Porady domowe

Przygotuj się do fotowoltaiki już na etapie budowy domu

Montaż instalacji fotowoltaicznej to nie tylko sposób na uniknięcie rosnących cen prądu, ale także możliwość obniżenia wydatków na energię. Montaż instalacji warto wziąć pod uwagę już na etapie budowy domu. Dzięki temu unikniesz wielu niedogodności, z którymi borykają się osoby zakładające panele na już postawionych budynkach. Problematyczna może być choćby nieodpowiednia powierzchnia dachu, ograniczone możliwości rozłożenia przewodów czy nieestetyczna kompozycja. Sprawdź, co warto mieć na uwadze podczas planowania.

Przygotuj się do fotowoltaiki już na etapie budowy domu
Fot. Decyzja o założeniu fotowoltaiki podjęta już podczas budowy domu pozwoli uniknąć wielu problemów / 123rf/picsel

Fotowoltaika: jaką lokalizację domu wybrać?

Najważniejszy warunek, który jest niezbędny do montażu paneli fotowoltaicznych? Przede wszystkim region o w miarę dobrym i równomiernym nasłonecznieniu. Nasłonecznienie osiąga u nas około 1000 kWh/m2 rocznie, a takie możliwości uważane są za dla funkcjonowania paneli i nie różnią się znacząco pomiędzy północnymi i południowymi obszarami Polski. Planujesz montaż instalacji fotowoltaicznej? Decydując się na wybór działki warto pomyśleć o tym jak zorientować budynek, bowiem najkorzystniejsze nasłonecznienie uzyskasz od strony południowej.

Zwróć uwagę na zacienienie. Obiekty rzucające cień na panel, jak wysokie kominy, drzewa czy sąsiadujące budynki, mogą wpływać na obniżenie mocy. Warto pamiętać, że nawet drobny fragment pozostający nieustannie w cieniu powoduje obniżenie wydajności całego systemu. Z drugiej strony chwilowe spadki mocy wywołane np. czasowo zalegającym śniegiem czy pochmurnymi dniami nie sprawiają większych problemów. To właśnie wtedy można wykorzystać wyprodukowane nadwyżki prądu. Każda wyprodukowana kilowatogodzina zwracana jest najczęściej z pewnym potrąceniem (otrzymujemy 0,7 lub 0,8 kWh). Inaczej jednak jest w przypadku użytkowników paneli ESOLEO, dla których dostawcą prądu jest Plus. Nadwyżki wracają bowiem bez dwudziestoprocentowego potrącenia, a użytkownicy mogą odzyskać 100 proc. wyprodukowanej energii.

Projekt dachu na panele fotowoltaiczne

Decyzja o montażu fotowoltaiki na początkowym etapie budowy pozwala odpowiednio zaprojektować oraz dobrać pokrycie dachowe. Na gotowych już konstrukcjach poważną przeszkodą są wykusze oraz tzw. jaskółki. Przestrzeń, na której zamierzasz położyć instalację PV powinna być równa, mieć odpowiednie nachylenie (w zależności od regionu kąt waha się pomiędzy 20 a 40 stopniami). Przemyśl także położenie komina, ponieważ rzuca on cień, który obniża wydajność. Najlepiej umieścić go po północnej stronie dachu.

Zaprojektowanie dachu przed założeniem fotowoltaiki pozwoli także znacząco obniżyć koszty późniejszego montażu. To właśnie wtedy masz wpływ na to, jak zostaną rozmieszczone krokwie, do których przytwierdzona będzie konstrukcja.

Aby  dach miał odpowiednią powierzchnię, warto także oszacować zapotrzebowanie na energię elektryczną. Robiąc to warto wziąć pod uwagę nie tylko powierzchnię obiektu, ale m.in. sposób ogrzewania czy ilość domowników. Dzięki takiemu działaniu jesteś w stanie przewidzieć, ile paneli pokryje zapotrzebowanie twojego gospodarstwa domowego

Instalacja do paneli fotowoltaicznych

Wczesna decyzja pozwala uprzedzić architekta o konieczności zaprojektowania przepustów oraz dróg kablowych, a także stworzyć odpowiednią przestrzeń na inwerter. Najlepiej umieścić go w garażu lub piwnicy. Lepiej unikać pomieszczeń, które będą się nagrzewały oraz tych ze słabym dostępem powietrza, przykładowo nie poleca się montażu na nieogrzewanych poddaszach (choć jeżeli nie ma innej możliwości, również jest to dopuszczalne).. Takie działania już na etapie projektu pozwoli na właściwe przygotowanie przestrzeni pod montaż wszystkich elementów instalacji, niezależnie od tego, czy zdecydujesz się założyć je od razu, czy po kilku latach.

Warto wybrać także odpowiedniego dostawcę. Jest to kluczowe nie tylko z uwagi na wysoką jakość paneli. – Właściwie dopasowana instalacja pozwoli na maksymalne oszczędności, a odpowiedni montaż to bezpieczeństwo całej rodziny – mówi Wojciech Kowalczyk, ekspert firmy ESOLEO. – Nasi klienci mogą liczyć na wsparcie na każdym etapie realizacji instalacji oraz kontakt specjalistów po jej założeniu, zyskując przy tym pewność, że cały proces przebiega prawidłowo – dodaje.

Artykuł z ekspozycją partnera

Materiały promocyjne

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.