Domy przyszłości

Okna o dużym gabarycie a wichury i mocny deszcz. Sprawdzamy, czy to bezpieczne

Okna o dużej powierzchni to gwarancja maksymalnego doświetlenia wnętrz oraz dogrzania pomieszczeń energią słoneczną, jak również rozwiązanie, które zapewnia doskonałe efekty estetyczne. Czy jest to jednak rozwiązanie bezpieczne, jeśli chodzi o wichury, mocne deszcze i inne groźne warunki atmosferyczne?

Fot. Okna o dużym gabarycie nie wpływają niekorzystnie na nasze bezpieczeństwo /123RF/PICSEL
REKLAMA

Intensywne opady deszczu, silne wiatry i wichury oraz burze – o niebezpiecznych zjawiskach atmosferycznych w dzisiejszych czasach słyszy się coraz częściej. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że duże, przeszklone powierzchnie nie zapewnią nam bezpieczeństwa w razie gwałtownych załamań pogody. Ale nie tylko wtedy, bo również podczas włamań – można by sądzić, że im więcej szkła, tym łatwiejszy sposób, by dostać się do wnętrza. Jaka jest prawda?

Przeszklone powierzchnie, czyli synonim nowoczesnego budownictwa

Maksymalnie duże przeszklenia to bez wątpienia trend we współczesnym budownictwie. Zarówno, jeśli chodzi o wielkie biurowce, jak i domy. Na wielkogabarytowe okna i przesuwne drzwi tarasowe natrafiamy dużo częściej niż jeszcze kilka lat temu. Można nawet zaryzykować twierdzenie, że stały się one wyróżnikami nowoczesnej architektury. I trudno się dziwić, ponieważ z jednej strony prezentują się niezwykle efektownie, choćby poprzez „łatwość”, z jaką wkomponowują się w fasadę budynku, z drugiej – są to rozwiązania niezwykle praktyczne. Nie tylko znakomicie doświetlają i dogrzewają wnętrza, ale również zapewniają lepszy bilans energetyczny budynków. Przy tych wszystkich walorach przeszklone powierzchnie pozostają również rozwiązaniami niezwykle bezpiecznymi.

Przykładem na to, jak duży nacisk jest położony na bezpieczeństwo, jest system drzwi przesuwnych VEKAMOTION 82 skonstruowany na bazie systemu nowoczesnych profili okiennych. W drzwiach tarasowych można zastosować różnego typu szyby zespolone. Dostępne są np. szyby hartowane, posiadające podwyższoną odporność na uderzenia mechaniczne, a także tzw. szyby bezpieczne, charakteryzujące się podklejoną folią, która w razie ewentualnego rozbicia pozostanie w płaszczyźnie okna. Jeśli chcemy jeszcze bardziej poprawić bezpieczeństwo, można się zdecydować na szyby antywłamaniowe, wykonane ze szkła laminowanego lub żywicowego. W tym przypadku ryzyko zbicia szyby jest w zasadzie znikome.

Duże powierzchnie, duże bezpieczeństwo

Decydując się na okna o dużej powierzchni lub drzwi przesuwne, nie musimy się bać o bezpieczeństwo. Są one wzmocnione i odporne zarówno na trudne warunki pogodowe, jak i ryzyko zbicia. Przykładem mogą być nie tylko domy prywatne, gdzie budujący coraz chętniej decydują się na takie rozwiązania, ale również galerie handlowe czy potężne biurowce. Tym bardziej, że – jak wynika z policyjnych statystyk – włamywacze, by dostać się do wnętrza, w większości przypadków nie tłuką szyb, bo po pierwsze, wbrew pozorom nie jest to łatwe zadanie, po drugie generuje mnóstwo hałasu.

Okna i drzwi, Drzwi przesuwne VEKA - Duże przeszklenia są modne we współczesnej architekturze
VEKAMOTION 82 MAX
VEKAMOTION 82 MAX
VEKAMOTION 82
VEKAMOTION 82
Ukryj pinezkiPokaż pinezki (2)

Fot. Jeśli zdecydujemy się na duże, przeszklone powierzchnie w naszym domu, powinniśmy zadbać o jakość materiałów / fot. materiały prasowe VEKA Polska, VEKAMOTION 82/VEKAMOTION 82 MAX

Duże przeszklenia nie bez powodu są coraz chętniej stosowane przez projektantów. Nie tylko optycznie powiększają wnętrza, ale zapewniają również lepsze oświetlenie i bardziej efektywne ogrzewanie. Ważne jednak, by było to produkty o możliwie najlepszych parametrach technicznych i wykonane z najwyższej jakości materiałów. Wówczas nie mamy powodów, by bać się o bezpieczeństwo czy przejmować zjawiskami atmosferycznymi. 

Artykuł z ekspozycją partnera

Materiały prasowe 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Komentowanie tej treści zostało wyłączone.

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Okna o dużym gabarycie a wichury i mocny deszcz. Sprawdzamy, czy to bezpieczne"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.