Prawo i finanse

Zakaz montażu kotłów gazowych. Od kiedy zacznie obowiązywać, co z piecami, które pracują?

Komisja Europejska zdecydowała, by odchodzić nie tylko od kotłów węglowych i olejowych, ale również gazowych. Chodzi o stopniowe ograniczanie zużywania paliw kopalnych, a także o uniezależnienie Europy od rosyjskiego gazu. Od 2027 roku zostanie wprowadzony zakaz montażu kotłów gazowych. Jak to będzie wyglądało w praktyce? I czy trzeba będzie demontować kotły, które już pracują? Wyjaśniamy.  

Zakaz montażu kotłów gazowych. Od kiedy zacznie obowiązywać, co z piecami, które pracują?
Szykuje się zakaz montażu kotłów gazowych. Fot.123RF/Daniel Dmitriew/Forum

Spis treści:

Od kiedy zakaz montażu kotłów gazowych?  

Unijna strategia REPowerEU, która opiera się na założeniach Fit for 55, zakłada, że w 2027 roku nastąpi zakaz montażu kotłów gazowych, ale tylko w nowo budowanych budynkach. Takie obiekty zgodnie z planem będą zeroemisyjne, co oznacza, że będą ogrzewane w oparciu o źródła energii odnawialnej. Natomiast od 2030 roku zakaz ten będzie dotyczył nie tylko wszystkich nowo budowanych budynków, a także tych, które będą poddawane gruntownej modernizacji.  

Czy trzeba będzie demontować piece gazowe? 

Ogrzewanie gazem jest najbardziej popularne w Polsce i dotyczy ponad 40 % gospodarstw domowych. Jest to związane z tym, że program „Czyste Powietrze” przewidywał dofinansowanie do wymiany „kopciuchów” na bardziej ekologiczne kotły gazowe.  

Pojawia się więc pytanie – czy w związku z nowymi przepisami będziemy zmuszeni do wymiany kotłów gazowych na inne źródła ogrzewania? Na szczęście nie i na razie nie ma planów na to, aby miało się to szybko zmienić. Może zdarzyć się tak, że Komisja Europejska podejmie decyzję o tym, by pozwolić pracującym już kotłom gazowym działać tak długo, jak będą zdolne do eksploatacji. Ale jeśli zajdzie konieczność wymiany działających pieców, z pewnością zostanie to rozłożone w czasie na kilkuletni okres przejściowy. 

zakaz montażu kotłów gazowych Od 2027 r. ma zostać zakazany montaż kotłów gazowych w nowych budynkach, a od 2030 r. – w tych modernizowanych. Fot.Piotr Krzyzanowski/East News 

Zakaz dotowania kotłów gazowych 

Komisja Europejska w ramach odchodzenia od wykorzystywania gazu do ogrzewania domów, chce również zakazać dotowania kotłów gazowych. Jest to szczególnie istotne w Polsce, gdzie program „Czyste Powietrze” przewiduje spore dopłaty do wymiany pieców na gazowe, obejmujące nawet kilkanaście tysięcy złotych. Projekt wstępnie przewiduje wstrzymanie dotacji na tego typu inwestycje od 2025 roku.  

Przeczytaj również: Dopłaty do gazu 2023. Można już złożyć wniosek. Komu należy się dopłata do ogrzewania gazem?

Co zamiast kotłów gazowych? 

Komisja Europejska chce postawić na odnawialne źródła energii, czyli: 

  • pompy ciepła – w 2030 roku miałoby ich działać na terenie Unii niemal 60 mln. Jednak, aby osiągnąć te plany, należałoby zwiększyć dostępność stosunkowo drogich pomp ciepła dla przeciętnego użytkownika. Być może taką formą pomocy będą dotacje;  

  • fotowoltaika – początkowo, do 2025 roku obowiązywałby montaż paneli na każdym nowo budowanym budynku użyteczności publicznej i obiekcie komercyjnym o powierzchni ponad 250 m kwadratowych. Natomiast od 2027 roku dotyczyłoby to wszystkich istniejących obiektów tego rodzaju, a nie tylko nowo budowanych.  

Wszystkie te działania mają doprowadzić do stopniowego przechodzenia gospodarki i gospodarstw domowych na źródła ciepła oparte o energię odnawialną. Pozwoli to nie tylko oszczędzać surowce, ale również uniezależni Europę od rosyjskiego gazu. 

Przeczytaj również: 

Będzie nowy podatek od ogrzewania. Kto będzie płacił, od kiedy, co zrobić, żeby uniknąć nowej opłaty za ogrzewanie?

Fotowoltaika na balkonie. Czy opłaca się zakładać panele fotowoltaiczne na balkonie i ile to kosztuje

Wpływ ogrzewania na zdrowie. Tak reaguje organizm na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.