Boże Narodzenie w Deccoria.pl

Pielęgnacja żywego drzewka świątecznego

Święta już niebawem. Pośród wszystkich bożonarodzeniowych zwyczajów, to właśnie ubieranie choinki jest jedną z najbardziej lubianych i najczęściej kultywowanych świątecznych tradycji. Wystarczy, że spełnimy kilka podstawowych zasad pielęgnacji drzewka świątecznego, a będziemy się nim mogli cieszyć przez długi czas.

REKLAMA

Podczas zakupu iglaka, zwróćmy szczególną uwagę na igły. Powinny być zielone i gęste. Jedynie świeże drzewka będą towarzyszyć nam przez kilka tygodni. Zadbajmy również o odpowiednią temperaturę otoczenia. Przed ostatecznym wstawieniem drzewka do mieszkania, należy je wcześniej zahartować na świeżym powietrzu. W pomieszczeniu, w którym będzie stało, temperatura nie powinna  przekraczać 20 st. C. 

 

Nie ustawiajmy drzewka w pobliżu piecyków, kaloryferów i kominka. Jeżeli zdecydujemy się na takie, które zostało wcześniej przycięte (bez bryły korzeniowej), pamiętajmy o wstawieniu go do specjalnego pojemnika wypełnionego wodą. Przy wysokich lub bardzo rozłożystych choinkach, stojak dodatkowo obciążamy kamieniami lub piaskiem. Przed wstawieniem do niego naszego drzewka, przytnijmy pień o ok. 3 cm, a następnie zahartujmy (dzięki temu będzie lepiej chłonąć i utrzymywać w sobie wodę). Robimy to poprzez zanurzenie go na kilka minut w ciepłej wodzie.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
   

Zarówno drzewka cięte, jak i te w donicach wymagają systematycznego podlewania letnią wodą. Ziemia w donicach powinna być lekko wilgotna, a w przypadku drzewka ciętego, poziom wody utrzymujemy przy linii pnia. Gałązki dłużej zachowają swój świeży wygląd, jeżeli będziemy je codziennie zraszać zimną wodą. Do wody w stojaku, dobrze jest przynajmniej raz w tygodniu dodać płynny nawóz do roślin zielnych.

Wódka? O pijanym drzewku
W internecie można się natknąć na rady sugerujące, że cięte, zielone drzewko postoi dłużej, jeśli do pojemnika z wodą, w którym stoi, będziemy regularnie dolewać niewielką ilość wódki lub spirytusu. Ma to zapobiec przesuszaniu rośliny. Alkohol bowiem rozpuszcza żywicę, która zastyga na pniu choinki i w miejscu, gdzie ją obcięto, utrudniając jej tym samym pobieranie płynu. Bez stałego źródła nawadniania drzewko usycha, żółcieje i zaczyna gubić igły.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Niestety trik ten na niewiele się zda. Alkohol ma silne właściwości wysuszające, dolewany do wody w podstawce w nadmiarze przyniesie skutki odwrotne od zamierzonych, przyspieszy marnienie rośliny. Natomiast mniejsza jego ilość, zastosowana tylko raz, np. tylko jedna łyżeczka, odkazi wodę, eliminując bakterie i grzyby, które mogą przyśpieszyć niszczenie rośliny. Wraz z wódką, dodajmy do wody 1,5 łyżeczki cukru, który dodatkowo wzmocni drzewko. Najbezpieczniej jednak będzie użyć przeznaczonej dla roślin ciętych specjalnej odżywki.

Zanim rozpoczniemy przystrajanie, zadbajmy aby dekoracje nie były zbyt ciężkie, ponieważ gałązki mogą się połamać. Starajmy się również używać oświetlenia typu LED, nie wytwarzają dużo ciepła.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Pięknie udekorowana i świecąca choinka jest zawsze głównym punktem zainteresowania małych dzieci. Zanim pozwolimy naszym pociechom zabrać się za szukanie prezentów, zadbajmy o porządne zabezpieczenie drzewka np. przed niespodziewanym przechyleniem.  Przede wszystkim ustawiamy go w bezpiecznej odległości od szafek, kanap i stołów (zminimalizuje to ryzyko wspinania się dzieci po drzewku). Jeżeli mamy taką możliwość to przywiążmy je dodatkowo do jakiegoś mebla, rur lub karnisza. 

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Szklane i świecące bombki bardzo szybko działają na wyobraźnię maluchów, zastąpmy je zatem równie pięknymi ozdobami plastikowymi. Możemy ewentualnie szklane bombki zawiesić w górnych partiach choinki. Na koniec należy zadbać, żeby dzieci nie miały łatwego, a najlepiej żeby nie miały żadnego dostępu do przewodów łączących lampki choinkowe. Zawsze zabezpieczajmy gniazdko, zwłaszcza, kiedy wtyczka do lampek się w nim nie znajduje.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Deccoria.pl
Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL

 

Najpiękniejsze świąteczne inspiracje. Kliknij i zobacz więcej zdjęć!


Boże Narodzenie z Deccoria.pl   Zobacz »


Etykiety na prezenty od Deccoria.pl Zobacz »

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Pielęgnacja żywego drzewka świątecznego"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.