Artykuły

Zadbaj o właściwą wentylację dachu

Powstawania skroplin w dachu nie można uniknąć, ale trzeba stworzyć możliwość ich odparowania. Warto pamiętać, że odpowiednia wentylacja pozwala przede wszystkim na oszczędności związane z ogrzewaniem. Ponadto kiedy wilgoć dostaje się do dachu wówczas na dachówce może pojawić się mech, a na drewnie grzyb.

Zadbaj o właściwą wentylację dachu
Fot.123RF.com
REKLAMA
Źródła wilgoci dachu

Źródłem wilgoci jest przede wszystkim wnętrze domu. Para wodna zwykle dostaje się do przekroju dachu. Drugim jej źródłem może być woda z zewnątrz, czyli zarówno deszcz, jak i śnieg, które mogą przenikać przez szczeliny.

Co daje wentylacja dachu?

Przede wszystkim chroni ona przez zawilgoceniem konstrukcję dachu. Po drugie zabezpiecza przed przegrzewaniem poddasza w okresach letnich i przed przeciekaniem podczas zimy. Co więcej, skuteczna wentylacja zapobiega zawilgoceniu izolacji, a przez to utracie przez nią właściwości izolacyjnych. Odpowiednia wentylacja gwarantuje właściwy przepływ powietrza pomiędzy poszczególnymi warstwami dachu.

Działanie wentylacji dachu

W wentylacji wykorzystywane jest zarówno działanie wiatru, jak i też zjawisko ciągu termicznego. Ten ostatni to ruch powietrza, który powstaje w wyniku różnicy jego gęstości spowodowanej różnicą temperatury. Ciąg jest tym większy, im większa jest różnica temperatur. Aby móc wykorzystać ciąg kąt nachylenia dachu, musi wynosić co najmniej 10°. W przypadku dachów o dużym nachyleniu przestrzenie wentylacyjne nie muszą być duże.

Zobacz więcej zdjęć

Natomiast przy stropodachach stosuje się otwory wentylacyjne, których przekrój musi być dostosowany do powierzchni połaci dachu. Wielkość kanału przepływu może być różna, najważniejszy jest jednak sprawny przepływ. Niezbędny jest zarówno nawiew, jak i wywiew powietrza.

Zobacz więcej zdjęć

Od wentylacji dachu zależy m.in. jego trwałość. Należy pamiętać, że para wodna jest wytwarzana w domu przez cały rok, natomiast jej wyjście jest możliwe tylko przez kilka miesięcy. Dlatego też bilans wilgoci należy rozpatrywać w skali roku.

Przeczytaj również:

Dachy płaskie – wszystko, co warto o nich wiedzieć

Jak pomalować dach w zależności od pokrycia?

Najczęstsze przyczyny przecieków na dachu

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Zadbaj o właściwą wentylację dachu"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.