Artykuły

Chcesz urozmaicić swój ogród i dodać trochę kolorów? Żywopłot z lilaka pospolitego sprawdzi się idealnie. Takie rozwiązanie pozwoli nie tylko stworzyć zieloną ścianę, ale również zdobi przestrzeń swoimi okazałymi kwiatostanami o intensywnym zapachu. Ponadto ochroni przed wiatrem, a także ciekawskimi spojrzeniami przechodniów czy sąsiadów. Jak zrobić żywopłot z lilaka pospolitego i jak o niego dbać? Podpowiadamy.    

Czytaj artykuł 

Nawożenie rozsady papryki to jeden z kluczowych czynników wpływających na sukces w uprawie tego warzywa. Odpowiednie dostarczenie składników odżywczych zapewnia prawidłowy wzrost i rozwój sadzonek, a to przekłada się na wielkość oraz jakość osiąganych plonów. Czego potrzebuje papryka? Bez tych składników sadzonki będą blade i cienkie, co uniemożliwia uzyskanie dorodnych plonów.  

Czytaj artykuł 

Atrakcyjne mieszkanie z balkonem to marzenie niejednej osoby. Niestety często zdarza się, że w blokach, szczególnie w nowym budownictwie, balkony są bardzo blisko siebie. Może to być uciążliwe szczególnie dla osób, które cenią sobie prywatność. Jednym ze sposobów na jej zachowanie może być obsadzenie balkonu roślinami. Podpowiadamy, które z nich sprawdzą się najlepiej w chronieniu od niechcianych spojrzeń.

Czytaj artykuł 

Naturalnie wyglądające rabaty w rozmaitych kolorach, o pasujących do siebie strukturach i ciekawych kształtach kwiatów to coś, o czym marzą ogrodnicy. Łatwo da się wybrać ciekawe rośliny spośród tych, które spodobały nam się od pierwszej chwili, gdy przemierzaliśmy aleje pobliskiej szkółki ogrodniczej. Jednak stworzenie z nich spójnej kompozycji nie należy już do najprostszych. Jakie kwiaty wybrać na rabaty i jak je łączyć, aby efekt był naprawdę zachwycający? Tych 5 roślin pasuje do siebie jak ulał i to niezależnie od tego, jak je przetasujesz.

Czytaj artykuł 

Zakładając warzywnik z pysznymi odmianami pomidorów, warto zadbać o odpowiednich towarzyszy uprawy dla sadzonek, aby sąsiadując na grządkach, zapewniły sobie najlepsze warunki do wzrostu i rozwoju. Wiele roślin w umiejętnej uprawie współrzędnej pozwala np. ograniczyć stosowanie chemii ochronnej w ogrodzie, bo wydzielają substancje i zapachy odstraszające szkodniki. Ale to jeszcze nic, gdyż niektóre wzajemnie poprawiają smak plonów. Co sadzić między pomidorami, żeby miały soczyste owoce? Oto niezawodne towarzystwo dla twoich krzaczków – dzięki niemu pomidory będą bajecznie pachnieć i jeszcze lepiej smakować.

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Świeżo zebrana z grządki marchewka powinna być słodka. Za jej smak odpowiadają cukry, których korzenie zawierają od 4 do nawet 12 proc. Nie zawsze jednak warzywo z własnego ogrodu okazuje smaczne. Niewłaściwa pielęgnacja czy atak szkodników mogą sprawić, że marchew nabierze goryczy. Zastanawiasz się, jakich błędów unikać? Jak uprawiać marchewkę, by nie była gorzka? Sprawdź, czym ją podlewać od chwili siewu, dzięki czemu będzie doskonała w smaku i pozbawiona robaków.

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Chcesz, aby krzaczki malin uginały się pod ciężarem słodkich, soczystych owoców? Kluczowym elementem w ich uprawie jest właściwe nawożenie, ale należy przy tym uwzględniać fazę rozwojową roślin. W okresie kwitnienia maliny potrzebują zwiększonych dawek fosforu i potasu, które wpływają na zawiązywanie owoców. Aby dostarczyć krzakom niezbędne składniki odżywcze, warto przygotować domowy nawóz, który nie ma sobie równych. Dzięki niemu w sezonie zbierzesz ogrom soczystych owoców pełnych witamin.     

