Budowskaz radzi

Duże przeszklenia kontra zimno

Coraz więcej domów i mieszkań ma duże przeszklenia, zapewniające sporą dawkę dziennego światła. Nie martwcie się, nie zawsze przeszklenia podwyższą koszty ogrzewania.

REKLAMA

fot. 123RF/PICSEL

Duże przeszklenia to powoli norma. Zmienił się klimat, mamy więcej słońca a wiadomo, że nic nie działa na człowieka tak dobrze, jak zwyczajne dzienne światło. Przeszklenia zadomowiły się na dobre nie tylko w budownictwie indywidualnym, ale także wielorodzinnym. Coraz więcej deweloperów oferuje mieszkania z dużymi połaciami szkła. Takich projektów jest coraz więcej w pracowniach architektonicznych. Właściwie normą stały się duże drzwi tarasowe w projektach indywidualnych. W takich domach po prostu lepiej się żyje, ale zanim zdecydujecie się na duże przeszklenia, sprawdźcie, jak powinny wyglądać, by były jak najbardziej energooszczędne.

 fot. budowskaz.pl

Sprawdź strony świata

Przeszklenia najlepiej umieszczać do południa, wtedy słońce w zimie będzie nam podgrzewało przestrzeń wewnątrz domu. Warto dodać, że słońce może podgrzać powietrze w środku nawet o kilka stopni. Można w ten sposób sporo zaoszczędzić na ogrzewaniu. Nie warto za to zakładać okien i szyb od północy. To najchłodniejsza strona świata w dodatku bez dostępu słońca, takie okna to same straty. Bardzo istotne są kierunki wiatru, to on powoduje, że temperatura odczuwalna staje się dużo niższa. W Polsce w okresie jesieni i zimy przeważają wiatry wschodnie, południowo–wschodnie i południowo–zachodnie. Zanim kupicie mieszkanie lub zaakceptujecie projekt własnego domu, warto więc sprawdzić, gdzie są przeszklenia. Najlepiej by jak najwięcej było ich od południa.

Energooszczędna stolarka

Praktycznie wszystkie budowane teraz domy mają już pakiety trzyszybowe wypełnione gazem. To mocno ogranicza straty ciepła. Na rynku coraz więcej okien posiada parametry energooszczędne, co oznacza, że współczynnik przenikania ciepła jest w nich niższy od 0,9. Teraz można montować pakiety okienne o współczynniku przenikania U – 1,1. Od 2021 roku będzie to już niemożliwe. Wtedy obowiązujące będą okna o współczynniku maksymalnie 0,9. Czasem producenci podają tylko parametry szyby zamiast danych dotyczących całych okien. Pamiętajcie, by sprawdzać parametry całych okien. Najsłabszym ogniwem nie są bowiem szyby, ale ramy okienne. Stąd prosta zasada. Lepsze wskaźniki energooszczędności mają okna większe, a nie mniejsze.

Zobacz więcej zdjęć

Mostki cieplne

Na nic dobre pakiety okienne i ocieplenia, jeśli zapomnimy o mostkach cieplnych. Jednym ze sposobów ich ograniczenia jest tak zwany ciepły montaż i bardzo dokładny wybór profesjonalnych ekip montujących okna. Często zdarza się, że solidne mostki cieplne występują na styku drzwi balkonowych i zewnętrznych tarasów. Nie możemy zapominać, że są to strefy szczególnie narażone na przenikanie ciepła. Dlatego trzeba je zabezpieczyć materiałami izolacyjnymi. Najlepiej bardzo solidnie ocieplić z zewnątrz te fragmenty ścian, które znajdują się przed drzwiami tarasowymi. Niedopuszczalne są zewnętrzne wylewki, które łączą się z murem. Musimy je oddzielić dylatacją z materiałem izolacyjnym. Idealnie do tego nadają się takie materiały jak choćby płyty PIR. Koniecznie trzeba zwrócić uwagę na ogrzewanie. Jeśli posiadacie ogrzewanie podłogowe, przy samych tarasach powinno być rozłożone dużo gęściej niż w środku domu. Zapobiegnie to wnikaniu zimna do środka.

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Duże przeszklenia kontra zimno"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.