Budowskaz radzi

Jak złodzieje oznaczają mieszkania i domy, które chcą okraść? Sposoby na włamywaczy

Obserwacja, oznaczenia mieszkań, specjalne kody — tak złodzieje przygotowują się do okradania naszych domów.  Podpowiadamy, jak rozpoznać, czy znaleźliśmy na celowniku złodziei i jak skutecznie zabezpieczyć się przed kradzieżą. 

Jak złodzieje oznaczają mieszkania i domy, które chcą okraść? Włamywacze posługują się tajnym systemem znaków Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Jak złodzieje wybierają i oznaczają dom, który chcą okraść? 

Oznaczanie mieszkań przez złodziei — uwaga na dziwne znaki i podejrzane zachowania:

W ostatnich latach policyjne statystki odnotują stały wzrost włamań do nieruchomości.  W jaki sposób złodzieje wybierają miejsce do obrabowania? Na co zwrócić uwagę? Czasami włamaniom można przeciwdziałać.

Jak złodzieje obserwują mieszkania?

Wielu włamywaczy nie działa spontanicznie i „dobrze” przygotowuje się do kradzieży. W jaki sposób identyfikują nieruchomości, do których się włamują? Zwykle wcześniej starają się rozpoznać teren i przeprowadzić oględziny domu. W tym celu nawiązują kontakt z mieszkańcami. Udają budowlańców, listonoszy, elektryków, policjantów i przedstawiają całkiem wiarygodną wymówkę, by dostać się do środka mieszkania, na zwiady. Sprawdzają wtedy, jaki jest układ mieszkania, jakie znajdują się w nich sprzęty i kosztowności.

Jak działają włamywacze?

Następnie włamywacze przechodzą do fazy obserwacji – przez kilka dni przechodzą obok budynku i rozpoznają nawyki mieszkańców, by dowiedzieć się, kiedy dom jest pusty.

Znaki złodziei — jak oznaczają mieszkania?

Część złodziei oznacza miejsca, które wytypowali do rabunku w specjalny sposób. Zakodowane wiadomości zostawiają, posługując się kredą, czy kamykami. Za niepozornymi symbolami i znakami złodziei kryją się szczegóły dotyczące posesji. 

Kod złodziei — jak go rozpoznać?

  • Rysunek w kształcie diamentu oznacza, że budynek jest niezamieszkany;
  • Trójkąt – że mieszka w nim samotna kobieta;
  • Krzyżyk – że istnieje plan włamania;
  • Wzór zygzaku przestrzega przed psem na posesji;
  • Grecka alfa informuje o alarmie zainstalowanym w domu;
  • Przekreślony okrąg, mówi, że w domu nie znajduje się nic wartego wyniesienia*.

Jak złodziej oznacza terytorium?

  • Taśma na zamku od drzwi – można by to potraktować jako głupi żart, a to realna przestroga przed kradzieżą. By dostać się do środka, posiadacz klucza musi oderwać taśmę. Jeśli od czasu naklejenia, nie została zerwana, włamywacz wie, że do wnętrza mieszkania od dłuższego czasu nikt nie wchodził.
  • Monety na wycieraczce — podobnie jak taśma klejąca działają metody z monetami podrzuconymi na wycieraczce lub ulotkami wrzucanymi do skrzynek. Długo nieodbierana poczta i reklamy oraz niepodniesiony bilon informują złodzieja, że domu nikt nie odwiedza.

Jeśli zauważymy tego typu oznaczenia przy naszym domu, zgłośmy to na policję.

kreda na chodzniku Do oznaczania domów i mieszkań złodzieje często wykorzystują kredę, taśmę klejącą lub monety. Fot. 123RF/PICSEL

Jak uniknąć włamania do mieszkania? Postaw na okna antywłamaniowe

Najwięcej włamań dokonywanych jest przez okna, drzwi tarasowe i drzwi wejściowe. Należy podkreślić, że żadne okna nie chronią w 100% przed złodziejem. Stanowią one raczej przeszkodę, która może być trudna do sforsowania. Jak więc utrudnić zadanie złodziejom? Pierwsza zasada – okna muszą być zamknięte. Nawet najlepsze i najnowocześniejsze zabezpieczenia na nic się zdadzą, kiedy zostawimy uchylone lub otwarte okna. Ponadto warto je zabezpieczyć przed wyważaniem. Dobrym rozwiązaniem jest wybranie okien z okuciami przeciw wyważeniowymi. Zwykle opóźniają one o kilka minut wejście złodzieja.

