Dobra, czyli jaka?
Idealnie dobrana kołdra powinna grzać w zimniejsze noce i zapewniać odpowiednią cyrkulację latem. Oprócz tego powinna zapewniać nam wygodę, bezpieczeństwo i przyjemność. Jesienna pora roku to czas, kiedy instynktownie wybieramy te najgrubsze. Nie zawsze jest to jednak dobry wybór. W takim razie jak znaleźć tę najlepszą?
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Fot. amara.com
Dopasuj do siebie
Najpierw powinieneś zastanowić się, na jakich cechach kołdry zależy ci najbardziej. Jesteś alergikiem uczulonym na wszelki pierz i puch? A może cenisz sobie elegancję, luksus i wykwintność materiałów? Zastanów się również, czy zależy ci na niskiej cenie, czy wolisz jednak dopłacić, zapewniając sobie komfort na dłużej.
Fot. www.pretty-quirky.com
Dobre pokrycie
Wybierając posłanie dla siebie, zwróć również uwagę na pokrycie, które powinno być estetyczne, praktyczne i wytrzymałe. Niektóre z nich są ręcznie szyte i lamowane, inne zaś pikowane. To sprawia, że puch nie przemieszcza się i nie zbija. Najcieplejsze są jednak komory dzielone taśmami, ponieważ ich równomierna grubość zapewnia dobrą termoizolację.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Fot. www.luxdeco.com
Różnorodność materiałów, z jakich są wykonane, pozwala ci wybierać spośród tych bardziej miękkich i przyjemnych w dotyku, a twardszych i wytrzymalszych. Najbardziej naturalna jest bawełna oraz jej mieszanki z odpornym na uszkodzenia poliestrem. Domieszka 35% bawełny to policoton, jej 95%-owa zawartość to frotte. Miękka i delikatna dla ciała jest również mikrofibra. Równie przyjemny jest szlachetny i wytrzymały jedwab. Jeśli natomiast lubisz elegancję, wybierz satynowe wykończenie – ładnie wygląda i jest też antystatyczne. Do kołder nie nadają się jednak pokrycia z flizeliny, ponieważ nie są wytrzymałe i nie posłużą ci długo. Do najbardziej odpornych na uszkodzenia i zabrudzenia należą pokrycia z teflonu.
Sprawdź warunki w domu
Kiedy wybierzesz już odpowiednie wykończenie, zorientuj się, jaka temperatura panuje w twoim mieszkaniu oraz jaki jest jego stopień wilgotności. To pozwoli ci dobrać kołdrę pod względem jej grubości, materiału i sposobu wykonania. Jeśli twoje lokum posiada klimatyzację lub jest dobrze ogrzewane i dodatkowo ma ocieplane ściany – najgrubsze kołdry mogą być dla ciebie za ciepłe. Jak znaleźć więc tę odpowiednią?
Polacy nie gęsi, swą kołdrę mają
Pierzyna powinna być ciepła, lekka i przewiewna. Najlepsze są więc te wykonane z puchu, pierza oraz wełny. Doskonale grzeją te pierwsze – wykonane z miękkiego puchu gęsiego lub kaczego. Ponadto dobrze odprowadzają pot i wilgoć, co pozwala skórze oddychać. Nadają się do całorocznego użytku, są lekkie, a zarazem całkowicie naturalne i ekologiczne. Cięższe i gorsze w kwestii termoizolacji są od nich kołdry wypełnione ptasim pierzem. Niestety, obydwa rozwiązania nie nadają się dla alergików, ponieważ powodują uczulenia. Alternatywą może być wełna.
Fot. www.dumas-paris.com
Dotyk kaszmiru
Miękka i miła w dotyku, wpłynie kojąco na twoje ciało, a jeśli masz dolegliwości reumatyczne – zniweluje je. Nie wywołuje alergii, eliminuje jony dodatnie, zastępując je tymi ujemnymi, co jest przyjazne dla organizmu. Ta z kaszmiru będzie sprężysta i pozwoli skórze oddychać, zaś ta zrobiona z wełny wielbłądziej mało waży i świetnie izoluje ciepło. Wełna dobrze wchłania wilgoć, co sprawia, że w lecie kurczy się, chroniąc przed przegrzaniem, a w zimie rozpręża się, zapewniając ciepło. W sam raz dla zmarzluchów. Jeśli wolisz coś bardziej ekskluzywnego, wybierz wkład wykonany z innego materiału. Jaka to kołdra?
Miękka jak…
…jedwab. Jest delikatna i połyskliwa, idealna dla miłośników luksusu. Nie jest tak ciepła, jak wyżej wymienione kołdry, ale wciąż posiada dobrą termoizolację i wentylację. Jej zalety to antystatyczność, dzięki której nie przyciąga kurzu. Ponadto, dzięki zawartości białek chroni skórę i hamuje procesy starzenia. Dobrze działa na układ nerwowy i oddechowy, jest hypoalergiczna i przewiewna. Jeżeli zdecydujesz się na takie rozwiązanie, wiedz, że takie posłanie to spory wydatek. W takim przypadku możesz skorzystać z tańszych rozwiązań. Czyli jakich?
Sztuczne ale tanie
Niedrogą opcją są kołdry wykonane z syntetycznych materiałów, takich jak granulat silikonowy, włókno poliestrowe czy silikonowe. Nie są aż tak ciepłe, jak te naturalne dlatego nadają się głównie do ogrzewanych pomieszczeń. Są natomiast lekkie, mało ważą, a przy tym zapewniają naturalną ochronę przed kurzem i bakteriami. Pranie takich materiałów jest łatwe i szybkie, można czyścić je często. Sztuczne wsady powinni wybierać alergicy, ponieważ są najlepsze dla osób uczulonych.
Fot.wisen.pl
Mogą oni korzystać także z kołder bambusowych. Są antybakteryjne, regulują temperaturę i zapewniają odpowiednią wentylację. Fani ekologicznego stylu życia będą zachwyceni, wybierając natomiast derkę z włókna kukurydzianego, ponieważ jest biodegradowalna i przyjazna dla skóry. Minusy? Ciężko ją dostać. Wbrew pozorom, należy jednak do najtańszych na rynku.
Ciepło czy tanio?
Wybierając pierzynę, kieruj się także jej rozmiarem. Powinna być szersza niż twoje łóżko, zwłaszcza jeśli to rozwiązanie dla dwóch osób. Najcieplejsze pozostają te wykonane z pierza, puchu oraz wełny – są jednak najdroższe (zapłacisz za nie od kilkaset do kilku tysięcy złotych) i niespecjalnie odpowiednie dla alergików. Ponadto pranie ich zabiera więcej czasu. Tańsze, ale mniej ciepłe, są kołdry wykonane z syntetycznych materiałów. Ich ceny oscylują między 100 a 500 zł, bambusowe i kukurydziane są natomiast najtańsze - kosztują średnio 100-400 zł. Na wiosnę i lato zostaw również te jedwabne. Możesz znaleźć co prawda te całoroczne, ale nie należą do najcieplejszych i najtańszych.
Pod jaką kołdrą śpisz? Podziel się z nami w komentarzu!
Monika Sanecka Deccoria.pl
ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ W GALERII - KLIKNIJ

Powiew świeżości w sypialni
Wyśpij się! Czyli jak wybrać najlepszy materac
Otul się ciepłem - najcieplejsze koce, pledy i narzuty
Miejsce w sypialni, dzięki któremu zaoszczędzisz przestrzeń