Budowskaz radzi

Ekspresowe domy z kontenerów

Moda na budownictwo modułowe trwa w najlepsze. Teraz nastał czas na domy z kontenerów. Trend ten przyszedł do Polski z USA oraz państw skandynawskich. Z kontenerów powstają nie tylko domy parterowe, ale i piętrowe czy biurowce.

REKLAMA

fot. 123RF/PICSELL

Standardowy kontener morski ma wymiary 12,2×2,4×2,9 m. Istnieje możliwość połączenia kliku czy kilkunastu, dzięki czemu znacząco wzrasta przestrzeń. Jeśli planujemy stworzenie domu, należy zacząć od wyboru kontenera. Na rynku dostępne są zarówno te używane, jak i nowe. Możemy wybierać z kontenerów transportowych oraz tych zaprojektowanych z myślą o funkcji mieszkalnej. Kontenery morskie są oczywiście najtańsze, ale przy ich zakupie musimy liczyć się z wyższymi kosztami przystosowania do zamieszkania.

Kolejnym etapem jest adaptacja. Kontenery trzeba wzmocnić, a w przypadku tych morskich należy pamiętać o piaskowaniu ścian, w celu usunięcia szkodliwych farb. Ważnym etapem jest też ocieplenie. Wykorzystywana jest do tego celu wełna mineralna lub styropian. Wewnątrz zaś należy zamontować płyty gipsowo-kartonowe, laminowane lub wiórowe.

Zobacz więcej zdjęć

Ważne jest również przygotowanie posadowienia. Jest ono uzależnione głównie od specyfiki danego terenu. Najczęściej stosowane są betonowe bloczki lub stopy fundamentowe. W przypadku mniejszych budynków przygotowanie terenu ogranicza się do jego wyrównania i stabilizacji podłoża. Trzeba pamiętać, że dom bez fundamentów w polskim prawie jest postrzegany jako budynek tymczasowy. Wszelkie instalacje i przyłącza warto zlecić doświadczonej firmie. Błędy mogą spowodować pojawienie się wilgoci, a w konsekwencji korozji.

Zaletą domów z kontenerów jest przede wszystkim cena, niższa od zakupu mieszkania czy budowy domu. Ponadto montaż jest szybki. Należy wspomnieć także o mobilności, dom z kontenerów można przenosić. Niestety, są też wady. Przede wszystkim problematyczne może okazać się uzyskanie zgody na doprowadzenie mediów. W polskim prawodawstwie brakuje odpowiednich regulacji. Trzeba również doliczyć koszt transportu kontenerów. Do montażu niezbędny jest dźwig, którego wynajem to dodatkowe koszty. Do tego należy pamiętać o wydatkach na ogrzewanie w sezonie zimowym i klimatyzacji latem.

Zobacz więcej zdjęć

Warto powierzyć stworzenie domu z kontenerów specjalistom, wówczas otrzymamy wykończenie pod klucz, podłączenie mediów i wszelkie niezbędne instalacje, a także ocieplenie. Tego rodzaju domy to ciekawa alternatywa dla tradycyjnego budownictwa. Decydując się na to rozwiązanie, trzeba jednak poznać jego wady i zalety.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Ekspresowe domy z kontenerów"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.