W celu dostania się do domu intruzi wybijają szyby. Aby uniknąć włamania do mieszania, wybierzemy okna ze szkła o zwiększonej odporności na włamanie.

Rolety zewnętrzne i okiennice

W celu zabezpieczenia okien wiele osób decyduje się na rolety antywłamaniowe. Warto, aby miały one atest wydawany przez Instytut Mechaniki Precyzyjnej. Takie rolety posiadają wzmocnione prowadnice, wieszaki blokujące oraz specjalny pancerz. Można również zamontować poziomą półkę wzmocnioną wkładką stalową, co znacznie utrudnia podniesienie pancerza. Rolety antywłamaniowe mają skalę RC, która jest miarą ich skuteczność. Najgorzej sprawdzają te oznaczone numerem 1, a najbezpieczniejsze to te oznaczone 6.

Można pomyśleć też o okiennicach, które mogą chronić przed złodziejami i pomogą uniknąć włamania do domu. Warto wybrać te z PCV lub z aluminium. Powinny być one mocowane do ościeżnicy okna. Jak mawiają policjanci, nie ma tak naprawdę rolet antywłamaniowych. Są tylko takie, z którymi złodziej będzie się musiał dłużej męczyć.

Zobacz więcej zdjęć

A może kraty w oknach?

Niektórzy właściciele domów decydują się na założenie krat, szczególnie jeśli okna nie posiadają dodatkowych zabezpieczeń. Im cieńsze pręty, tym ich rozstaw powinien być węższy. Nie wyglądają one jednak estetycznie, a w razie pożaru odcinają jedną z dróg ucieczki. Ponadto mogą ułatwić złodziejom wspięcie się na kolejne piętro.

Należy też pamiętać o oknach do piwnic i na poddaszu. W przypadku tych pierwszych warto zastosować kraty, które są odporne na przepiłowanie. Z kolei na poddasza zaleca się montowanie szyb wielowarstwowych lub rolet.

Drzwi antywłamaniowe – jakie wybrać?

Podobnie jak okna, nie powstrzymają złodzieja przed włamaniem, mogą jednak znacznie utrudnić mu dostanie się do domu. Dzielą się na trzy klasy, przy czym najlepszą ochronę dają oznaczone trzecią klasą. Warto zwrócić uwagę na takie elementy, jak zamek, ościeżnica oraz skrzydło. Zamek powinien być odporny na przewiercenie i wyłamanie. Ościeżnicę warto zamocować do muru z użyciem obmurowań lub kotew. Z kolei skrzydło powinno być poza stalową ramą wzmocnione kratownicą z prętami metalowymi. Trudne do otwarcia są zwłaszcza konstrukcje, które zawierają obrotowe pręty stalowe.

włamywacz dostaje się do domu Dowiedz się jak uniknąć włamania do mieszkania. Zwracaj uwagę na symbole złodziei. Fot. 123RF/PICSEL

Sposób na uniknięcie włamania: Kamery

Wiele osób dla bezpieczeństwa decyduje się na monitoring. Dla domów jednorodzinnych wystarczy system składający się z czterech kamer zewnętrznych. Istotne, aby obraz z nich był jak najlepszej jakości, warto więc zainwestować w rozdzielczości HD. Do tego konieczny jest rejestrator z dyskiem twardym oraz kable. Ceny gotowych zestawów zaczynają to koszt powyżej 1000 zł. Dobrze, jeśli urządzenia przekazują obraz np. na telefon, wtedy możemy mieć wgląd w to, co się dzieje. Kamery mogą być również montowane w domu. Wtedy wystarczą tanie kamery podłączone do WiFi.

Niektórzy właściciele domów decydują się na zakup atrap kamer, które są umieszczane wokół budynku. Nie odstraszy to doświadczonych złodziei, za to może okazać się skuteczne wobec amatorów.

Bezpieczne bramy garażowe

Wysokiej jakości brama garażowa znacznie utrudnia włamanie. Podczas procesu zamykania automatycznie rygluje się, przez co niemożliwe jest jej podważenie. Lepszą ochronę antywłamaniową mają napędy z dwukierunkowym systemem sterowania radiowego.

REKLAMA
REKLAMA

Czy warto inwestować w system alarmowy?

