Budowskaz radzi

Impregnacja drewna – konieczność czy fanaberia?

Drewno od lat cieszy się niesłabnącą popularnością. To materiał przede wszystkim trwały i łatwy w obróbce. Ma szerokie zastosowania – idealnie sprawdzi się zarówno do wykonania pojedynczych elementów domów, jak też całych konstrukcji. Niestety drewno jest przy tym podatne na działanie czynników zewnętrznych. Aby służyło nam przez długie lata, trzeba je odpowiednio zabezpieczyć.

REKLAMA

Fot.123RF.com

Na co narażone jest drewno?

Drewno jest przede wszystkim podatne na działanie wilgoci, co negatywnie wpływa na jego wygląd. W przypadku dachów drewnianych korozja często skutkuje uszkodzeniem jego konstrukcji. Optymalny poziom wilgotności powinien wynosić od 15 do 18%. Jeśli dojdzie do długiego zawilgocenia, to do drewna mogą dostać się grzyby, mchy, porosty i pleśń. Wtedy tworzy się zielonkawy nalot.

Drewno jest też narażone na działanie owadów, które drążą w nim kanaliki. Mogą one prowadzić do uszkodzenia jego struktury i całkowitego zniszczenia.

Niepożądane są promienie UV. Ich działanie skutkuje obumieraniem ligniny, czyli tkanki będącej łącznikiem w strukturze drewna. To z kolei może trwale uszkadzać drewniane powierzchnie.

Czym jest impregnacja?

Impregnacja to proces, który polega na nasyceniu drewna substancjami chemicznymi, w celu zabezpieczenia go m.in. przed działaniem wilgoci, owadów, mikroorganizmów czy korozją. Ponadto zwiększa się też jego odporność na wahania temperatury i zmniejsza higroskopijność. Właściwie dobrane preparaty wpływają na wytrzymałość drewna, a tym samym zwiększają nasze bezpieczeństwo. Jest to szczególnie ważne przy konstrukcjach drewnianych, które są osłonięte i nie można regularnie kontrolować ich stanu.

Jak wybrać impregnat do drewna?

Wbrew pozorom wybór właściwego preparatu do impregnacji wcale nie jest prosty. Wiele zależy od gatunku drewna. Najbardziej na działanie czynników atmosferycznych oraz na biokorozję podatne są odmiany miękkie, takie jak sosna, topola, świerk czy wierzba. Jeśli ich nie zabezpieczymy, ulegną zniszczeniu po zaledwie kilku latach. Bardziej odporne jest drewno twarde, takie jak dąb, buk, jesion, cis czy grab. Częstej impregnacji nie wymaga natomiast drewno egzotyczne, które posiada naturalne substancje oleiste.

Ważnym czynnikiem przy wyborze impregnatów, na który musimy zwrócić uwagę, jest ochrona przed ogniem. Z kolei, jeśli dany element znajduje się na zewnątrz, niezbędne będą dodatkowe filtry UV, które zabezpieczą przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Brak takiej ochrony sprawia, że drewno jest bardziej porowate, mniej wytrzymałe i podatne na działanie wody.

Wiele zależy też od konkretnej powierzchni. Jeśli szukamy preparatu do malowania drewnianego ogrodzenia lub fasady budynku, wówczas najlepiej sprawdzą się lakierobejce. Natomiast do tarasów i drewna egzotycznego idealnie pasują oleje. Z kolei emalia jest odpowiednia do renowacji starych mebli.

Podział impregnatów

W sklepach dostępny jest szeroki wachlarz chemii budowlanej przeznaczonej do ochrony elementów drewnianych. Wśród nich można wymienić: impregnaty techniczne oraz impregnaty ochronno-dekoracyjne. Te pierwsze pełnią jedynie funkcje ochronne, a to oznacza, że nie zmieniają wyglądu drewna. Ich głównym celem jest ochrona materiału przed różnymi rodzajami korozji biologicznej. Wpływają one też na ograniczenie palności drewna oraz jego nasiąkliwości. Z kolei impregnaty ochronno-dekoracyjne, obok właściwości typowo ochronnych, pozwalają na nadanie drewnu konkretnej barwy oraz na podkreślenie rysunku słojów.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Impregnacja drewna – konieczność czy fanaberia?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.