Urządzanie wnętrz

Szkło w dużym formacie. Czy dom nadal będzie energooszczędny?

Energooszczędny dom to korzyść nie tylko dla środowiska, ale i dla naszej kieszeni. Decydując się na takie rozwiązanie, trzeba zwróć baczną uwagę na okna. To one są punktem, który potencjalnie może powodować straty ciepła. Czy okna w ekodomu powinny być mniejszych gabarytów? Rozwiewamy wątpliwości.

Szkło w dużym formacie. Czy dom nadal będzie energooszczędny?
Fot. Duże okno wpuszcza znacznie więcej światła do wnętrza/123rf/picsel

Wielkoformatowe okna to coraz częstszy trend we współczesnej architekturze. Nic dziwnego, w końcu duża ilość światła wpływa pozytywnie na nastrój. Duże przeszklenia dają szansę efektownego sposobu połączenia wnętrza domu z jego otoczeniem. Ogród łączący się z salonem to kusząca perspektywa, jednak wiele osób rezygnuje z tego pomysłu obawiając się obciążenia budżetu domowego. Czy większe okna oznaczają wysokie opłaty za eksploatację domu, zwłaszcza za ogrzewanie? Nie, jeśli zwrócisz uwagę na odpowiednie szczegóły, jak choćby przenikanie ciepła.

Przenikanie ciepła: co to jest?

To właśnie współczynnik przenikania ciepła jest parametrem, na który powinniśmy zwrócić uwagę w pierwszej kolejności. Warto wiedzieć, że Uw dotyczy całego okna, Uf profilu okiennego, a Ug - szyby. Ten parametr określa, jaka ilość ciepła przenika przez 1 m2 powierzchni przy różnicy temperatur 1 kelwin z obydwu stron. To wiedza, która pozwoli uniknąć prostej pomyłki. Zdarza się bowiem, że kierujemy się wyłącznie właściwościami przenikania ciepła samej szyby (Ug), które są niższe niż wartości dotyczące całego okna (Uw).

Uw: jakie jest najlepsze?

Jednostką współczynnika przenikania ciepła jest W/m²K. Od tego roku dla domów energooszczędnych wartość Uw nie będzie mogła przekraczać 0,9 W/m²K, a dla domówi pasywnych (czyli takich, w których zminimalizowano zużycie energii) - 0,8 W/m²K. Im niższa wartość U, tym mniejsze będą straty ciepła. To właśnie dlatego warto wybrać okna, która o jak najniższym współczynniku przenikania ciepła.  Na przykład drzwi tarasowe produkowane na najnowszym systemie oferowanym przez VEKA -VEKAMOTION 82 lub VEKAMOTION 82 MAX – mogą osiągnąć doskonały współczynnik na poziomie 0,78 W/m²K.

Zwróć uwagę na przeszklenie

Okna i drzwi, Drzwi przesuwne VEKA - Duże przeszklenia są modne we współczesnej architekturze
VEKAMOTION 82 MAX
VEKAMOTION 82 MAX
VEKAMOTION 82
VEKAMOTION 82
Ukryj pinezkiPokaż pinezki (2)

Fot. Duże przeszklenia są modne we współczesnej architekturze/ fot. materiały prasowe VEKA Polska, VEKAMOTION 82/VEKAMOTION 82 MAX

Dla wielu osób może się to okazać zaskakujące, ale najcieplejszym elementem okna jest jego przeszklenie. Obecne konstrukcje tworzone są z pakietów szybowych - dwu- lub trzyszybowych. Przestrzenie między nimi są szczelnie zamknięte oraz wypełnione gazem.

Planując montaż dużego przeszklenia warto pamiętać o odpowiednim projektowaniu. Umieszczenie okna od południowej strony pozwoli na wykorzystanie promieni słonecznych do dogrzania pomieszczeń w chłodniejszych miesiącach. Konieczny jest jednak montaż osłon (żaluzji, rolet), które zapobiegną przegrzaniu wnętrz w bardzo ciepłe dni.

Energooszczędne okno: na co zwrócić uwagę?

Okna energooszczędne pozwalają zminimalizować straty ciepła, a więc przyczyniają się do zmniejszenia zużycia energii potrzebnej do ogrzania domu. Ich dobre wartości izolacyjne to zasługa odpowiedniej konstrukcji, na którą składają się zastosowany pakiet szybowy, system profili okiennych czy dodatkowo ramka międzyszybowa. Zgodnie z nowymi przepisami, współczynnik Uw dla okien został od tego roku zaostrzony do poziomu 0,9 W/(m²·K). Aby uzyskać taką wartość, system profili powinien posiadać współczynnik Uf zbliżony do 1,0 W/(m²·K) lub lepszy, a pakiet szybowy powinien posiadać współczynnik Ug 0,5 W/(m²·K) lub 0,6 W/(m²·K). Takie parametry są możliwe do uzyskania wyłącznie w pakietach trzyszybowych z odpowiednio dobraną, ciepłą ramką międzyszybową.

Jednocześnie oznacza to, że duże okna są naszym sprzymierzeńcem w budowie energooszczędnego domu. Szyba ma dużo lepszy współczynnik U niż profil okienny. Dlatego w dużych oknach uzyskanie Uw niższego niż 0,9 W/(m²·K) jest łatwiejsze, ze względu na lepszy stosunek powierzchni szyby do powierzchni całego okna. Jeśli więc zależy nam na energooszczędności, nie musimy obawiać się dużych okien i drzwi przesuwnych. Nowoczesne profile oraz pakiety szybowe pozwalają osiągnąć bardzo dobre parametry izolacyjne, łącząc efektowny, modny wygląd z funkcjonalnością.

Artykuł z ekspozycją partnera

materiały promocyjne

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.