Budowskaz radzi

Impregnacja drewna – konieczność czy fanaberia?

REKLAMA

Fot.123RF.com

Rodzaje impregnatów do drewna

Jeśli chcemy ochronić drewno przez działaniem opadów, warto zastosować preparaty wodochronne. Zwykle zawierają one w swoim składzie żywice i woski, co pozwala na ograniczenie wnikania wilgoci w strukturę drewna. Jeśli już doszło do zawilgocenia i pojawiła się pleśń czy grzyby, wówczas trzeba sięgnąć po impregnaty biobójcze. Te preparaty świetnie sprawdzą się również, gdy chcemy zapobiec pojawieniu się owadów. Co istotne, niektóre z nich zwalczają tylko jeden rodzaj, a inne wszystkie.
Z kolei impregnaty ogniochronne minimalizują zapalność drewna lub ograniczają rozprzestrzenianie się ognia w płonących elementach.

Dużą popularnością cieszą się preparaty wodorozcieńczalne. Przede wszystkim mają one szerokie spektrum zastosowania. Świetnie sprawdzą się zarówno do zabezpieczania konstrukcji drewnianych na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków. Ich zaletą jest to, że są wydajne, szybko schną, a przy tym dobrze chronią drewno przed owadami i mikroorganizmami. Nie mają nieprzyjemnego zapachu. Nie nadają się jednak do starego i wysuszonego drewna.

Kolejną grupę stanowią impregnaty rozpuszczalnikowe. Głęboko wnikają w strukturę drewna, dobrze chronią je przed promieniami UV czy nasiąkaniem wodą. Ich wadą jest drażniący zapach. To sprawia, że nie są stosowane wewnątrz pomieszczeń.

Na rynku dostępne są również impregnaty solne. To mieszaniny soli nieorganicznych, które posiadają właściwości grzybobójczę i owadobójcze. Najczęściej są to proszki do rozcieńczenia lub koncentraty. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że szybko i głęboko wnikają w strukturę drewna. Niestety, są zmywalne, przez co nie wyglądają estetycznie. Dlatego najlepiej sprawdzą się na tych elementach, które są osłonięte. Nie nadają się pod dachy wykonane z blachy, gdyż sól prowadzi do korozji. Idealnie zaś sprawdzą się w przypadku drewna konstrukcyjnego.

Do powierzchni dekoracyjnych oraz ochrony przed wodą świetnie są oleje i lakierobjce. Służą one głównie do wykańczania elementów drewnianych po uprzedniej impregnacji ciśnieniowej. Dzięki nim drewno dobrze wygląda, a przy tym jest zabezpieczone przed pękaniem czy zabrudzeniami. Doskonale sprawdzą się do płotów, tarasów czy konserwacji mebli ogrodowych.

Rzadziej zaś stosuje się lakier do drewna. Jeśli jest on dobrej jakości, z pewnością podkreśli walory powierzchni. Zabezpiecza przed wilgocią oraz przed blaknięciem. Nie jest jednak idealnym rozwiązaniem dla powierzchni narażonych na działanie czynników zewnętrznych. Niektórzy do impregnacji drewna wybierają farby akrylowe. Ich zaletą jest to, że szybko schną i mają dużą przyczepność, nie są jednak polecana na zewnątrz.


Fot.123RF.com

Jak skutecznie impregnować drewno?

Zabezpieczenie drewna warto przeprowadzić, kiedy temperatura wynosi 15-25 stopni Celsjusza. Jeśli zrobimy to przy niższej temperaturze, wówczas materiał nie przyjmie optymalnej ilości środka. Z kolei, kiedy jest cieplej, wtedy preparat zbyt szybko wyparuje. Drewno musi być czyste, odtłuszczone. Ważna jest też odpowiednia wilgotność. Jeśli zdecydujemy się na impregnowanie surowego drewna, wówczas potrzebujemy więcej preparatu. Im lepiej oszlifowane drewno, tym lepszy efekt. Warto też dokładnie zapoznać się z instrukcją dołączoną do poszczególnych preparatów, aby zwiększyć ich wydajność i trwałość.

Sposoby impregnacji

Pierwszym sposobem jest impregnacja ciśnieniowa. Dzięki tej metodzie preparat pod wysokim ciśnieniem wnika w strukturę drewna. Cały proces przeprowadza się w komorze przy użyciu autoklaw. Impregnacja ciśnieniowa wykorzystuje ciśnienie poniżej 150 kPa, zaś impregnacja wysokociśnieniowa – powyżej 150 kPa. Ta ostatnia najczęściej stosowana jest w warunkach przemysłowych.

Z kolei kąpiel impregnacyjna pozwala na impregnację powierzchniową, jak również na głęboką. Wyróżnia się kąpiele zimne w temp. 20 stopni Celsjusza oraz gorące w temperaturze do 60 stopni Celsjusza.

Jeśli decydujemy się na nakładanie preparatu impregnacyjnego samodzielnie, będziemy potrzebowali narzędzi do jego aplikacji. Niezbędne będą pędzel czy wałek, rękawiczki ochronne, folia, a także materiał ścierny. Przed nałożeniem preparat należy go dokładnie wymieszać, a kolejne warstwy nakładać w odpowiednich odstępach czasowych, zgodnie z zaleceniami producenta.

Drewno to materiał o dużych walorach estetycznych. Jest też łatwo dostępne i stosunkowo proste w obróbce. Dlatego ma tak szerokie zastosowanie w budownictwie. Nie ma jednej metody, która zapewni każdemu drewnu odporność na wiele dziesięcioleci. Podobnie zresztą jest ze środkami konserwującymi. Dlatego zabiegi konserwacyjne musimy powtarzać. Warto też regularnie kontrolować stan drewna.

Zaleca się, by robić to dwa razy w roku. Standardowe impregnaty to koszt kilkudziesięciu złotych za litr.

Autor: Monika Borkowska-Szmit

Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Impregnacja drewna – konieczność czy fanaberia?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.