Bądź EKO

Ekologicznie. Energie odnawialne

Oglądajcie i żyjcie "Ekologicznie". Sylwia Majcher i Ela Sawerska pokażą wam, jak łatwo i szybko wejść na ścieżkę eko i żyć zgodnie z duchem idei zero waste! Proste rozwiązania i sprytne pomysły nie tylko przyczynią się do poprawy kondycji środowiska, ale i portfela. Wystarczy zmienić kilka nawyków, by w domowym budżecie zostało coś na wakacje i nie tylko!

fot. Pixabay.com
REKLAMA

W rozwiniętych krajach Unii Europejskiej 13% energii pochodzi z odnawialnych źródeł. Polska jest na początku drogi wykorzystywania ich w pełnym potencjale. Wynika to między innymi z tego, że są one wciąż bardzo drogie m.in. w instalacji, pomimo dostępnych programów dofinansowań. Upłynie jeszcze sporo czasu, zanim zmienimy swoje przyzwyczajenia i cała gospodarka zostanie przebudowana tak, by źródła odnawialne wykorzystywać.

Jakie są odnawialne źródła energii?

Źródła energii odnawialnej w Polsce:

  • Słońce
  • Wiatr
  • Woda    
  • Zasoby geotermalne
  • Biopaliwa ciekłe i stałe
  • Biogaz

Udział odnawialnych źródeł energii w końcowym zużyciu energii brutto w Polsce w 2018 roku wyniósł 10,9%. Lwia część energii odnawialnej wykorzystywana jest w ciepłownictwie i chłodnictwie, następne w elektroenergetyce, a najmniejszy jej udział jest w transporcie.

Energia pozyskiwana ze słońca. Panele fotowoltaiczne a kolektory słoneczne

Panele fotowoltaiczne

Panele słoneczne pozwalają na konkretne oszczędności. Zainstalowanie systemu o mocy 4 kW pozwala na produkcję 4000 kWh rocznie, co zaspokaja większość potrzeb typowych gospodarstw domowych. Nadwyżki wyprodukowanego prądu można ponadto oddawać do sieci i odbierać je w późniejszym czasie. To się opłaca, bo nie zawsze świeci słońce. Zimą możemy pobierać z sieci energię, którą wcześniej do niej przekazaliśmy. Nie odbywa się to jednak zupełnie za darmo – przechowywanie energii kosztuje, mamy więc możliwość na odebranie 80% z wcześniej oddanego prądu (instalacje do 10 kWp) oraz 70% (instalacje do 50 kWp).

Przeczytaj: Okiem eksperta: Optymalizacja domowych kosztów za prąd

Kolektory słoneczne

Panele fotowoltaiczne służą do produkcji energii elektrycznej – przerabiają światło słoneczne na prąd, z kolei kolektory słoneczne produkują energię cieplną – wykorzystują promieniowanie słoneczne do ogrzania wody. Panele są bardziej uniwersalne niż solary, bo za pomocą energii przez nie produkowanych, można zarówno zasilić żarówki, jak i ogrzać wodę.

Farmy wiatrowe

Czy turbiny wiatrowe można stawiać wszędzie i zawsze?

Ważny jest obszar, na którym stawiane są turbiny. Im bardziej płaski i odsłonięty jest teren, tym więcej wiatru dotrze do urządzenia i zostanie zamieniony na energię. Miejsce powinno być odsłonięte od strony dominującego wiatru na przestrzeni około 3 lub więcej km. Pozwoli to na uniknięcie wszelkich zakłóceń, które mają wpływ na efektywność turbiny. Ze względu na przepisy dotyczące hałasu, warto by teren farmy wiatrowej nie znajdował się w bezpośrednim sąsiedztwie domów. Bezpieczna granica to ok. 500-600 m.

Turbiny wiatrowe a emisja CO2

Nowoczesna turbina wiatrowa o mocy 2MW zainstalowana na obszarze o średnich parametrach wiatru, zmniejsza rokrocznie emisję dwutlenku węgla, który powstałby przy produkcji energii z innych, konwencjonalnych elektrowni, o ponad 4 500 ton. Wyprodukowana przez 20-letni okres użytkowania ilość energii elektrycznej jest 80 razy większa, niż całkowita ilość energii zużyta do wyprodukowania turbiny, jej eksploatacji oraz demontażu.

Gdzie budowa fermy wiatracznej ma sens?

Budowa parku wiatrowego ma sens tylko wtedy, kiedy zainstalowane urządzenia będą pracować efektywnie. W przypadku turbin wiatrowych przyczyną sukcesu lub porażki inwestycji są w głównej mierze warunki dla wiatru, czyli w praktyce – miejsce stawiania urządzeń. Tereny naszego kraju charakteryzują się średnią prędkością wiatru. Najbardziej wietrzne miejsca znajdują się na terenach nadmorskich, gdzie wiatr wieje z prędkością roczną na poziomie 7,2–7,5 m/s.

W Danii, która jest europejskim liderem rynku energetyki wiatrowej, ponad 100 000 rodzin posiada udziały w parkach wiatrowych. Również rynek niemiecki, holenderski i hiszpanśki rozwijają się w błyskawicznym tempie. W państwach tych zainwestowanie nawet drobnych sum w park wiatrowy, który będzie działał przez 25 lat i przynosił zyski, może być formą oszczędzania.

Co skrywa łąka? Sprawdź, co o niej wiesz!

Woda i elektrownie wodne

Wadą elektrowni wodnych jest to, że często budowane są na zaporach, które zmieniają naturalny brzeg rzek i są barierą dla organizmów wodnych. Ilość energii wytwarzanej w hydroelektrowniach zależy od poziomu wody, który w warunkach obserwowanych zmian klimatycznych, jest bardzo zmienny.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Ekologicznie. Energie odnawialne"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.