Budowskaz radzi

Jesienna lista przydomowych obowiązków

Dom z ogródkiem to marzenie wielu Polaków. Posiadanie go łączy się wieloma zaletami takimi jak wygoda czy prywatność. Własna posiadłość to jednak, poza niezaprzeczalnymi walorami, także spora liczba obowiązków. Dziś przyjrzymy się im dokładniej  i przypomnimy, o czym należy pamiętać o tej porze roku.

REKLAMA

Fot.123RF.com

Jesień to czas, w którym szczególną uwagę należy poświęcić terenowi wokół domu. To bowiem ostatni dzwonek na zadbanie o ogrodzenie, narzędzia ogrodowe oraz roślinność, a także przegląd stanu wszystkich elementów budynku i ewentualne prace naprawczo-konserwacyjne.

Uśmiech na deszcz

Jednym z podstawowych zadań każdego dobrego gospodarza jest okresowa kontrola stanu orynnowania. Tego typu przegląd powinno przeprowadzać się dwa razy w roku – przed nadejściem zimy oraz na wiosnę. Najważniejszą czynnością jest oczyszczenie rynien z zalegających w nich liści i innych odpadów, takich jak np. igliwie i gałązki. W pracach tych należy unikać stosowania ostrych narzędzi, które mogłyby zarysować powierzchnię rynien. Najlepiej więc wykonywać je ręcznie w ochronnych rękawiczkach. Przygotujmy także wąż ogrodowy lub myjkę ciśnieniową, za pomocą których wypłuczemy drobniejsze zanieczyszczenia. Woda przepływająca przez rynny pozwoli nam zauważyć ewentualne nieszczelności, które należy niezwłocznie naprawić, zanim doprowadzą do większych uszkodzeń. Skuteczną ochronę rynien i ich przepustowości zapewni nam montaż siatki. Jej koszt jest niewielki, a montaż na tyle nieskomplikowany, że czynność tę z powodzeniem przeprowadzimy samodzielnie.

Gdy jesień stawia nas pod ścianą

Najbliższe tygodnie to być może ostatni dzwonek na skontrolowanie kondycji naszej elewacji i dokonanie wszelkich napraw. Nawet drobne ubytki mogą w połączeniu z nadchodzącymi mrozami mieć niszczycielskie skutki i prowadzić do odparzania się tynku oraz niszczenia głębszych warstw ocieplenia. Niewielkie pęknięcia w warstwie tynku są stosunkowo łatwe do naprawienia. Już samo przemalowanie powierzchni tynku pozwoli zmostkować zarysowania i płytkie bruzdy.

Jeżeli jednak uznamy, że uszkodzenia wymagają większych napraw konieczna może okazać się pomoc fachowca.  W pierwszej kolejności przy pomocy szpachelki należy zeskrobać fragmenty odparzonego lub spękanego tynku. Odsłoniętą powierzchnię zagruntować masą tynkarską, która zwiększa przyczepność, a następnie ponownie nałożyć tynk. Na koniec pozostaje jeszcze ujednolicić kolorystycznie całą ścianę, na której prowadzono prace naprawcze. Tak zabezpieczonej elewacji niestraszne deszcz, śnieg ani ujemne temperatury.

Zobacz więcej zdjęć
Piękne niezależnie od pory roku

Jesień i zima bywają też bezlitosne dla drewnianych elementów wokół domu. Mowa tu, chociażby o meblach ogrodowych, które wystawione na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych niszczeją. Warto więc przenieść je pod dach, w suche miejsce, gdzie poczekają na wiosnę i cieplejsze dni. Niektóre drewniane konstrukcje są jednak przecież zbyt duże lub za ciężkie, by móc je przenosić. Wtedy jedynym rozwiązaniem jest odpowiednia impregnacja, która pozwoli utrzymać ich naturalny kolor oraz zabezpieczy je przed deszczem, śniegiem i słońcem, czyli biokorozją.

Na rynku dostępny jest szeroki wybór środków ochrony drewna – od naturalnych olei po bardziej specjalistyczne preparaty. Skuteczna impregnacja zależy jednak od kilku czynników, a są nimi: stopień wilgotności drewna, właściwości substancji impregnującej oraz sama metoda jej nakładania. Wolny, słoneczny, sobotni dzień warto więc poświęcić na zabezpieczenie drewnianych tarasów, ogrodzeń i elementów małej architektury, zanim jeszcze przyjdzie załamanie pogody.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jesienna lista przydomowych obowiązków"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.