Drogą inwestycją jest system alarmowy. Zwykle polega on na wyposażeniu okien i drzwi w czujniki ruchu. Czujki instaluje się też praktycznie w każdym pomieszczeniu. Mają one za zadanie przesyłać informacje o próbie włamania, np. do agencji ochrony czy do właściciela domu. Dzięki temu możliwa jest interwencja policji lub ochrony. Najczęściej wykorzystywane są czujki podczerwieni, ultradźwiękowe czy wibracyjne. Można wykorzystać również magnetyczne detektory otwarcia okien lub drzwi. Konieczne są ponadto sygnalizatory, zarówno dźwiękowe, jak i świetlne. Montowany jest też panel kontrolny. System jest włączany i wyłączany przy użyciu kodu. W przypadku systemu alarmowego warto skorzystać z usług specjalistów. Niektóre systemy alarmowe mają rozbudowane funkcje o sterowanie elektroniczne. Wtedy aplikacją do alarmu można też sterować światło, otwieranie bram czy rolety. Oczywiście, jeśli wcześniej przygotujemy do tego infrastrukturę.

Czy aktywna ochrona to dobry sposób, by uniknąć włamania do mieszkania? 

Sprawdza się najlepiej w miastach, gdzie dojazd ekipy ochroniarskiej ogranicza się do kilku minut. Zanim podpiszemy umowę z agencją, musimy mieć zainstalowaną instalację alarmową. Powinniśmy o niej pomyśleć już na etapie projektowania instalacji elektrycznej. Kable muszą być doprowadzone do każdej czujki, czyli praktycznie do każdego pomieszczenia. Warto pomyśleć także o czujkach dymu i czadu. Koszt wynajęcia aktywnej ochrony to około 50 – 80 zł miesięcznie w zależności od firmy i miasta. Istotne, by z agencją ustalić nie tylko to, w jakim czasie do zgłoszenia przyjadą, ale także np. ilość bezpłatnych interwencji w miesiącu.

Zobacz więcej zdjęć

A co z oświetleniem budynku?

Wiele osób uważa, że źle oświetlony dom to świetna okazja dla włamywaczy. Mogą się oni niezauważenie dostać do domu. Warto rozważyć zakup takiego oświetlenia, które posiada wmontowany czujnik ruchu. W przypadku automatycznego oświetlenia można go włączyć podczas naszej nieobecności.

Jak uniknąć włamania do domu? Dobre ogrodzenie ma znaczenie

Jest pierwszą barierą dla włamywaczy. Wybierając pełne ogrodzenie, skutecznie odgradzamy się od sąsiadów, przez co nie widać, co dzieje się na naszej posesji. Natomiast niepełne ogrodzenie sprawia, że widać, co dzieje się na naszym podwórku, co może odstraszyć złodziei, który będą się bali, że zostaną zobaczeni. Warto, aby było ono wykonane z materiału, który utrudni jego pokonanie. Przy wyborze furtki i bramy wjazdowej należy zwrócić uwagę, żeby miały zawiasy uniemożliwiające ich wyważenie. Więcej o ogrodzeniach możecie przeczytać tutaj

Smart Home a bezpieczeństwo

Inteligentny dom to system, który staje się coraz popularniejszy. Pozwala przede wszystkim na kontrolę instalacji wewnętrznych i zewnętrznych oraz poprawia bezpieczeństwo, bowiem można do niego podłączyć alarm. Pozwala to chronić dom nie tylko przed włamaniem, ale też zdarzeniami losowymi.

Podstawę inteligentnego domu stanowi centrala sterująca. Może ona wydać sygnał oknom, roletom czy oświetleniu w momencie awarii czy włamania. Jeśli wykryty zostanie dym, wówczas uruchamia się wentylacja, zaś w przypadku zalania odcinane jest zasilanie urządzenia. Dodatkowo właściciel otrzymuje informację o takim zdarzeniu.

Nie ma jednego w pełni skutecznego sposobu na ochronę domu przed złodziejem. Wynika to przede wszystkim z różnych metod włamań. Warto jednak wybrać takie, które zniechęca potencjalnych złodziei i sprawia, że poczujemy się bezpiecznie w naszym domu. Musimy też pamiętać, że czujny sąsiad jest na wagę złota.

 

*źródło: https://businessinsider.com.pl/poradnik-finansowy/system-znakow-czyli-jak-dzialaja-wspolczesni-zlodzieje-nieruchomosci

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak złodzieje oznaczają mieszkania i domy, które chcą okraść? Sposoby na włamywaczy"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.