle, co prowadzi do powstawania zacieków. Aby temu zapobiec, należy upewnić się, że pojemnik zmywarki przeznaczony na sól jest pełny i nie przecieka. Użycie specjalnej soli przeznaczonej do zmiękczania wody jest konieczne, by odpowiednio chronić filtry i zapobiegać białym nalotom na naczyniach.

Kolejnym powodem, dla którego nasze naczynia nie domywają się idealnie, może być brud w filtrze i innych częściach komory zmywarki. Ten problem rozwiążemy, regularnie płucząc filtr z resztek jedzenia i tłuszczu, a także co najmniej raz w miesiącu używając specjalnego preparatu do oczyszczania zmywarek — oczywiście tej czynności również nie wykonujemy ręcznie — aplikujemy Somat Intensive Machine Cleaner. Wystarczy umieścić produkt do góry dnem w opróżnionej zmywarce i uruchomić program mycia w temperaturze 65°-75°C.

Jak zapobiegać zaciekom?

Kiedy już upewnijmy się, że zmywarka jest czysta, a pojemnik na sól jest pełny i szczelny, przyjrzyjmy się bliżej preparatom, których używamy do mycia. Nie każda bowiem tabletka lub kapsułka do zmywarki działa tak samo. By naczynia były umyte perfekcyjnie, potrzebny jest odpowiednio dobrany detergent. Dobrze też jeżeli producent zadbał o możliwość mycia w stosunkowo niskich temperaturach — w ten sposób możemy zaoszczędzić jeszcze więcej. Takie wymagania spełnią kapsułki Somat Excellence 4 w 1. Biodegradowalna, rozpuszczalna folia kapsułek skrywa w sobie 3 żele i proszek, które zostały starannie dobrane, aby zapewnić głębokie czyszczenie nawet trudnych zabrudzeń i przypaleń, połysk i ochronę delikatnych naczyń. Dodatkowym plusem jest możliwość osiągnięcia tego efektu w niskich temperaturach (45°C), bez obaw o to, że naczynia nie zostaną idealnie umyte lub szkło zmatowieje.

Jak działa nabłyszczacz?

Niektóre osoby uważają, że użycie nabłyszczacza nie jest konieczne i włączając zmywarkę, pomijają ten krok. Jeśli jednak woda w naszej okolicy jest wyjątkowo twarda, warto rozważyć zakup tego typu preparatu.

Nabłyszczacz jest dodawany do specjalnego pojemnika w zmywarce. Podczas cyklu mycia, płyn jest uwalniany w odpowiednim momencie do komory z wodą, gdzie rozpuszcza się i rozprowadza po naczyniach. Nabłyszczacze do zmywarek zazwyczaj zawierają związki chemiczne zwane surfaktantami, które obniżają napięcie powierzchniowe wody. W wyniku tego naczynia są lepiej przemywane i osiągają połysk po zakończeniu cyklu zmywania. W ten sposób nie tylko zapobiegniemy tworzeniu się brzydkich zacieków, ale i przyspieszymy proces suszenia naczyń.

Zazwyczaj nabłyszczacze do zmywarek są sprzedawane w pojemnikach o objętości między 0,5 a 0,8 litra, co wystarcza na około trzy pełne dozowania płynu, wystarczy raz w miesiącu uzupełnić dozownik. Tak jest też w przypadku nabłyszczacza Somat — produkt występuje w butelkach 500 ml i 750 ml. Zaleca się stosowanie produktu tej samej marki, co  tabletki do zmywarki, których używamy.

Artykuł z ekspozycją partnera

Materiały prasowe

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.