Budowskaz radzi

Domy z kontenerów transportowych

Odważni architekci, projektując domy, coraz chętniej wykorzystują rozwiązania modułowe, takie jak kontenery transportowe. Łącząc umiejętnie kilka z nich, można otrzymać kilkudziesięciometrowy dom, który postawimy w kilka miesięcy.

REKLAMA

fot. 123RF/PICSEL

Od lat producenci projektują domy modułowe wykonywane w fabryce i montowane na miejscu. W tej technologii wykonuje się nie tylko domy jednorodzinne, ale także kilkupiętrowe bloki, czy biurowce. Najczęściej w takich modułach zawarte są już instalacje i stolarka okienna. Moduły są skręcane ze sobą na miejscu i oddawane do użytku lokatorom. Już kilkanaście lat temu taką metodą budowano bloki między innymi w Londynie. Teraz do głosu dochodzą zespoły projektowo wykonawcze, które to samo starają się zrobić ze standardowych kontenerów transportowych. Kontenery mają różne wymiary, ale te służące do przewozu towarów są standaryzowane. Na ogół można je podzielić na 20-stopowe (5,9 m na 2,35 m) i 40-stopowe (12,03 na 2,35 m). Ciekawym rozwiązaniem jest wykorzystanie szkieletu kilku kontenerów, co pozwala stworzyć przestrzeń o kubaturze zbliżonej do standardowego domu jednorodzinnego. 

Prostopadłościenne, metalowe bryły pozostawiają wiele możliwości co do sposobu konstrukcji i łączenia. Na mieszkanie zaadaptować można pojedynczy obiekt, można również łączyć kontenery w bardziej fantazyjne i złożone formy. Na zachodzie stawiane są z nich nawet biurowce — w Londynie otwarto przestrzeń biurową, którą nazwano „Containerville”, co w wolnym tłumaczeniu znaczy „Wioska kontenerów”.

 fot: Casa Cúbica, A Tiny Container Home | Gorgeous Small House Design Ideas //Tiny House Lover

Energooszczędny kontener

Ocieplenie kontenera jest równie łatwe jak tradycyjnego domu. Najczęściej wybiera się do tego płyty PIR, które mają wskaźniki lambda dużo wyższe od tradycyjnego styropianu lub wełny mineralnej. Ocieplenie 15 cm płytami PIR lub PUR jest porównywalne do zastosowania 27 centymetrów zwykłego styropianu. Pod podłogą w takich domach standardem jest płyta 10-centymetrowej grubości. Od wewnątrz stosuje się płyty wiórowe lub gipsowo-kartonowe, które można malować na dowolne kolory. Na zewnątrz zastosować można okładziny takie same jak w tradycyjnym budownictwie. Tajemnica sukcesu tkwi w tym, że na plac budowy przywozimy tak naprawdę gotową konstrukcję, co pozwala nam zaoszczędzić czas zużywany w tradycyjnym procesie budowy. Różnica w technologii budowy sprawia, że w takich domach zazwyczaj stosuje się ogrzewanie elektryczne z wykorzystaniem paneli fotowoltaicznych.

Zobacz więcej zdjęć

Od małego domku do rezydencji

Jedna z polskich firm oferuje w standardzie budowę domów z kontenerów morskich o powierzchni około 54 metrów. W internecie, na platformach sprzedażowych można znaleźć ofertę całorocznego domku o powierzchni 35 metrów kwadratowych w cenie 66 500 zł brutto. Co ciekawe jest on wykończony i ocieplony, a w domku znajduje się nawet instalacja elektryczna, instalacja wod–kan wraz z WC, bojlerem i prysznicem. Na rynku spotyka się też firmy, które ze zużytych kontenerów morskich tworzą naprawdę ciekawe wielopoziomowe konstrukcje. Wystarczy na dwóch oddalonych od siebie kontenerach położyć trzeci, by uzyskać dom z podwórkiem i piętrem. Taka konstrukcja przypomina trochę zabawę z klockami.

Dwupiętrowy dom zbudowany w całości z morskich kontenerów powstał w miejscowości Mirabel w kanadyjskim Quebecu. Jego właścicielką jest Claudia Dubreuil. Faza projektowania zajęła zaledwie dwa tygodnie. Brzydką blachę kontenera w tym przypadku przykryto panelami z jasnego drzewa sosnowego. Całość dopełniono dużymi panoramicznymi oknami. Na pierwszym piętrze „domu kontenerowca” znalazła się kuchnia, salon, i łazienka.

Drugie zajmuje duża sypialnia, łazienka i taras, na którym zainstalowano dodatkowy zewnętrzny prysznic. Parter to miejsce dla pomieszczeń gospodarczych z wydzielonym miejscem do pracy.

Przewaga „domów kontenerowców” nad tradycyjnym budownictwem to nie tylko szybki montaż, ale także cena. W Polsce szacuje się, że metr kwadratowy takiego domu to wydatek rzędu od 2000 do 3000 tysięcy złotych. Wadą jest konieczność znalezienia dobrych wykonawców, którzy poradzą sobie nie tylko ze stalową konstrukcją, ale również z prawidłowym ociepleniem. Dodatkowo niejasne są też przepisy dotyczące wznoszenia tego typu budowli. Można jednak przyjąć, że do budowy małych domków letniskowych wystarczy zgłoszenie, te duże będą wymagały pozwolenia na budowę. Niewątpliwą zaletą jest krótki czas budowy.

Tradycyjne technologie budowlane opierają się na cegle i betonie. To jednak niejedyne budulce dostępne na rynku. Ostatnio na znaczeniu zyskują alternatywne metody wznoszenia domów. Powstaje coraz więcej obiektów mieszkalnych z nietypowych materiałówbetonu konopnegoze słomyz kartonu… Co odważniejsi decydują się nawet na przekształcenie w miejsca do życia jaskinie

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Domy z kontenerów transportowych"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.