Czytaj artykuł 

Wzrost temperatury zwykle oznacza również pojawienie się większej liczby mrówek w ogrodach. Choć mrówki pełnią ważne funkcje w ekosystemie, ich działalność może również prowadzić do problemów, szczególnie w przypadku drzew owocowych. Przedstawiamy skuteczny i całkowicie naturalny sposób zabezpieczenia roślin przed niechcianą aktywnością mrówek.

Czytaj artykuł 

Hortensje mają spore wymagania wodne i pokarmowe. Z tego powodu jednym z ważniejszych elementów ich pielęgnacji jest nawożenie. W sklepach znajdziesz wiele odżywek i nawozów mineralnych, jednak za ich pomocą możesz łatwo doprowadzić do przenawożenia. Hortensja doskonale reaguje na bezpieczne dla roślin i środowiska nawozy ekologiczne. Wypróbuj sposób hiszpańskich ogrodników i sięgnij po płatki owsiane.

Czytaj artykuł 

Możesz wybrać najlepsze odmiany i posadzić zdrowe sadzonki w dobrej ziemi w skrzyni, beczce z systemem nawadniającym czy słonecznych grządkach, ale jeśli popełnisz któryś z tych błędów, zapewne nie zaowocują tak, jakbyś chciał. W skrajnych przypadkach mogą w ogóle nie zawiązać owoców, a ty w ten sposób zmarnujesz czas oraz roślinki. Nie daj sobie wmówić, że uprawa truskawek to pestka. Zanim się do niej zabierzesz, dokładnie sprawdź, jak sadzić truskawki – poradnik krok po kroku przeprowadzi cię przez zawiłości tego procesu i uchroni przed masą drobnych błędów, które niweczą szanse na słodkie owoce.

Czytaj artykuł 

Bodziszek żałobny, choć jego nazwa być może na to nie wskazuje, jest przepiękną rośliną, która świetnie nadaje się na rabaty. Ma kwiaty w niespotykanym, ciemnopurpurowym kolorze, które wieczorami wyglądają na niemal czarne. To wieloletni gatunek, który długo i bujnie kwitnie, warto więc znaleźć dla niego miejsce we własnym ogrodzie. Sprawdź, jak uprawiać i pielęgnować bodziszka żałobnego.

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Ocet, szeroko znany ze swojego zastosowania w kuchni, zyskuje coraz większe uznanie jako naturalny i skuteczny środek do walki z chwastami w ogrodzie. Jego głównym składnikiem aktywnym jest kwas octowy, naturalny herbicyd, szczególnie efektywny przeciwko młodym chwastom i roślinom jednorocznym o miękkich łodygach. Jak przygotować i stosować oprysk z octu? Podpowiadamy.

Czytaj artykuł 

Szachownice to niezwykle piękne kwiaty, których niespotykaną urodą możemy cieszyć się wiosną. O tej porze roku musimy się o nie szczególnie zatroszczyć, wykonując kilka prostych zabiegów pielęgnacyjnych. Najważniejszym z nich jest wiosenne nawożenie szachownic, ale to nie wszystko, o czym powinniśmy pamiętać. Sprawdź, co zrobić, by korony cesarskie i ich piękne kuzynki obficie kwitły.

Czytaj artykuł 

Od 1 lipca 2024 roku przestanie obowiązywać tarcza energetyczna, w związku z czym zmienią się zasady dotyczące tzw. zamrożenia cen prądu. Aby uchronić najuboższe gospodarstwa domowe przed podwyżkami rachunków za energię, rząd zaproponował wprowadzenie bonu energetycznego. Wysokość nowego świadczenia ma wynieść od 300 do nawet 1200 zł. Kto otrzyma bon energetyczny? Rząd przedstawił szczegóły projektu.

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.